Румъния и България може да се присъединят напълно към Шенгенското пространство през януари 2025 г., заяви Унгария днес и добави, че окончателното решение ще бъде взето идния месец на срещата на министрите на вътрешните работи на ЕС, предаде Ройтерс и БТА.
Румъния и България частично се присъединиха към Шенгенското пространство през март, след като договориха споразумение с Австрия, която първоначално се противопоставяше на тяхното приемане, твърдейки, че те трябва да направят повече, за да предотвратяват нелегалната миграция.
Въпреки че граничните проверки по въздух и море между тях и другите 27 страни членки на зоната за свободно движение бяха премахнати, преговорите с Австрия за влизане по суша продължиха през цялата 2024 година.
„Двете страни предприеха значителни стъпки, за да получат пълноправно членство“, каза унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер на пресконференция след разговори с колегите си от Румъния, България и Австрия. „Ние сме… една стъпка по-близо до това България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенген“, добави той.
По думите на Пинтер пакет от мерки в сферата на сигурността ще бъде представен на среща на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември, като той включва мерки, според които най-малко 100 гранични служители ще защитават границата между Турция и България.
Румънският премиер Марчел Чолаку в понеделник обяви, че двете страни ще се присъединят към Шенгенското пространство догодина, но добави, че срещата в Будапеща, на която четиримата министри на вътрешните работи ще договорят окончателния документ, е „критично важна“.
Чолаку каза, че парламентът на Нидерландия – който се противопоставя на присъединяването на България – също ще трябва да одобри документа.
През Румъния и България преминават основни маршрути за нелегална търговия с оръжия и наркотици, както и за трафик на хора, но Европейската комисия посочва, че задълбочено разследване е установило, че двете страни покриват изискванията за присъединяване към Шенгенското пространство.
Румъния нарича противопоставянето на Австрия несправедливо, като се позовава на данни от граничната агенция Фронтекс, които показват, че нелегалните мигранти влизат ЕС основно през Западните Балкани, а не през Румъния.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/canva