Народно Читалище „Св.Св.Кирил и Методий - 1927”

Читалище, София област, с.Долни Богров Заяви

Читалището е създадено през1927 година, като е обитавало стара сграда в центъра на селото, която вече не съществува. Сегашната сграда е строена през 1962 година. Разполага с две едноетажни помещения, които включват библиотека, салон със сцена, съблекалня и сервизно помещение с обща площ от 232 кв.м. и дворно място от 2200 кв.м. Между библиотеката и салона има външна. На 05.08. 2005 г. читалището е наводнено и унищожено. През 2007 г. то възстановява своята дейност.

В момента библиотечният фонд е 5595 т. По програма „Глобални библиотеки" читалището е оборудвано с 3 настолни компютъра, проектор и принтер. Разполага и с озвучителна техника.

Основни дейности:
1.Детски танцов състав за български народни танци
2.Детски танцов състав за характерни танци/танци на народите/
3.Група за изучаване на фолклорни хора
4.Младежки танцов състав за български народни танци
5.Групи за пресъздаване на местни обичаи- временни колективи /топене на пръстени, сурвакари, коледари, лазаруване и др.
6.Клубове и кръжоци – пенсионерски, родолюбие, приятели на книгата, сръчни ръце, млад шахматист, каланетика

Участия и награди:
Участия във фестивали и изяви на районно, градско и национално ниво;
Читалището е носител на: Орден „Кирил и Методий"- втора степен; 2 златни и 1 бронзов медал от националните събори на народното творчество в гр.Копривщица; бронзов медал от 9-ти международен събор на народното творчество гр.Бургас; златен медал от надпяване в кв.Горубляне; значки и грамоти.

Традиционни празници: „Топене и вадене на пръстени", „Сурвакари", „Джамал", „Бабин ден", „Лазаруване", „Коледуване", Празник на читалището на 11 май (Св.Св.Кирил и Методий).

Работа по проекти: СП"Култура"- „Консервация, реставрация и експониране на археологически структори пренесени от ИАР Сердика –Средец в парка на с. Долни Богров",Министерството на културата - подкрепа на библиотеките при обновяване на фондовете им с книги, Програма „Глобална библиотека – България", Програма „Апликационни форми".