Нов филм показва смелостта на афганистанските жени в неуспешните преговори за правата им с талибаните

Днес е световната премиера на новия документален филм „Острият ръб на мира“ на режисьорката Роя Садат, предаде Ройтерс. Лентата, с продължителност 95 минути, която ще бъде показана на продължаващия до 5 май канадски фестивал за документално кино „Хот Докс“ (Hot Docs), описва смелостта на афганистанските жени лидери, които продължават да се застъпват за промяна, след като талибаните завзеха властта през август 2021 г. и драстично ограничиха свободите и правата на жените и момичетата.

Филмът започва с разтърсваща сцена – тя показва Фавзия Куфи, бивша депутатка от афганистанския парламент и активистка за правата на жените да се възстановява на болнично легло, след като е преживяла опит за убийство през август 2020 г.

Докато пътува към Кабул с дъщеря си, Куфи попада в засада от неидентифицирани въоръжени лица, които откриват огън по автомобила ѝ.

„Те помислиха, че са ме простреляли в главата и съм умряла“, казва жената. Решителността на Куфи остава непоклатима дори след нападението, което не е първото, с което се сблъсква.

Тя е ключова фигура сред жените преговарящи, сред които Фатима Гайлани, Хабиба Сараби и Шарифа Зурмати, участващи във вътрешноафганистанските преговори в Доха, Катар, чиято цел е сключването на мирно споразумение с талибаните.

Документалният филм представя неуспешните преговори от гледната точка на жените в преговорния екип на Афганистан.

След като сяда на масата за преговори, Куфи разбира, че талибаните вече се смятат за победители.

„Когато президентът Байдън дойде на власт, той обяви, че ще изтегли войските си от Афганистан без никакви условия, и това беше стимул за бойния дух на талибаните“, каза тя в интервю.

Преди това администрацията на Байдън обвини за хаотичното изтегляне на САЩ администрацията на предишния президент Доналд Тръмп, която сключи споразумението с талибаните.

Куфи, която в момента живее в изгнание, продължава да работи от Обединеното кралство, като се ангажира с международни органи като ООН и Европейския съюз, настоявайки политиците да признаят тежкото положение на афганистанските жени под управлението на талибаните.

„Болезнено е, че повечето от тези държави смятат, че ние трябва да повлияем и да променим възгледите на талибаните“, казва Куфи и добавя, че след като са си върнали властта, те изобщо не са показали, че с нещо са се променили.

„Ние бяхме заличени“, посочи тя за постоянното ограничаване на правата на жените в Афганистан.

Без да се притеснява, Куфи основава Коалицията на афганистанските жени за промяна с цел да утвърди апартейда по полов признак като международно признато престъпление срещу човечеството.

Гайлани, председателка на Форума за бъдещето на Афганистан, заяви пред Ройтерс, че преговорният екип никога не е искал войниците на САЩ или НАТО да останат в страната завинаги, но е очаквала по-плавно изтегляне и политическо решение.

„Някои хора на Запад смятат, че единствено те са дали свобода на афганистанската жена, че тя не е могла да направи нищо сама, а това не е вярно“, казва Хабиба Сараби от преговорния екип в края на филма. „Афганистанските жени не са стигнали дотук лесно, те са устояли на много борби“.

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/By Tanweerinvestments - Own work, CC BY-SA 3.0

Коментари

Още новини