Народно читалище "Отец Паисий 1896"

Читалище, Бургас област, гр.Созопол Заяви

През зимата на 1896 година родолюбци от Созопол се събират в новопостроеното българско училище „Св. св. Кирил и Методий”, за да създадат Созополско ученолюбиво благотворително дружество „Отец Паисий”. Сред тях са: Димитър Пинтиев, Михаил Джевелеков, Иван Читаков,  Тодор Калъчев, Димитър Калугерович и други. За председател е избран Стоян Шивачев. На 2 май 1896 година родолюбците отправят възвание за подкрепа на тяхната дейност. Всъщност това е началото на читалище „Отец Паисий” в Созопол.

След 1903 година в читалищната дейност се включват много преобрaженци, които се установяват в Созопол. Две десетилетия по-късно се включват и възпитаници на Рибарското училище в Созопол. Организират се паметни тържества, вечеринки, театрални представления, курсове и други. Пътят през годините на читалищната дейност минава през класните стаи на училището, през църковното кафене...

Новият ден на читалище „Отец Паисий” - Созопол е свързан с построяването на модерната сграда, която отваря врати на 21 август 1978 година.

Построени театрален салон, библиотека, кино-видео клуб, приветливи гримьорни, стаи за кръжочни занимания – това са само част от материалната база на на читалище „Отец Паисий” в Созопол.

Най-оживени под читалищната стряха са заниманията на децата: съставът за народни танци има установени традиции, школата за индивидуално пеене се ползва с широка популярност, школа за пиано, школа за китара, школа за модерен балет, вокална група, мажоретен състав, школа за изобразително изкуство...

Читалище „Отец Паисий”- Созопол е любимо място и за възрастните. Изпълненията на групата за стари градски песни, групата за естрадни песни, танцовия състав и фолклорната група се ползват с радушен прием в страната и зад граница. С интерес се посрещат и постановките на театралния състав към читалището.

Многобройни и разнообразни са наградите и отличията на читалище „Отец Паисий” в Созопол от участие в престижни фестивали и прегледи.