Народно читалище „Мироско Райчев - 1927"

Читалище, София област, с.Горни Богров Заяви

Читалището е създадено през м. ноември на далечната 1927 г. по инициатива на писателя Елин Пелин, който подарява 36 тома свои книги, с които се слага началото на читалищната библиотека. Първоначално то се е казвало „Елин Пелин", а през 1959 г. е преименувано на „Мироско Райчев".

Патронът на читалището е бил библиотекар, председател, сценарист и главен изпълнител в театралните постановки.

През годините са се развивали театрален, хоров и танцов състави, естраден оркестър, битов хор, сатиричен състав.

Народно читалище „Мироско Райчев 1927" е отличено с диплом с позлатен вимпел и орден „Кирил и Методий" втора степен.

Читалището се помещава в монолитна двуетажна сграда със застроена площ 405 кв.м. На първия етаж е разположен салон с 250 места и репетиционна зала, а на втория етаж е библиотеката, канцелария и стаи, в които се съхраняват костюмите. Библиотеката е разположени в две зали и поддържа над 17 хил. тома литература.

Читалището е оборудвано с 3 компютъра, с непрекъснат достъп до интернет, мултифункционално устройство и проектор с екран, принтери, озвучителна техника.

Основни дейности: В момента към читалището са действащи следните колективи, обединени под общото наименование „Русаля":
-Група за пресъздаване на народни обичаи
-Певческо хороводна група
-Детски фолклорни групи
-Младежка танцова група
Към библиотеката функционират:
-Клуб за художествено слово и драматизации
-Клуб „Приятели на книгата"

Участия и награди: Ансамбъл „Русаля" е основан през 1968г. от Юлия Зъмчева. От тогава до днес групата има непрекъснат творчески живот, множество участия и десетки отличия и награди: златни и сребърни медали от националните събори на народното творчество в Копривщица, а на юбилейния 10 събор през 2010г. получава престижна награда златен медал и грамота за представянето на обреда „Старинна горнобогровска сватба".

Фолклорен ансамбъл „Русаля" участва в двата етапа на програмата на ЮНЕСКО и Министерство на културата „Живи човешки съкровища" България, като във втория етап обредът „Св.дух-Русалска невеста" е отличен с грамота в районната селекция. През 2007г. с финансиране от НФ „Култура" обредът е възстановен в естествена среда и в сценичен вариант .

През 2008 г.излиза от печат книга за песните, танците и обредите на с. Горни Богров –„Танцовата култура на с. Горни Богров". Това е първото цялостно проучване на танцовата култура на едно селище. Негов автор е д-р Евгения Грънчаров - Института за фолклор при БАН, секция „Музикален и танцов фолклор"

Традиционни празници и обреди: 3 март - деня на Освобождението, "Васильовден –Топене на пръстени", „Бабинден", „Лазаруване", „Гергьовден", „Русалска невеста", „Мало коледо" и др.

Работа по проекти: По програма „Глобални библиотеки-България"2009, библиотеката е ремонтирана и оборудвана с компютри, мултифункционално устройство и проектор с екран; работа по проекти, свързани с издирване, опазване и популяризиране на фолклорното наследство на селището – към НФ „Култура", проекти към Столична програма „Култура", Министерство на културата, Програма „Апликационни форми" и др.