Още книги за лятото

Общо известна истина е, че всеки млад мъж трябва да си вземе правилната книга на почивка. Така де, и не само мъж. Сигурна съм, че Джейн Остин би се съгласила. Защото дори през18 век са били известни мрачните последствия от това човек да сбърка в избора си на четиво, когато се отправи на пътуване.

Вижте само какво се случва на Катрин Мортланд от Абатството Нортангър, когато вместо в някое по-основополагащо четиво тя прекарва голяма част от детството си, а и от книгата, забила нос в популярните по онова време готически романи. Времената се менят и тогавашната представа за лека литература, включваща призраци, кръвосмешение, социална и религиозна сатира и изкусителки в служба на злото, е заменена от днешната, съдържаща изключително успешни млади милиардери с девиантно сексуално поведение и несъстоятелни колежанки. Но tempora mutantur – един е важният извод: никога не бива да подценявате вредата, която грешната книга може да нанесе. Дали ще подведе невинния читател да се довери на банда зестрогонци от Регентския период, дали просто ще отправи погрешното послание към останалата част от компанията – никой не знае, нали така? Без повече церемонии мога да препоръчам тези идеи за четене през ваканцията – всяка от книгите си заслужава и дори да не сте чували още за нея, ви съветвам да ѝ обърнете специално внимание.


Делтата на ВенераАнаис Нин – Имах чувството, че кутията на Пандора съдържа загадките на женската чувственост,която е толкова различна от мъжката, че не може да се опише с думи.Словесността на секса още не е измислена. Тази на възприятията все още предстои да бъде изучена., пише Анаис Нин в дневника си през 1940 г. Самата историяна написването на сборника с разкази Делтата на Венера – без временна класикаи един от образците в жанра еротика – е мистерия, достойна за литературата.Наета от тайнствен колекционер, готов да финансира писането на литература повкуса му, любовницата на Хенри Милър (Тропикът на РакаSexus) се захваща да пише разкази със силно еротично съдържание. Въпреки че разказите са предвидени за читател мъж, Нинпризнава, че „интуитивно [е] използвала женски език, описвайки сексуалните преживявания от женска гледна точка“. По този начин тя поставя началото на линия в еротиката, слагаща жената в центъра –жената като протагонист, господар на собствените си сексуални преживявания играници. Анаис Нин показва завръщане към истински еротичното, към чувственосттана езика и към сърцевината на женствеността. „Тя направи от еротиката поезия“, пише за нея Хенри Милър. „Не можеш да отделиш креативността от сексуалността. И доколкото страстните жени са смятани за упадъчни, ние винаги ще клоним към упадъка.“, обобщава Ерика Джонг (Страх от летенеСтрах от умиране).

Дивашка жътваКарл Хофман – Всяка среща с Другия е енигма, неизвестна величина – бих казал дори мистерия. Това е може би най-интересната книга, която ще прочетеш това лято. „Разказ за канибали, колониализъм и трагичната експедиция на Майкъл Рокфелер в търсене напримитивно изкуство“, както обявява подзаглавието, Дивашка жътва е спускане в дивите джунгли на Южна Америка, където преди повече от петдесет години изчезва наследникът на едно от най-влиятелните нюйоркски семейства. Авторът Карл Хофмане американски журналист, чиято работа с National Geographic и други подобни издания често го е отвеждала до най-опасните кътчета на планетата. В началото на 2012 г. той тръгва по стъпките на Майкъл Рокфелер,чието изчезване винаги е било мистерия, за да открие какво точно се е случило в онзи съдбовен ден, когато младият изследовател оставя преобърналата се лодка, с която пътува, и тръгва да търси помощ. Хофман се разравя из архивите и най-важното, намира живи свидетели, които за пръв път от 1961 г. се съгласяватда говорят за станалото. Картината, която Хофман рисува, е на тайни и свещени обреди, местни духове, свят, основан върху вечната борба между атавистичното и модерното, и на огромна пропаст между действителността и това, което си мислим,че знаем за нея. В допълнение, първото издание на новото издателство Ерове е и визуално пиршество, допълнено с авторските илюстрации на Костадин Кокаланов, вдъхновени от изкуството на племето асмати.

Книга за БалтиморовиЖоел Дикер– Светът съществува, за да се превърне в книга. – няма как фразата на Маларме да не изникне в главата на човек,когато чете младия швейцарски автор Жоел Дикер. Дикер стана известен в световенплан през 2012 г. с Истината за случая Хари Куебърт, а в България романът бе преведен две години по-късно. Истината… е далеч от обичайния трилър – много по-представителна е за жанра литературен трилър, популяризиран от автори като Дона Тарт, Хосе Карлос Сомоса, Д. М. Томаси др. Историята е проста – младият американски писател Маркъс Голдман, предизвикал сензация с дебютната си книга, изпада в писателски блокаж. В отчаянието си се обръща към ментора си и най-близък приятел Хари Куебърт, всепризнат за най-добрия романист на своето поколение. Няколко месеца след това обаче Хари е въвлечен в адска спирала на разследване на старо убийство – той е обвинен,обруган, романът му е изтеглен от книжарниците и обществеността се отрича отнего. Само един човек вярва в невинността му и това е Маркъс, който се бори срещу предразсъдъците и старите тайни на малкото градче, за да докаже, че приятелят му не е убиец. Актът на писане е един от централните моменти в книгата – дори може да се каже собствена сюжетна линия. Пренасянето на действителността върху белия лист е основополагащ елемент и в новата книга наавтора – Книга за Балтиморови, която отново ни среща с Маркъс, който този път се заравя в дълбоко погребаните тайни на собственото си семейство.

Високите планини на ПортугалияЯн Мартел – Обичаният автор на Животът на Пи и носител на награда Ман Букър за 2002 г. Ян Мартел се завръща с нова трогателна история за любовта, приятелството и загубата. Когато португалецътТомаш, живеещ в Лисабон в началото на века, губи любовта на живота си, той е изпълнен с гняв и апатия към целия свят и несъществуващия вече в очите му бог. Но докато рови из архивите на Националния музей на античните изкуства, където работи, той попада на стар дневник. Дневникът загатва за съществуването на единствен по рода си артефакт, който би могъл да промени историята, каквато я познаваме. Томаш се отправя в търсене на съкровището. Историята му се преплита със съдбите на двама други мъже, всеки от които също търси спасение от личната мъка и загуба, от различни периоди на миналия век. Накрая продължилото почти цял век търсене достига до неочакван изход. А отношенията между човека и животното – най-силната страна на писането на Ян Мартел – намират своето централно място в сюжета. Както Животът на Пи е книга, населена само от едно момче и един тигър, и морето около тях, така във Високите планини на Португалия единствените обитатели на малкия магично-реалистичен свят са трима мъже, тяхната мъка и тяхното спасение.

Погребални обредиХана Кент – Студена нощ през зимата. Младата Агнес– прислужница в дома на заможен исландец – бяга през заледените полета и отчаяно вика за помощ. Зад нея къщата е погълната от пламъци. Така започва дебютният роман на Хана Кент Погребални обреди, който спуска читателя в исландското общество от началото на 19 век – време и място, за което знаем толкова малко, че изследваме всеки елемент от сюжета с първопроходно любопитство. Агнес е обвинена за убийството на господаря си и е затворена в отдалечена ферма, изолирана от всякакъв човешки контакт. Постепенно обаче чрез разговорите с местния свещеник и със семейството, което я пази под домашен арест, докато дойде време за екзекуцията ѝ, на повърхността започват да изплават късчета от историята на младата жена. Когато цялостната картинанай-накрая се подрежда, пред нас се разкрива общество, белязано от самота,предразсъдъци и често фанатизъм, не по-малко сурово от природата, срещу която се бори да оцелее. Истинските чудовища са вътре в героите, а любовта е непо-малко страшна от изолацията. Погребални обреди излезе в началото на годината, но се нарежда сред задължителните четива на 2016.

Брит-Мари беше тукФредрик Бакман – Според него трябваше да има ред във всичко. Бе убеден, че човек не бива да прекарва живота си така, сякаш всичко е заменяемо. Сякаш предаността е едно нищо (Човек на име Уве).Шведският автор Фредрик Бакман пише историята на обикновения човек, на човека,който търси ред във всичко, който разкарва лошотията, като наваксва с повече добротия – историята на човек на име Уве или на седемгодишната Елса, която е прекалено пораснала за възрастта си и тръгва на голямо пътешествие, за да изпълни последното желание на баба си– седемдесет и седем годишна терца,обстрелваща съседите си с пейнтбол от балкона. А сега Бакман се завръща с нова героиня – Брит-Мари. Брит-Мари цял живот е чакала животът ѝ да започне до момента, в който напуска големия град и се мести в малко, незнайно градче в провинцията. Оказва се, че местният футболен отбор, който не толкова губи мачове, колкото е превърнал загубата в спорт, отчаяно се нуждае от треньор.Брит-Мари запретва ръкави… защото дори в най-изоставения град пицариите и футболът са последното, от което хората се отказват. История за втори шансове,за първи шутове, за обич към живота и към хората и не на последно място – за Ливърпул. И нека завършим с още един цитат от човек на име Фредрик: „Ако баща ти е фен на Ливърпул, винаги вярваш, че можеш да обърнеш всеки мач. Сещаш се! Заради финала на Шампионската лига.“

Щъркелите и планината, Мирослав Пенков – Няма съмнение, че Странджа е магичномясто. Пенков не само поставя романа си там, но и го обогатява с български,турски и гръцки обичаи, гради нови легенди, създава една полу реална–полумитичнаобстановка, в която поставя своя герой. Той е „американче“ от български произход, завърнал се да дири дядо си за помощ. Отдавна прекъснатата връзка трябва да бъде възстановена. Но след това е толкова трудно да бъде наново скъсана.Планината няма да го остави. Това е и дебютният роман на Мирослав Пенков, чийто сборник с разкази На Изток от Запада печели наградата на BBC за кратък разказ.

Кралицата на ЮгаАртуро Перес-Реверте – В действителност Кралицата на Юга не е нова книга на испанския автор. Тя излиза за пръв път на български през 2003г., но това е първото ѝ преиздание от тогава. В романа си Реверте разказва историята на Тереса Мендоса, която създава империя и се превръща във властник над живота и смъртта като лидер на наркобосовете в Мексико. Разпростряла властта си от Мексико чак до връзки с италианската и руската мафия,легендарната „Мексиканка“ се бори в свят на смърт, разбити животи, човещина и,обратно, оскотяване, за да постигне отмъщението, което я тласка напред още отначалото. Кралицата на Юга е един от най-обичаните и търсени романи наРеверте, като екранизация е правена преди на испански, а нова, англоезична адаптация предстои да излезе тази година.

Илън Мъск, Ашли Ванс – С биографията на Илън Мъск се затвърждава една традиция, започнала с феноменалната биография на Стив Джобс (Уолтър Айзъксън,2013 г.) – писането на съвременната история през призмата на големите личностии иновациите, с които те променят света. И както нямам съмнение, че Стив Джобс ще остане във времето като важен източник за историята на началото на века, така и Илън Мъск се причислява в тази група. Илън Мъск е създател на SpaceX, PayPal и TeslaMotors, някои от които продава, други развива сам.Последните две десетилетия от началото на 90-те години са белязани от привидна липса на развитие в очевидни аспекти от ежедневието като автомобилния дизайн,архитектурата и модата, но за сметка на това главозамайваща иновация в областтана технологиите. Именно индивидуалният подход в разглеждането на тази технологична революция прави книги като тази на Ашли Ванс толкова интересни –цялата инерция на иновацията е обединена и олицетворена от няколко герои на съвремието ни.

Оставих те да си отидешКлер Макинтош – В последните няколко години свикнахме през лятото да имаме на разположение новата по-висока класа психологически трилъри като Не казвай сбогом на Джилиан Флин или Момичето от влака на Паула Хоукинс. Клер Макинтош е новият литературен глас в тази сфера. Когато намалък страничен път в провинциална Англия се случва катастрофа, едно деветгодишно дете губи живота си, а шофьорът на колата побягва от местопрестъплението, без да остави и следа. Животът на едно дете е отнет,животът на една майка е съсипан. Майката – Джена Грей – прекарва всеки миг в това да се измъчва с въпроси – можело ли е станалото да бъде предотвратено,къде е убиецът сега? Джена търси спасение от миналото край стръмните брегове на Уелс, където се надява на изцелението на самотата. Но призраците се струпват отново, а мракът – по-стряскащ и по-гъст, отколкото някой е можел да си представи – заплашва да се надигне и да погълне всичко. С помощта на местен инспектор Джена трябва да разреши старата загадка или да остави тя да я обсеби.

Източник: Егоист

 

Коментари

Още новини