Коледното дърво пристигна на площад „Свети Петър“

На площад „Свети Петър“ започна подготовката за традиционната сцена, пресъздаваща Рождество Христово. Големият словенски смърч беше поставен сутринта на 30 ноември , до който ще бъде поставена и италианска керамична Рождественска ясла. Откриването и запалването на светлините на коледното дърво са предвидени за 11 декември от 16.30 ч. – независимо наложените заради пандемията ограничения – с церемония, оглавена както по традиция от председателя и генералния секретар на Губернаторството на Държавата-град Ватикан. Сутринтта на същия ден, делегации от местностите, дарили дървото и яслата, ще бъдат приети на аудиенция от папа Франциск.

Знак на надежда и доверие за света в увереността, че Исус идва сред своя народ, за да го спаси и утеши. Това е важното послание, което още повече по време здравна криза иска да изрази коледната украса на площад "Свети Петър" за 2020 г. Традиционното откриване на Рождественската ясла и запалването на светлините на дървото са предвидени за петък, 11 декември, в 16.30 ч., въпреки ограниченията наложени от пандемията, на церемония, която ще бъде оглавена, както обикновено от кардинал Джузепе Бертело и монсиньор Фернандо Вергес Алзага, съответно председател и генерален секретар на Губернаторството на Държавата-град Ватикан. Същия ден, сутринта, делегациите от местата на произход на дървото и яслата – Кастели в Италия и Кочевье в Словакия - ще бъдат приети на аудиенция от папа Франциск за официалното връчване на даровете. Дървото и яслата ще останат изложени на площада до неделя, 10 януари, празник на Кръщението Господне.

Ясла от италианска керамика

След пясъчната Рождественска ясла преди две години, тази година тя ще бъде от керамика, с размер по-голям от естествения и ще бъде дарена от италианския град Кастели, в провинцията на Терамо: важен център за керамиката още от ХVІ век. Градът е културен символ за цялата област Абруцо, но и обект на съвременното изкуство, намиращо своите корени в традиционната изработка на кастеланската керамика.  Рождественската ясла е изработена от учениците и преподавателите от художествения институт „Ф.А. Груе ”, настоящата държавна художествена школа за дизайн, която през периода 1965-1975 г. посвещава своята преподавателска дейност на рождественската тематика. На площад „Свети Петър“ ще бъдат изложени само няколко статуи от „чупливата“ колекция от 54 статуи. Те ще бъдат поставени отстрани на осветена платформа от около 125 квадратни метра, която ще заобикаля част от обелиска под лек наклон. Статуите представляват влъхвите; в центъра, на най-високата точка на платформата, ще бъде поместена групата на Рождеството с Ангела, поставен над Светото семейство, за да символизира защитата му над Спасителя, Мария и Йосиф.

Препратки към древното изкуство

Първата група статуи, състояща се от Светото семейство, е направена заедно с гайдаря, овчарката с каната, свирача на флейта, момичето с кукла. Вдъхновители на проекта са били Серафино Матучи, тогавашен директор на Института, професорите Джанфранко Тручия и Роберто Бентини. Учениците и целият технически персонал на гимназията са участвали в инициативата с голям ентусиазъм. В Рождественската ясла от Абруцо има силни препратки към историята на древното изкуство, от гръцкото изкуство до шумерското изкуство, преминаващо през египетската скулптура. Освен това в предметите, които обогатяват сцената на рождеството, и в кастеланската пентахромия, с която са украсени произведенията, се открива споменът за местното керамично изкуство. Статуите са направени с пръстеновидни модули, които, наложени един върху друг, образуват цилиндрични бюстове. В някои фигури, особено при използването на цветовете, може да се открие експериментирането и обновяването на керамичното изкуство, развито през онези години в школата „Груе“. Първата публична изложба на керамичната композиция на Рождество Христово се състи в Кастели, в двора на катедралата през декември 1965 г., след това по време на Рождество Христово през 1970 г., беше ред на пазарите на Траян в Рим и няколко години по-късно в Йерусалим, Витлеем и Тел Авив.

Смърч от Словения

На площад "Свети Петър" ще бъде поставен и величествен смърч с височина 28 метра с диаметър 70 сантиметра, дар от югоизточна Словения, от община Кочевье, по бреговете на река Ринжа. Регионът на Кочевье се намира в една от словенските територии, където природата е най-пищна и непокътната - горите покриват 90% от територията му. Смърчът, избран за площад „Свети Петър“, е израснал близо до Кочевска река, на 6 километра от внушителната девствена гора Крокар. Със Снежник-Ждрокле (в района на Нотранска) това е втората словенска гора, включена сред 63-те обекта от древни първични букови гори в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Символ на плодородието и народната традиция

Смърчът се разпространява широко в Словения през втората половина на 18 век, заема повече от 30% от горските ресурси и е най-важният дървесен вид от икономическа гледна точка. От древни времена е символ на плодородието и в народната традиция често се използва по повод церемонии като празника на 1 май или рождественските тържества. В района на Бела Крайна за празника на свети Георги е традиция да се носи смърч в процесия, обелен и украсен с цветя и тъкани. Най-високият смърч в Европа - „Сгермова смрека“ - е с размери 61.80 метра и е разположен на масива Похорие в Словения. То е на около 300 години, с периметър 3 метра и 54 сантиметра и диаметър над един метър.

Коментари

Още новини