Национален музей „Земята и хората“

Културен институт, София, Лозенец Заяви

Националният музей „Земята и хората”- София е държавен културен институт с национално значение. Извършва общонационални функции по издирване, придобиване, изучаване, опазване и представяне на минералите и минералните ресурси, като важна част от националното природно наследство. Участва в провеждането на държавната политика по изучаване и опазване на културното наследство, съвместно с компетентните държавни и общински органи. Осъществява методическа и друга помощ на музеите от националната музейна мрежа.

Сградата на Националния музей „Земята и хората” е построена в края на ХІХ век, като най-голямата постройка от тогавашната военна работилница (Софийски артилерийски арсенал). Една от първите сгради с цялостна железобетонна конструкция. Обявена е за недвижима културна ценност.

През 1986 г. е предоставена безвъзмездно за изграждане на музей „Земята и хората”. Сградата е реставрирана и адаптирана по проект на арх. Христо Ганчев. Интериорът, музейният реквизит и начинът на експониране са разработени от проф. Иван Радев, а монументалната живопис е дело на проф. Теофан Сокеров.

В административно и методическо отношение ръководството на музея се осъществява от Министерство на културата на Република България.

Музеят e храм на дарителството, сътворение на щедростта и родолюбието. Създаден е изцяло с дарения  на български и чуждестранни физически и юридически лица. Цялостната реализация на музея, включително реставрацията и адаптацията на сградата, е осъществена с парични средства на Националния дарителски фонд „13 века България”. Към декември 2016 г. общо 77 % от образците в основния фонд на музея са били придобити чрез дарения от 912 български и чуждестранни дарители.

Музеят притежава богати и добре комплектовани фондове. Към януари 2017 г. има над 31000 музейни единици. Всички материали са систематизирани в 7 раздела. Разделът "Минерални ресурси на България" съхранява образци от около 400 български находища и рудопроявления. Най-атрактивната част в музея е експозицията „Гигантски кристали “ - една от двете големи експозиции в света; „Минерали на Земята“ е най-богатата систематична колекция на Балканите, включваща над  7700 образеца от 1591 минерални вида, при общо известни за науката 4200. "Минерали на България" е най-пълната колекция от български минерали и съдържа 4191 образеца. "Скъпоценни и декоративни камъни" има 2668 образеца от всички видове скъпоценни камъни.

Националният музей „Земята и хората” е инициатор на редица прояви като: Международния ден на планетата Земя (22 април); Световния ден на водата (22 март); Световния ден на  околната среда (5 юни); Европейски дни на минералите; Софийска международна изложба на минерали, фосили и скъпоценни камъни; Ден на Милосърдието; Ден на Дарителя на музея; Софийска инициатива за съхраняване на минералното разнообразие. Музеят провежда широка учебно-образователна дейност с младежка публика, използвайки разнообразни форми като: „Детски кът”; „Интерактивен кът”; „Кабинет по геология”; „Школа по геология и минералогия”, „Лятна школа по минералогия и геология” и др. Всяка година през музея преминават над 16000 деца.