XXIX международен конкурс за инструменталисти и композитори  “Музиката и Земята” и  Фестивал „Изкуствата за Земята“

XXIX международен конкурс за инструменталисти и композитори  “Музиката и Земята” и  Фестивал „Изкуствата за Земята“, под мотото „Откровенията на Земята

Международният конкурс за инструменталисти и композитори „Музиката и Земята“ и Фестивалът „Изкуствата за Земята“ заемат заслужено място в културния афиш на столицата с вече 29-годишното си присъствие. Посветени на 22 април – Международният ден на Майката Земя, събитията са уникални по своята същност. Главната им цел е да импулсират младите творци за създаване и изпълнение на музикални произведения, посветени на Земята и нейното оцеляване, като по този начин те създават духовна атмосфера в България и чужбина, която способства култивирането на нравствени ценности и светоглед на устойчиво развитие, формиране на ново нравствено отношение към Природата, разглеждащо Човека не като неин владетел, а като нейна съставна част, разби­раща, че както днеш­ното, така и идните поколения имат равни права да ползват Природата като жизнена среда и източник на суровини и енергия.

В конкурса от 1993 до сега са участвали над 3000 млади музиканти от над 40 страни. Според регламента те се представят с по две произведения: виртуозен кон­цертен етюд или кратка виртуозна пиеса и пиеса, свър­зана с тематиката за Земята и Приро­дата. Членове на журито на конкурса от 1993 година до сега са били над 70 изтъкнати артисти-педагози - професори от цял свят: пианисти, цигулари, флейтисти, диригенти, композитори и др.

XXIX  Конкурс се открива на 21 април с Тържествен концерт, посветена на Деня на Майката-Земя, с участието на оркестър „Симфониета-София“ с диригент Свилен Симеонов и солисти - Дарина и Ксавие Льокомт де ла Бретонери, Франция.

Поради извънредното положение в страната XXIX конкурс ще се състои на 5, 6 и 7 май. На 5 май от 18.00 часа се планира концерт на лауреати и членове на журито, а на 7 май от 18.00 часа - заключителен гала концерт на лауреатите. Концертите и прослушванията са със свободен вход до запълване на 30 % от капацитета на залата, при спазване на противоепидемичните и хигиенни мерки.

През 2021 за участие в конкурса са записани над 40 млади музиканти от България, Япония, Македония, Русия и др.

Журито е в състав: проф. ЛИДИЯ ОШАВКОВА, флейта, България, СТЕФАН ИЛИЕВ, композитор, България; проф. РУМЕН БАЙРАКТАРОВ, композиция, цигулка, България; проф. КСАВИЕ ЛЬОКОНТ ДЕ ЛА БРЕТОНЕРИ, пиано,Франция; ПЕТЪР ДИМИТРОВ, диригент, България; ЮСКЕ ХОСАКА, пиано, Япония – носител на Голямата награда на конкурса от 2020 г., ЗОРНИЦА ИЛАРИОНОВА, цигулка, България – носител на Голямата награда на конкурса от 2017 г., ЖОРЖ ФИЛАДЕЛФЕФС, пиано и вокал, Гърция – носител на Голямата награда на конкурса от 2020 г. Артистичен директор на конкурса: проф. ЖЕНИ ЗАХАРИЕВА, пиано, България

Проведените досега двадесет и осем поредни конкурса и фестивали “Музиката и Земята” донесоха заслужена слава в изданията на България, Франция, Япония, Германия и САЩ, включително в българските учебниците по музика. Идеите и целите на Конкурса, както и изявите на лауреатите му - млади инструменталисти и композитори - ежегодно намират отражение  в българските електронни медии. Конкурсът е отразяван и от  радиостанциите на САЩ Northeastern Broadcasting, USA, Radio Bar Harbor, Maine, USA, Япония, Германия, както и в пресата: списание “Шопен” и списание “За педагози” в Токио; в пресата на Щата Мейн. Международният конкурс “Музиката и Земята” бе представен пред Съвета на Европа в Страсбург през 1996 г. и в ООН през 2000 г. Изпълнения на лауреатите се записват на компактдискове от поредицата "Зелените ангели". Наградени композиции на младите композитори са издадени в издателство Henry Lemoine, Paris.

Лауреати на конкурса са имали турнета в: САЩ, Гърция, Франция, Русия и Япония. През 1996 година се състоя турне на лауреатите на Конкурса в щата Мейн, САЩ в рамките на Международния фестивал Arcady Music Festival.Ежегодно лауреатите на конкурса участват с рецитали в концертната серия „Български концертни вечери” в Ню Йорк (www.BCENY.org).

Патрон на конкурса е Министърът  на околната среда и водите на Република България. По традиция той връчва Голямата награда на конкурса – статуя на ангел, крепящ на крилете си нашата наранена планета –изразява основната идея на конкурса, че духовността ще спаси планетата. По традиция Министерството на културата отпуска стипенции на лауреатите на I, II и  III награда.

Естетическата наслада и емоционалното съпреживяване, породени от представянето на тематично подбрани музикални произведения, имат директно въздействие и възстановяват изгубената хармония в отношението към природата и между хората.

ХХIХ Mеждународен конкурс за инструменталисти и композитори “Музиката и Земята” и Фестивалът „Изкуствата за Земята“ са организирани от Фондация „Земята и хората” и Националния музей „Земята и хората” и се провеждат се и с благородното съдействие на Министерството на околната среда и водите, Министерството на културата, Геотехмин ООД и др.

Коментари

Още новини