Народно читалище "П. К. Яворов - 1920"

Читалище, София, Гео Милев Заяви

Народно читалище "П. К. Яворов - 1920" в софийския квартал "Гео Милев" е създадено на учредително събрание от 150 членове от тогавашната софийска махала "Дюняците" на 18 април, 1920 г. на поляната пред къщата на Никола Златарев (днес жилищен блок на бул. "Ситняково" № 71). След основаването на читалището на поляната настава общо веселие. Сред първите основатели са имената на Иван, Богдан и Василка Топалови, Анастас Кръстев, Георги Кръстев, Асен и Методи Йорданови, Никола Златарев, Павел Вацов, Александър Савов, Георги Стоев, Стефан Трънков, Желязко Лолов, Кънчо Петров, Коста Василев, Христо Петров и други.

За набиране на средства за читалищните нужди е открита "Златна книга", в която са се записвали даренията. В първите години след основаването на читалището, хората са се събирали в държаната от Димитър Антонов бирария "Белия паун" на ул. "Гео Милев". През 1927 или 1928 г. читалището и библиотеката са преместени в дюкяна на Градинарови, а по-късно в дюкянчето на Иван и Коста Миневи.

На 21 октомври, 1921 г. със заповед на Министерството на народното просвещение на Княжество България е утвърден Устава на Народно читалище "П. К. Яворов".

На 18 май, 1970 г. в Народния театър за младежта се чества 50-годишния юбилей на читалището. По решение на Президиума на НС на НРБ послучай неговият юбилей Народно читалище "П. К. Яворов" е наградено с орден "Кирил и Методий" за неговата обществена културно-просветна дейност. Послучай юбилеят е издаден специален юбилеен лист. През 70-те години е имало идея за издаването на книга за историята на кв. "Гео Милев" и организирането на музеен кът с около 60 експоната.