Заспива ли градът, който никога не спи? Разказът на един жител на Ню Йорк

С благодарност към Свободна Европа!

Леонид Пашковски се мести при съпругата си Марина в Ню Йорк малко преди американският президент Доналд Тръмп да забрани влизането в САЩ на граждани на 26 европейски държави. Двамата са от Беларус, но от няколко седмици живеят отвъд океана. “Манхатън е като изоставено място. Празно е, почти няма коли и хора. Предполагам това е така, защото всички офиси са затворени”, разказва пред Свободна Европа Леонид.

Точно в 8 часа вечерта на 22 март в щата Ню Йорк бяха въведени извънредни мерки заради разпространението на COVID-19. Нюйоркчани са длъжни да си останат по домовете. Изключение правят случаите на неотложна работа и посещения до най-близкия хранителен магазин или аптека. Епицентърът на разпространение на коронавируса в момента е в Съединените щати, където има над 140 хиляди заразени - повече от която и да е друга страна по света. Смъртните случаи са над 2500. По света броят на заразените вече надхвърли 700 хиляди. (Следете развитието на заразата по света на тази интерактивна карта.)


Леонид, който е видеоблогър, разказва, че е прекарал няколко часа навън. Излизането самостоятелно или с членове на семейството, като се избягва струпването на групи, не е забранено. “Нося маска и се старая да не докосвам нищо”, споделя той. “Има много постове във Фейсбук, в които се вижда как хората напускат града, наемат си къщи за няколко месеца и се изнасят”.

Въпреки че е известен като град, който никога не спи, атмосферата напоследък е различна. Дори страхът от вируса и забраните не могат да опразнят някои места.

“Манхатън изглежда както никога досега - празно е, но Бруклин е пълен с хора. Сентръл парк също. Хората тичат, разхождат кучета, децата си играят. Изглежда като обикновен почивен ден. Прави ми впечатление, че хората не вземат нещата много на сериозно”.

На този фон президентът Тръмп заяви, че федералните указания за социална дистанция в страната остават в сила до 30 април. В очакване на пика на епидемията, д-р Дебора Бъркс, която е един от експертите в администрацията на Тръмп, предупреди, че всеки голям град трябва да има предвид, че положението може да стане като това в Ню Йорк.

В щата Ню Йорк починалите вследствие на вируса са почти 1000 души. “Следващите няколко месеца ще бъдат болезнени и ще подложат на изпитание здравната ни система”, бяха думите на кмета на града Бил Де Блазио. Губернаторът на щата Андрю Куомо издаде заповед, с която много обекти бяха затворени. Пенсионираните лекари бяха приканени да се върнат на работа, за да се включат в борбата с COVID-19.

“Бих казал, че хората са много по-притеснени за финансовите проблеми, които ще последват, а не толкова от заплахата за здравето и живота”, казва Леонин Пашковски. Той работи като видеоблогър и все още държи под контрол бизнеса си. За да публикува ново съдържание за пътешествията си, трябва да пътува по света и да създава нови епизоди от различни места, което е почти невъзможно в момента.

“Всички на свободна практика вече търпят загуби. Дори в момента има петиция, с която се цели властите да бъдат приканени да дадат възможност на хората да замразят плащанията си за известно време”.

Следващото видео, което Пашковски ще публикува в Ютюб, ще бъде от улиците на Ню Йорк.

“В момента можете да видите много хора с камери, но това не са обичайните туристи. Това са хора от различни части на града, които посещават туристическите места и може би за първи път ги виждат без тълпи”.

Източник:  Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Коментари

Още новини