Германският министър на отбраната Борис Писториус смята, че повредата на два подводни кабела в Балтийско море е "саботаж" и "хибридно действие", но не посочи кой според него стои зад атаката, предава mediapool.bg
В понеделник бе прекъснат телекомуникационен кабел между Финландия и Германия по дъното на Балтийско море с дължина от над 1173 километра, а интернет връзка между Литва и шведския остров Готланд (218 км.) спря да функционира в неделя.
Писториус каза, цитиран от БиБиСи, че "никой не вярва, че тези кабели са били прерязани случайно".
Прекъсването на два подводни фиброоптични кабела в Балтийско море не може да е съвпадение, като бъдат взети предвид идващите от Русия хибридни заплахи, каза от своя страна германската външна министърка Аналена Бербок, цитирана от Ройтерс.
"Ние се сблъскваме сега с това в Германия . . . с кибератаки, с наблюдението на критична инфраструктура, колети, които внезапно избухват, когато биват превозвани със самолети, а вчера . . . телекомуникационен кабел, който свързва Финландия с Германия", каза Бербок.
"Всички тези неща не може да са просто съвпадения", добави тя, като отбеляза, че Европа ще съхрани единството си на фона на хибридните заплахи.
Поредица от инциденти, включващи балтийски тръбопроводи, засилиха страховете от саботаж след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Най-напред е бил прекъснат телекомуникационният кабел в Балтийско море между Литва и Швеция.
Това е станало около 10 часа сутринта на 17 ноември, повредата е открита след загуба на комуникация, каза Андрюс Семескевичус, технически директор на литовския оператор Telia, пред литовската телевизия. По думите му в резултат на прекъсването скоростта на интернет в балтийската република е намаляла с една трета.
"Можем да потвърдим, че прекъсванията в интернет трафика не са причинени от повреда на оборудването, а от физическа повреда", каза Семешкевичус.
Той допълни, че кабелът е доста стар и вече няколко пъти се е развалял.
Но това обикновено се случваше близо до брега, когато кораб хвърли котва неправилно. Досега нямаше саботажи, подчерта Семескявичюс.
В същото време той отбеляза, че това е вторият кабел, свързващ Европа и Скандинавия по дъното на Балтийско море, който е повреден в рамките на 24 часа.
В 4 часа сутринта на 18 ноември е прекъснат кабелът, свързващ Финландия и Германия. Все още не е установена причината за инцидента. Семескевичус отбеляза, че повредените кабели се пресичат на площ от 10 m².
"Тъй като и двата са разкъсани, очевидно не е имало случайно пускане на котва от кораб и говорим за нещо по-сериозно", подчерта той.
Литовският флот съобщи, че е увеличил наблюдението в Балтийско море. Сега се прави оценка заедно със съюзниците, каза говорител на Въоръжените сили на Литва пред Ройтерс.
Говорител на собственика и оператор на телекомуникационния кабел "Арелион" (Arelion) каза за Ройтерс, че връзката между Литва и Швеция е "напълно прекъсната", но причината остава неясна.
Шведските власти обявиха снощи, че разследват щети по телекомуникационен кабел с Литва.
"Абсолютно важно е да се изясни защо в момента имаме в Балтийско море два кабела, които не работят", каза шведският министър за гражданската защита Карл-Оскар Болин пред обществената телевизия.
Германия и Финландия от своя страна започнаха разследване на повредите на техните кабели. Те изразиха "дълбока загриженост" за случилото се. "Фактът, че подобен инцидент веднага поражда съмнения за умишлени щети, говори много за нестабилността на нашето време. <…> Европейската сигурност е под заплаха не само поради агресивната война на Русия срещу Украйна, но и поради хибридната война на злонамерени фактори", се казва в изявление на външните министерства на двете страни.
Повреденият кабел C-Lion1 с капацитет 144 терабайта в секунда минава от Сантахамин, Финландия, до Росток, Германия. Пуснат е в експлоатация през 2016 г. и е с дължина 1173 км.
Това е единственият финландски подводен комуникационен кабел, който минава директно към Централна Европа и покрай газопровода "Северен поток", който беше взривен в резултат на саботаж през 2022 г. Разстоянието между тях е няколкостотин метра.
В резултат на прекъсване на кабела предаването на данни между Финландия и Германия беше напълно прекъснато.
Самули Бергстром, експерт по киберсигурност на финландското правителство, каза, че повредата на кабела от Финландия до Германия не е засегнала интернет трафика, тъй като са налични други кабелни маршрути.
Инцидентите идват два месеца след като САЩ предупредиха за засилена руска военна активност около ключови подводни кабели.
Американски служители заявиха, че руското министерство на отбраната подготвя специализирана единица за извършване на саботаж, целящ да повреди критичната комуникационна инфраструктура на страните от НАТО.
След избухването на войната през 2022 г. в Балтийско море станаха няколко подобни инцидента, като включително бяха взривени газопроводите "Северен поток" 1 и 2 за доставка на "синьо гориво" от Русия за Германия.
Финландия и Швеция се присъединиха към НАТО след руската пълномащабна инвазия в Украйна, припомня ДПА.