Политическата сцена в България продължава да бъде динамична и непредвидима, като основните политически играчи усилено търсят варианти за коалиции и законодателни инициативи, които да доведат до стабилно правителство. Лидерите на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и „МЕЧ“ обсъдиха възможностите за съставяне на правителство и ключовите точки в законодателната програма на новото Народно събрание, като акцентът пада върху антикорупционните мерки и борбата срещу „корупционни мрежи“ в страната.
Сред основните предложения на ПП-ДБ е създаването на „санитарен кордон“ около Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“, целящ ограничаване на влиянието на лица, свързани с корупционни практики. Асен Василев очерта водещите законодателни инициативи, включително избора на нов главен прокурор и мерки за противодействие на корупцията и прането на пари, които да гарантират, че лица, санкционирани от международни партньори, нямат достъп до публични средства.
От своя страна, лидерът на „МЕЧ“ Радостин Василев изрази скептицизъм относно ангажимента на ГЕРБ и ДПС към антикорупционната реформа, подчертавайки, че „не може да има реформи със съучастници в корупцията“. Василев настоя за одържавяване на „Лукойл“, промени в Закона за хазарта и въвеждане на електронно дистанционно гласуване. Позицията на „МЕЧ“ е ясна – подкрепа за антикорупционните мерки дори в случай на съвместно управление с ГЕРБ или ДПС.
От друга страна, ГЕРБ-СДС обяви, че ще започне утре разговори за съвместни политически действия, като ръководител на преговорния екип ще бъде Бойко Борисов. Той представи предложение за четворна коалиция между ГЕРБ, ПП-ДБ, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“. Борисов заяви, че ще бъде кандидатът за премиер и потвърди намерението си за стабилно правителство, изключвайки участие на „ДПС-Ново начало“, „Алианс за права и свободи“, „Възраждане“ и „МЕЧ“.
Сега всички погледи са насочени към следващите дни и как тези консултации ще повлияят на формирането на коалиционно правителство. Дали България ще получи ново стабилно управление, или ще продължи в политическата нестабилност, ще зависи от способността на политическите лидери да поставят общите цели пред личните и партийните интереси.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на ПП "Продължаваме промяната"/архив, by European People's Party - EPP Summit/архив, пресцентър на ДПС