През май в НДК

2 Май

02 май /вторник/

РОТОР

SubHuman Theatre

2 май | вторник | 19:30 ч.

идея, организация, техническа адаптация, осветление, видео проекция: Венелин Шурелов 

механика: Борислав Тонев (Бъки)

„Фигурата е тяло на жеста, частично затворен от функцията, частично освободен от фикцията. В граничното поле между пърформанс и инсталация разполагам своята акция, преминаваща през две различни фази. В първата част, започвайки от празна сцена, изграждам пред публиката едно съоръжение, сложен електро-механичен кинетичен механизъм. Втората част се развива във финалните 5 минути и демонстрира окончателното сливане между моето тяло и изградената конструкция. Така образуваното хибридно тяло се движи според правилата на автоматиката, но същевременно е потопено в един фиктивен свят.“

Билети:  8|6 лв.

03 май /сряда/

На 3 май (сряда) от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“ ще бъде представена арт-изложбата на Кирил Кацаров „Рентгеново пътешествие“ (X-ray Journеy). В нея картината вече не само изобразява един обект, но и е трансформирана в самия обект, иззела е част от неговите маркери за реално 3D присъствие и съществува както във второто, така и в третото измерение. Експозицията можете да разгледате до 3 юни.

04 май /четвъртък/

ТОТАЛНА ЩЕТА

Метеор и ДНК

4 май| четвъртък | 19:30 ч.

автор и режисьор: Ани Васева

драматург: Боян Манчев

художник: Георги Шаров

музика: Константин Марков

участват: Галя Костадинова и Леонид Йовчев

фотография: Георги Димитров

връзки с обществеността: Михаела Люцканова

изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов

ТОТАЛНА ЩЕТА  е комедия за щетата, която си нанасяме, живеейки. За любовта, красотата, изкуството. За безпричинните афекти.

Спектакъл от, за и с хора, животни и цветя.

Животът е преразход на енергия, енергия, която не се преобразува никога - косматите тела на нашите афекти, нашите космати любимци, нашите космати двойници. Към този преразход, до тотално изнемогване, е устремена и „Тотална щета“.

„Няма пречки пред любовта (освен физически).“

ТОТАЛНА ЩЕТА  е физически спектакъл на една от най-оригиналните в момента групи от съмишленици в независимата българска сцена между театъра и пърформанса. През годините театралният автор и режисьор Ани Васева изгражда тясно сътрудничество с философа Боян Манчев и актьорите Леонид Йовчев и Галя Костадинова. Тя развива своя система на работа, която включва личния опит на участниците и импровизация, достигайки до силно експресивен физически и театрален език. Представленията им предизвикват силен интерес, като сред тях са "Малдорор“ по Лотреамон (моноспектакъл на Леонид Йовчев), „Пиеса за теб“ по текст на Ани Васева, „Пиеса за умиране“ по текст на Боян Манчев и Ани Васева и др.

--

Проектът е финансиран от Програма „Култура” на Столична община за 2016 г.

Билети:  10|8 лв.

05 май /петък/

Стихосбирката „Отново сме поети“ на Богдан Тетовски ще бъде представена на 5 май (петък) от 19:00 часа в клуб „Перото“. За книгата ще говорят Михаил Неделчев и Владислав Христов.

ДОБРЕ ДОШЛИ В БЪЛГАРИЯ

36 маймуни

5 май | петък | 19:30 ч.

Две номинации за театралните награди „Аскеер“ 2017 в категориите: Съвременна българска драматургия и Поддържаща женска роля за Ива Тодорова

автори: Здрава Каменова и Гергана Димитрова

съавтори: Елена Шопова, Петър Мелтев, с подкрепата на Василена Василева

асистент на резиденцията: Екатерина Чокова

Екип за пърформанс-четенето:

с участието на: Здрава Каменова, Ева Данаилова, Ива Тодорова, Александър Митрев, Петко Каменов, Тони Карабашев, Владимир Димитров

сценограф: Елена Шопова

видеоартист: Петко Танчев

музикант: Павел Терзийски

режисьор: Гергана Димитрова

асистент: Екатерина Чокова

Връзки с медиите: Културна фондация А25

На фона на продължаващата бежанска криза в Европа новият проект на "36 маймуни" изследва границата между патриотизма и национализма, предела на здравословната толерантност и съчувствие, лицето и гърба на българската идентичност днес,.

За пиесата:

Президентът на републиката призовава всички българи да се включат активно в привличането на бежанци, които да се заселят в България, за да усвоим жизненоважни пари по евро фондовете. Всички българи - мъже, майки, ловци, пенсионери, артисти започват активна пропаганда към бежанците подминаващи България. Междувременно чакали емигрират към Западна Европа, български емигрант сее репички в Германия и мечтае да се включи в първата мисия до Марс, еколожка изследва популацията на агресивни привнесени видове калинки и кактуси, които превземат територии, застрашавайки наши родни видове. Националисти решават да превземат Плиска, докато сигнал за бомбен атентат всява паника в центъра на София.

Екипът забърква всичко това в апетитен, дъхав тюрлю гювеч, подправяйки го с родна чубрица и  поднасяйки го с щедри щипки родолюбие и лека предупредителна усмивка.

--

Проектът е финансиран от Столична програма "Култура" на Столична община за 2016 г. и се реализира в партньорство с галерия "Етюд".

Билети:  10|8 лв.

07 май /неделя/


В неделя (7 май) от 17:00 часа в клуб „Перото“ ще се проведе творческа вечер с американския писател Филип Янси.

08 май /понеделник/


Електронното списание „Свободно поетическо общество“ ще бъде представено на 8 май (понеделник) от 19:00 часа в клуб „Перото“.

09 май /вторник/


Бивши хора”. Срещали ли сте някога този израз? Как е възможно някой да бъде определен така, за кого става въпрос? Отговорите ще получите на 9 май (вторник) от 18:30 часа от проф. Вили Лилков и Христо Христов.

10 май /сряда/


На 10 май от 19:00 часа в клуб „Перото“ ви очаква концерт на читалище „Д-р Петър Берон 1926“ – „ВСИЧКИ ЗАЕДНО В 1 МИНУТА“.

ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард

Нейно Величество Тенджерата под Налягане и ДНК

10 май| сряда | 19:30 ч.

идея и концепция: Александър Митрев и Ида Даниел

текстове: Томас Бернхард, Александър Митрев и Ида Даниел

превод: Владко Мурдаров и Александър Андреев

музика: Тодор Стоянов и Александър Даниел

сценична среда: Тита Димова-Вантек

участват: Александър Митрев, Цвети Даскалова и Деница Даринова

„ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард" напомня на лекция и театрално изследване, в което методът е фокусиран върху поставянето под въпрос: на държавното, на националното, на социалното, на институциите, на наградите, на финансовите отношения, на приятелствата, на днешното. В сценичното действие внимателно проникват потенциалното, възможното и съвременността.

Идеята за спектакъла е на две от най-интересните имена в полето на свободния театър у нас - актьорът Александър Митрев и режисьорката Ида Даниел. Двамата правят своеобразен колаж от собствени текстове и откъси от различни произведения на Томас Бернхард, сред които последната му книга „Моите награди“ и пиесите „Мъртвец“, „Мач“, „Клаус Пейман отива да си купи панталони и идва с мен да яде“.

Томас Бернхард е австрийски белетрист, поет и драматург, смятан за един от най-важните немскоезични писатели след Втората световна война.

Автор на множество романи и театрални пиеси, носител на престижни литературни награди и отличия, Томас Бернхард гледа директно в прикриваните тайни, в раните и срама на австрийското общество.

--

С финансовата подкрепа на Австрийско Посолство в България и Министрество на Културата на България.

Билети:  10|8 лв.

11 май /четвъртък/

След дълги години търпеливо очакване от родната публика, най-известният мюзикъл в света ще направи своя дебют на българска земя! Оригиналният шедьовър от Бродуей „Котките“ ще бъде представен за първи път у нас в зала 1 на НДК с цели шест спектакъла – 11, 12, 13 и 14 май от 20:00 часа, както и два допълнителни на 13 и 14 май от 14:00 часа.

В денят на Кирил и Методий (11 май) от 18:00 часа в клуб „Перото“ ще бъде връчена Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ 2017.

АНТИСТАТИК | Романтично издание | 12 – 20 май

Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс @ ДНК

12 май /петък/

„Блестящо съчетание между упорита психоаналитична работа, дълбоко състрадание и безкрайно любопитство към човешкото сърце“. Това ще откриете в книгата на Стивън Грос „Животът под лупа“ на издателство Colibri, чието представяне ще бъде в петък (12 май) от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“.

DUO (couple dance) | АНТИСТАТИК

Creative Box и ДНК

12 май | петък | 19:30 ч.

идея и хореография: Брис Льору

изпълнение: Станислав Генадиев и Виолета Витанова

Основното намерение на този дует е да се противопостави на засилващите се конфликтни настроения и ситуация на страх в Европа, като им даде един красив и позитивен отговор. В него правилата на играта са ясни – всеки е напълно свободен да изпълнява в танца онова, което най-добре отговаря на неговата същност, без да бъде ограничаван по какъвто и да е признак, а типичните за дуета позиции на водещ и воден непрекъснато се променят. Целта е да се преоткрие една демократична и празнична атмосфера на толерантност, като единствената амбиция е да подарим уважение и доверие на своето тяло и на тялото на другия.

Брис Льору завършва Националната консерватория в Лион. Още с първото си соло е отличен като най-добър съвременен танцьор на Международното танцово състезание в Париж и е награден със Златния медал на Париж. През 1992 получава стипендия от Американския танцов фестивал в Северна Каролина и завършва обучението си при Триша Браун и Мърс Кънингам в Ню Йорк. През 1994 се премества в Брюксел, където става част от трупата на Ан Тереза де Керсмакер – Rosas. Три години по-късно започва да учи музикология и етномузикология в Университет Париж-VIII и продължава самостоятелната си хореографка кариера. В своята работа Брис Льору изследва границите между танца и визуалните изкуства. „Дует“ е поредното успешно сътрудничество на Льору с едни от най-интересните и утвърдени български съвременни танцови хореографи и изпълнители Виолета Витанова и Станислав Генадиев.

--

Проектът е финансиран от Столична програма „Култура“ за 2017 г. и се реализира в партньорство с ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс.

DUO (couple dance) се реализира с подкрепата на Резидентската програма на Derida Dance Center,  част от Културния календар на София.

Билети:  10|8 лв.

13 май /събота/

Поетът Антонин Горчев ще представи новата си стихосбирка „Стъпки по водата“ на 13 май (събота) от 18:30 часа в клуб „Перото“. Горчев е носител на националната награда за лирика „Иван Пейчев“.

15 май /понеделник/

Талантливите балерини от „Роберта балет“ ще зарадва всички почитатели на танцовото изкуство с концерт на 15 май от 19:00 часа в зала 1 на НДК.

Литературна вечер под надслов: "Ицко Финци. Собствена проза. На рояла – авторът“, очаква всички дошли в понеделник (15 май) в клуб „Перото“ от 19:00 часа.

16 май /вторник/

„Добрите, лошите и грозните“ от Благой Иванов – сборник със статии и ревюта на тема жанрово кино с акцент върху екранното зрелище и филмовите чудовища ще бъде представен на 16 май (вторник) от 19:00 часа в клуб „Перото“.

РАЙСКИ МЕСТА | АНТИСТАТИК

Кевин Джийн (Франция)

16 май | вторник | 19:30 ч.

(warm up на Кевин Джийн с публиката: 18:15, ДНК – вход свободен)

концепция: Кевин Джийн

хореография и изпълнение: Лори Джордано, Кевин Джийн, Бастиан Льофевр

асистенти: Клеманс Коконие, Жули Ниош, Нина Сантес

светлинен дизайн: Силви Гаро

звуков дизайн: Рубен Наштергел

дизайн костюми: Валентин Соле

Копродукция на: Le manège de Reims – scène nationale, L’échangeur – CDC Hauts-de-France, CDC Atelier de Paris-Carolyn Carlson

С подкрепата на: Arcadi et de la DRAC Île-de-France

Благодарности на:  L’Espace périphérique de la Villette

Танцовото трио „Райски места“ достига до необичайно и хипнотично движение на тялото. То сякаш протича в забавянето, отлагането и изучаването на въздействието на гравитацията и тежестта, създавайки едно друго време и пространство. Изпълнителите откриват свобода на движението, която преобразява заобикалящата среда и предлага друг вид взаимодействие, адаптиране и промяна. Как може всеки да създаде пространство и територия, които да направи рай? „Райски места“ е за завръщането към земята и създаване на светове за взаимно сътрудничество и споделяне. За мечтите и полъха на надежда. Представление за съществуването на „небесното“ и за силата ни да го създадем в земния си живот.

Кевин Джийн е хореограф и танцьор от Франция. Той е работил с едни от изтъкнатите имена на френския постмодерен и нов танц като Стефани Обиeн, Одил Дюбо, Мириам Гоурфинк, с филмовия артист Филип Гранрийо и др. Водещ интерес в неговите авторски хореографии и пърформанси е актът на изграждане на една среда и въздействието, което тя има върху нас, върху човешкото поведение и социалните взаимодействия. Как те ни формират, деформират, как можем да ги приемем, да играем с тях, да преоткрием себе си и да се променяме. Той създава танцовото представление „Райски места“ през 2015, последвано от „Други райски места“ с изпълнители-непрофесионалисти. През 2016  представя Les Promesses du Magma в сътрудничество с френския рап-артист Casey в рамките на авторитетния фестивал в Авиньон.

Разговор с артистите след представлението, модериран от танцовия артист Драгана Алфиревич (Сърбия/Словения).

--

Гостуването на продукцията се осъществява с подкрепата на:  Театроскоп в рамките на FranceDanse Orient-Express. Театроскоп е програма, лансирана от Френския институт, Министерството на културата и комуникацията и Министерството на външните работи и международното развитие на Франция.

Билети:  10|8 лв.

17 май /сряда/

100 години Ела Фицджералд! На 17 май от 20:00 часа с голям концерт в зала 1 на НДК певицата Пати Остин ще представи песни от репертоара на първата дама на американския джаз, под диригенството на Ангел Заберски и с оркестъра на Класик ФМ радио и Ангел Заберски Брас асоциация.

Програма “Христо Ботев” БНР представя: ИЗПЯТА ПОЕЗИЯ - РАДОЙ РАЛИН – 95 години от рождението на поета – 17 май (сряда) от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“.

ПРАЗНОТА / ПЪЛНОТА & СЪБАРЯНЕ | АНТИСТАТИК

Казуйо Шионой и Дрор Либерман (Израел/Япония)

17 май | сряда | 19:30 ч.

(warm up на Казуйо Шионой и Дрор Либерман с публиката: 18:15, ДНК – вход свободен)

ПРАЗНОТА / ПЪЛНОТА

концепция и изпълнение:  Казуйо Шионой

Казуйо Шионори създава своето соло, след като смъртта нахлува в живота й и двама от най-близките й хора внезапно умират в рамките на един месец. Това я кара да погледне смъртта право в очите и да спре да се страхува от нея. „Аз престанах да гледам на нея единствено като на лична трагедия, а като нещо, което формира живота ни. Опитвам се да наблюдавам света и да оставя свидетелство за отпечатъка, който смъртта остави върху живота ми.“

СЪБАРЯНЕ

концепция и изпълнение:  Казуйо Шионой и Дрор Либерман

костюми: Марина Моисеева

драматургия и развитие на концепция: Идит Херман

Благодарности на Clipa Theater и Oded Zadok

Продукциите гостуват с подкрепата на Посолство на Израел в България.

„Събаряне“ се основава не безстрашно движение, на харизматична движенческа естетика, която помита зрителите. Младите танцови артисти Дрор Либерман и Казуйо Шионори възприемат изкуството като зона за еманципиране, в която са в състояние да снемат маската на общественото лицемерие. Те се обръщат към злите, тъмни, страховити и страстни страни на човешкото, опитвайки се да достигнат до нови начини на съпротива в общество, в което насилието става все по-обичайно в ежедневието. „Събаряне“ веднага бива забелязано от професионалната критика, която пише: „Това са двама танцьори с изключителни способности и проникновения“. (Ора Брафман, “Dancetalk”)

Дрор Либерман е от новото поколение съвременни хореографи и изпълнители в Израел, член на Clipa visual theatre collective. Той учи театър и цирк в Йерусалим, завършва и Училището за съвременен танц в Хайфа. Занимава се с различни физически практики и техники като бойни изкуства, акробатика, паркур и др. Преминава през сериозно военно обучение и служба, които силно го белязват. През последните години работи с различни хореографи и се представя на важни танцови платформи. Трудно е да бъде причислен към определен стил или жанр, тъй като за всяко своя работа Либерман се стреми да създаде нов език.

Казуйо Шионоири е млада хореографка и изпълнителка от Япония, като се установява в Израел. Активен член е на Clipa visual theatre collective. Завършва програма за Танц и спорт към Японски женски колеж за физическо образование през 2008 г. Оттогава като свободен артист си сътрудничи с редица хореографи, преподава и се представя на различни фестивали по цял свят. Тя получава множество награди и се откроява като оригинално и свежо присъствие на танцовата сцена.

Билети:  10|8 лв.

18 май /четвъртък/

На 18 май в зала 1 от 19:00 часа ви предстои пътуване през вековете с уникалния спектакъл „Невястата“, най-новият проект на ФА „Родопа“, който пресъздава легендата за родопска девойка, скочила от скала над Смолян, за да запази вярата и любовта си. Втората част на вечерта е концерт – бенефисът на Валя Балканска и гайдарят Петър Янев, които ще отпразнуват заедно с публиката в НДК цели три повода, 75-годишнината на Валя Балканска, 50-години на сцена, 25-години, от които заедно с гайдаря Петър Янев.

Запазете вечерите си на 18 и 29 май от 19:00 часа, когато в Литературен клуб „Перото“ ще се проведе любимата на всички игра на асоциации Загадките на Перото.

19 май /петък/

Една от най-харизматичните личности в световния бизнес – сър Ричард Брансън пристига в България. На 19 май от 19:00 часа, той ще изнесе лекция в зала 1 на НДК, в която ще окуражи предприемчивите хора у нас да вярват в успеха си и да търсят път към реализирането му.

Книгата на Ани Деянова – „Ана и другите гарвани“ ще направи своето представяне в петък (19 май) от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“.

20 май /събота/

В събота (20 май) от 16:00 часа ще се състои петата дискусия организирана от Национален център за книгата – НДК на тема „Детска игра" ли е преводът на детска литература?“

СВЕТИЛИЩЕ | АНТИСТАТИК и Международна програма „Мигриращото тяло“ на ДНК

Магдалена Хованиец (Австрия)

20 май | събота | 19:30 ч.

концепция, режисура, сценичен и светлинен дизайн и костюми: Магдалена  Хованиец

изпълнение: Магдалена Хованиец , Мзамо Нондлвана и Маркус Щайнкелнер

музика: Арик Щангл и Маркус Щайнкелнер

текст на песните: М. Хованиец и М. Нондлвана

драматургична помощ: Костас Кекис

Продукция на VierHochDrei

Копродукция с WUK Theater/Tanz, Виена

Проектът се реализира с подкрепата: ЕС и Културната дирекция на град Виена

С подкрепата на:  D.ID Dance Identity, nadaLokal и Tanzquartier Виена

„Светилище“ е смесица между театрално представление и реално място за нови измислени ритуали. От векове на театъра, музиката и изобщо на изкуствата са се привнасяли терапевтични функции. Изпълнителите ги призовават сега и превеждат публиката през света на вярвания, коренящи се в детството. Те стават извор на въпроси за способността ни все още да вярваме в безсмъртието и в духовното/физическо прераждане. Артистите черпят изпълнителски стратегии и енергия от племенни техно танци, знаменитата хореография „Пролетно тайнство“ на Нижински и поп песни. Те отслужват нещо като игра на съвременни ритуали, като тук личното телевизионно шоу е неизменно. Едно уникално, пречистващо и освобождаващо преживяване под формата на ритуално шоу, изцеряващо нашите тела и души. Пърформанс, концерт и чудо в едно, което няма да остави никого безучастен!

Магдалена  Хованиец е танцьор, пърформанс артист, хореограф и музикант от Полша, като днес живее и работи в Австрия. Тя завършва танц и пърформанс в Държавното балетно училище в Битом, Полша, както и в Линц. Работила е с изявени съвременни компании и артисти като  SUPERAMAS, Олег Сулименко, Марк Томпкинс, Жером Бел, Аманда Пиня, Флорентина Холцингер и др. През 2007 тя е стипендиант на danceWEB и създава собствен артистичен колектив Mariamagdalena. Нейни представления са показвани из цяла Европа, включително и на най-големия танцов фестивал „Импулстанц“ във Виена. През 2009 получава специалната стипендия за изпълнителски изкуства на Министерството на културата на Австрия, а престижното списание „Балеттанц“ я обявява за „забележителен млад хореограф“ в класацията си през 2010. В периода 2008-2014 е вокалист на пънк групата The Mob Fixing Freedom, а от 2015 рапира в дуото Mermaid & Seafruit.  Хованиец преподава танц и DJ пърформанс в Австрия и Полша, както и пърформанс в Академията за изящни изкуства във Виена. Работила е и като куратор за проект на Европейския съюз за Музей за приложни изкуства във Виена и организира фестивал 24Hours Festival.

На английски език.

--

Гостуването на продукцията се осъществява с подкрепата на: INTPA-Международна мрежа за танц и пърформанс, Австрия на Танцквартир Виена, финансирано от Австрийското правителство, ДНК-пространство за съвременен танц и пърформанс и програма „Мигриращо тяло“, финансирана от Столична програма „Култура“ на Столична община за 2017

Билети:  10|8 лв.

22 май /понеделник/

Кирил Кадийски представя своите 21 сонети в книгата „Стрелецът на Бурдел“. Очакваме ви в понеделник (22 май) от 18:00 часа в клуб „Перото“.

23 май /вторник/

АКО НЯМАХ ЛОШИ СЪНИЩА | Предпремиера

Авторски спектакъл на Лилия Абаджиева по Уилям Шекспир

ПРЕДПРЕМИЕРА: 23 май 2017 | 19:30 ч.

участват: Александър Кадиев, Антъни Пенев, Асен Данков, Васил Витанов, Васил Ряхов, Георги Кацарски, Илиян Пенев, Моню Монев, Никола Додов

сценография и костюми: Васил Абаджиев

музикална картина: Лилия Абаджиева

фотограф: Иван Абаджиев

Билети: 15|12 лв.

(На касите на Билетен център, НДК и ticketportal.bg)

На 23 май от 19:30 ч. ще се състои предпремиерата на най-новото заглавие от програмата на Театър Азарян – „Ако нямах лоши сънища“ на Лилия Абаджиева, един от най-задълбочените и интересни български театрални режисьори.

Впечатляващият спектакъл анализира и се вглежда в Шекспировия художествен свят. Лилия Абаджиева, заедно с деветимата актьори и сценографа Васил Абаджиев, създава калейдоскоп от текстове на Уилям Шекспир, поставени в логиката на театралната лексика, която режисьорката развива през годините.

Заглавието „Ако нямах лоши сънища“ е реплика на Хамлет и според авторката на спектакъла най-точно определя центъра и смисъла на това, което иска да разкаже днес.

„Бих желала обект на нашето изследване да са проявленията на душата по Аристотел, респективно – проявленията на етическите добродетели в различни обстоятелства и изпитания, които предлагат „стрелите на свирепата съдба.”

Ще опитаме да проследим как се получава това съчетание на състрадание и удивление, в което тогавашната критична мисъл (на Елизабетинската епоха) е виждала същината на трагичното, поправяйки доста сполучливо Аристотеловата формулировка: състрадание и страх.

Кое е това, което би могло да се отъждестви с катарзис или пречистване? Възможен отговор е: едновременното чувство на облекчение и прозрение, че страданията имат своето необходимо място в свят, в който властва не само сляпата каузалност или случайност, а едно морално начало (което в края на краищата се налага).

Колкото по-голяма е прàвата между възторга ни от човека и съзнанието ни, че той ще загине, колкото повече се удивляваме на човешката му сила, на величието на онова начало, което го погубва, толкова по-силно преживяваме трагедията.“

Лилия Абаджиева

Премиерата на „Ако нямах лоши сънища“ ще е бъде през новия театрален сезон на Театър Азарян.

От 23 до 28 май (вторник до неделя) ще се проведе едно от най-големите литературни събития – Пролетен панаир на книгата. Очакваме ви от 10:00 до 20:00 часа на етажи 0 – 3.

На 23 май (вторник) от 18:00 часа ще бъде представена книгата „Ножчето на професора“ от Тадеуш Ружевич.

24 май /сяда/

Представяне на книгата „Редкият лилав слон Понго“ ви очаква в сряда (24 май) от 17:00 часа в Литературен клуб „Перото“.

 

25 май /четвъртък/


В четвъртък (25 май) от 18:00 часа в „Перото“ ще бъде представена книгата на Гонсало Тавареш. В „Пътуване до Индия“ Тавареш ни потапя в едно дълго пътешествие през Европа към мечтания Изток, в което главният герой Блум, отвратен от бездуховността и лицемерието, потегля към Индия, за да търси в тази мистична земя на душата мъдрост и забрава.

26 май /петък/

Световноизвестният певец и продуцент Low Deep T пристига на 26 май (петък) за първия си голям концерт в България. В зала 1 от 20:00 часа съвременният крал на афро-соул музиката ще представи последния си трети студиен албум „Saved By The Music“, който излезе на музикалния пазар през месец март и най-новия хит от него „When I Get Down“ („I Don't Stress").

На 26 май от 19:00 часа в клуб „Перото“ ще бъде представен сборникът „Бащите не си отиват“. Това е книга, събрала разкази за двадесет и четирима бащи. Уж двадесет и четирима, а всъщност един – Бащата. Бащата, когото сетивата ни помнят. Бащата, с когото сме били сигурни, че животът предстои.

HYSTER | ПРЕМИЕРА

Тихо пространство, Фондация СИДЕЯ и ДНК

26 и 27 май | петък и събота | 19:30 ч.

спектакъл на Младен Алексиев

с участието на Ана Табакова, Анна Манолова, Васил Читанов

сценография и костюми: Златна Михайлова

авторска музика: Калин Николов

асистент-режисьор: Росица Младенова

асистент-драматург: Пламен Харманджиев

графичен дизайн: Стоян Атанасов

изпълнителен продуцент: Светлозара Христова

изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов

От там тя писа: В една статия попадам на следния фрагмент: „Романите, в крайна сметка, се оказват деликатни структури, в които една история поставя под въпрос достоверността и реалното съществуване на друга. При все това като че ли техните автори ценят най-високо именно тази свързаност на историите, представяйки ни я като абсолютна стойност. Една безкрайна мрежа е всичко, което им е необходимо, за постигането на смисъл. Всички тези романи са неудържимо центростремителни. Различните истории се преплитат, удвоят и утрояват самите себе си. Персонажите непрестанно провиждат връзки, препратки, сюжети и параноични паралели. Има нещо дълбоко параноично във вярването, че всяко нещо е свързано с всичко останало.“

HYSTER е спектакъл, чието заглавие и последователност на епизодите се решава от алгоритъм в деня на всяко негово представяне пред публика.

--

Спектакълът е копродукция на Тихо пространство, Фондация СИДЕЯ и ДНК – Пространство за съвременен танц и пърформанс с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Програма „Култура“ на Столична община.

Реализиран в партньорство с LINDA, Дерида Денс Център, Concept Studio, Athlon

Билети:  10|8 лв.

27 май /събота/

Рок-операта „Нострадамус“ ще звучи на 27 май (събота) от 20:00 часа в зала 1 на НДК. Не пропускайте шанса да се насладите на една от най-мащабните постановки на Световната рок индустрия, с участието на български и чуждестранни солисти, рок група Кикимора, както и хор, балет и оркестър от Държавна опера Русе под диригентството на Маестро Найден Тодоров.

В събота (27 май) от 13:30 часа ще бъде представен новият 8 брой на списание „Granta“ – „Най-добрите млади американски романисти“.

Клуб на българските писателки се събира на 27 май (събота) от 16:00 часа за традиционната си дискусия, която този път е с тема „Авторитетни книги, които не се четат. Непрестижни книги, които всички са чели.“

29 май /понеделник/

ВСИЧКОЯДЕЦЪТ

Метеор

29 май | понеделник | 19:30 ч.

текст: Мирослав Христов

режисьор: Ани Васева

художник: Георги Шаров

звук: ДатаТранспортер (Нино Гомез)

участват: Галя Костадинова и ДатаТранспортер (Нино Гомез)

ВСИЧКОЯДЕЦЪТ е твърдата, но летлива маса, в която потапяме ръка, за да открием, че пръстите ни са крака, а устите – задници.

ВСИЧКОЯДЕЦЪТ е ръбът, отвъд който полът, размерът и материята нямат значение, защото са едновременно мъжки, женски, средни, миниатюрни, гигантски, плътни и крехки. В пастта на Всичкоядеца дебне малка, сексапилна черна дупка, пламтяща в отчуждението си, в която се прозява нищото.

Билети:  10|8 лв.

В ОЧАКВАНЕ НА ГОДО

29 май 2017 | 19:30 

режисьор: Деян Донков

сценограф и костюмограф: Чавдар Гюзелев

саунд дизайн: Калин Николов

превод: Бояна Петрова

светлинен дизайн: Красимир Русимов и Златимир Дивчев

рекламна визия и фотограф: Явор Веселинов

изпълнителен продуцент: Красимира Кръстева

помощник-режисьор: Стела Доковска

с участието на Деян Донков, Иван Бърнев, Цветан Алексиев, Калоян Трифонов, Мартин Цолов

Билети: 15 | 12 лв.

Билетен център, НДК и ticketportal.bg

„В очакване на Годо“, по пиесата на Самюъл Бекет, е режисьорската версия на Деян Донков, познат на българската публика с над 40 роли в театъра.

Спектакълът е вдъхновен от работата и приятелството между Деян Донков и проф. Крикор Азарян, който има формиращо значение за кариерата и артистично въображение на актьора.

В представлението участват Деян Донков, Иван Бърнев, Цветан Алексиев, Калоян Трифонов и Мартин Цолов. Сценограф на спектакъла е известният художник Чавдар Гюзелев, а музикалната среда е създадена от композитора Калин Николов.

„Изборът на произведение, с което да се почете личността на този, чието име носи театърът, е деликатна и сложна задача. Много исках да е нещо, което е вярно, тихо и искрено. Когато Деян Донков дойде с идеята да направи спектакъл точно на тази сцена и ми разказа причините за това, аз се изправих пред личната и искрена необходимост на един актьор да изрази преклонението си към своя учител, да направи опит да изкаже неизказаното. Казват, че и в най-тихите си спотаености, хората мислят в думи, независимо дали ги изричат или осъзнават. Театърът e история за силата на думите и за това как от летливата им субстанция се ражда материя, реалност или послание, което някой някъде би искал да предаде. Спектакълът „В очакване на Годо” е лично писмо до Крикор Азарян от негов актьор и приятел, с когото са имали силна връзка. И защото е емоционален жест и е на тази сцена, трябва да се случи, за да може, малко по малко, театърът да се изпълни с душа.“ - Яна Борисова, драматург и артистичен директор на Театър Азарян

30 май /вторник/

АЗ, СИЗИФ

30 май 2017 | 19:30

режисура и драматургия: Веселка Кунчева

сценография и кукли: Мариета Голомехова

музика: Христо Намлиев

хореография: Мария Димитрова

осветление: Веселин Христов

с участието на Стоян Дойчев

текстът в спектакъла се изпълнява от Леонид Йовчев

Билети: 15 | 10 лв.

Билетен център, НДК

„Всяка съдба може да се превъзмогне с презрение.”

„Митът за Сизиф” от Албер Камю

„Аз, Сизиф“ е великолепното представление под режисурата и драматургията на Веселка Кунчева и впечатляващата визуална среда от сценографски идеи на Мариета Голомехова. Ролята е поверена на Стоян Дойчев, а текстът е от Леонид Йовчев. Представлението има широко международно признание.

„В спектакъла „Аз, Сизиф” изследваме пътя на непрекъснатото завръщане на Човека към себе си. Още в античността философите съзират абсурдността на човешкото поведение. По какъвто и път да тръгне, в каквото и да се опитва да се превърне, каквито и бягства да прави, Човек вечно се завръща към себе си. Човешкият живот е повторение на едно и също действие. Спираловидно, еднакво, предвидимо. И този безкраен акт ни кара да се замислим не над смисъла, а над безсмислието на човешкия живот.”

Веселка Кунчева

За четвърта поредна година ще се проведе  безплатна Академия за иновации за студенти, в партньорство с водещи университети в България както и с институционалната подкрепа на Европейската комисия в България и Столична община. На 30 и 31 май в НДК, Литературен клуб „Перото“, младежи ще могат да разработят своите идеи под формата на кратки 15 минутни презентации и демо версии на продукти и услуги, по темите, изброени по-горе. Надпреварата се случва в 24 часа под менторството на журито и членове на нашия екип.

„Класическо произведение на границата на гения с невероятното оформление на Люба Халева“, така Божана Апостолова определя книгата на Маргарит Минков – „Весел, гъделичкащ смях“, която ще бъде представена на 30 май (вторник) от 18:30 часа в клуб „Перото“. Маргарит Минков притежава онова безценно умение да казва нещо сериозно и дори тъжно по смешен и абсурден начин. Именно това прави добрата детска литература“.

31 май /сряда/

Четирима от най-добрите български пианисти - ИВАН ЯНЪКОВ, ГЕОРГИ ЧЕРКИН, АНГЕЛ ЗАБЕРСКИ-СИН и ЖИВКО ПЕТРОВ се събират за трети път за общо концертно изпълнение. Това ще се случи на 31 май от 20:00 часа на сцената на зала 1. Програмата на настоящия концерт обещава богата палитра от емоции – от авторска или аранжирана от пианистите музика, през импровизация и дори елементи на шоу. В концерта ще прозвучат по нов начин популярни произведения на Брамс, Рихард Щраус, Шопен, Моцарт, Рахманинов, като ще има и много музикални изненади.

В последния ден от месец май (31 май), Литературен клуб „Перото“ ще бъде домакин на връчването на свидетелства след 4 клас. Събитието е с покани и ще се състои от 10:00 и 13:00 часа.

Място на провеждане: Национален дворец на културата

Коментари