(анализ) Външната политика на Тръмп: Преосмисляне на НАТО, войски в Мексико, край на войната в Украйна

Избраният за следващ президент републиканец Доналд Тръмп казва, че планира из основи да промени отношенията на САЩ с НАТО в хода на своя втори четиригодишен мандат и бързо да сложи край на войната в Украйна, пише БТА. 

По време на предизборната си кампания той говореше за изпращане въоръжени сили в Мексико, които да се борят с наркокартелите, както и за налагане на редица мита както на приятелски, така и на вражески страни.

Следва преглед на външнополитическите планове, които Тръмп се зарече да реализира, след като встъпи в длъжност на 20 януари. 

НАТО, УКРАЙНА И ЕВРОПЕЙСКИТЕ СЪЮЗНИЦИ

Тръмп заяви, че при неговото управление Америка из основи ще преосмисли "целта и мисията" на НАТО. Той се зарече да поиска от Европа да възстанови на САЩ "близо 200 милиарда долара", изразходвани за боеприпаси за Украйна, и освен това не пое ангажимента да изпраща допълнителна помощ на източноевропейската страна. 

В края на първия си мандат Тръмп оряза финансирането за отбраната на НАТО и често се оплакваше, че Америка плаща повече от справедливия си дял. 

Що се отнася до войната в Украйна, той заяви, че ще реши конфликта още преди встъпването си в длъжност. Той обаче се сблъсква със законови ограничения да преговаря с чуждестранни лидери преди официално да заеме президентския пост и не постигна почти никакъв осезаем напредък в тази посока, откакто на 5 ноември спечели изборите. 

Миналата година Тръмп каза в интервю за Ройтерс, че Киев е можел да направи някои териториални отстъпки, за да постигне мирно споразумение. През юни двама съветници на Тръмп заявиха пред Ройтерс, че са представили план за прекратяването на войната в Украйна, като са поставили пред Киев условието, че бъдещата оръжейна помощ ще зависи от неговото съгласие да седне на масата за мирни преговори с Москва.  

Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс даде сигнал за предварителната си подкрепа за замразяване на линиите на сражения по повечето позиции в рамките на уреждането на конфликта чрез преговори.

Въпреки че в началото на април Тръмп сигнализира, че би приел предоставянето на допълнителна помощ за Украйна под формата на заеми, Тръмп като цяло запази мълчание по този въпрос, докато в Конгреса имаше остри спорове при преговорите за пакета от помощ на стойност 61 милиарда долара.

КИТАЙ, ТЪРГОВИЯТА И ТАЙВАН

Тръмп често заплашва да наложи нови големи мита и търговски ограничения срещу Китай, както и срещу някои европейски съюзници. Предложеният от него Закон за реципрочната търговия ще му даде широки правомощия да повишава ответните мита на някои страни, когато те са решени да поставят свои собствени търговски бариери. Тръмп предложи идеята за универсално мито от 10%, което може да предизвика нарушения на международните пазари, и поне 50-процентно мито за Китай.

Тръмп призова да се отмени статутът на Китай на най-облагодетелствана нация. Обикновено този статут намалява търговските бариери между държавите. Тръмп се зарече да въведе "нови агресивни ограничения срещу правото на Китай да притежава каквато и да е жизненоважна инфраструктура в САЩ". Освен това официалната програма на Републиканската партия призовава да се забрани китайското право на собственост върху американски недвижими имоти. 

По въпроса за Тайван Тръмп обяви, че островът трябва да плаща на САЩ за отбраната си, понеже по думите му той не дава нищо на САЩ в замяна и е взел "около 100%" от американския "бизнес с чипове", имайки предвид полупроводниците. Тръмп неведнъж е заявявал, че докато е на власт, Китай никога няма да посмее да нахлуе в Тайван.

МЕКСИКО И НАРКОТИЦИТЕ 

Тръмп каза, че ще обяви наркокартелите в Мексико за терористични организации и ще нареди на Пентагона "да използва специалните сили по съответния начин", за да атакува тяхното ръководство и инфраструктура – действия, които едва ли биха получили благословията на мексиканското правителство. 

Освен това Тръмп заяви, че кораби на американските ВМС ще наложат блокада срещу картелите, а наркодилъри и членове на банди ще бъдат депортирани от САЩ по силата на Закона за враговете чужденци (Alien Enemies Act). 

Правозащитни организации и сенатори от Демократическата партия настояха за отмяната на този закон, приет през 1798 г. Текстовете дават на президента правомощията да депортира чуждестранни граждани във военно време.  

Програмата на Републиканската партия също така призовава хиляди военнослужещи, които в момента са в чужбина, да бъдат върнати в САЩ и да бъдат разположени по границата с Мексико, за да се борят с нелегалната имиграция. 

КОНФЛИКТЪТ В ИЗРАЕЛ 

Тръмп първоначално разкритикува ръководството на Израел в дните непосредствено след атаката на 7 октомври 2023 г., извършена от "Хамас", а по-късно заяви, че палестинската въоръжена групировка трябва да бъде "смазана".  

Макар реториката на Тръмп да е войнствена, той предложи малко политически решения. То каза само, че ще бъде по-твърд към Иран, който е тясно свързан с групировки, класифицирани от САЩ като терористични организации, включително и "Хамас".

Тръмп също така посочи, че ще се опита да депортира всички "чужденци с постоянно местожителство", които симпатизират на "Хамас". "Чужденец с постоянно местожителство" е правен термин, под който попадат постоянно пребиваващите в САЩ, известни също и като притежатели на зелена карта.

КЛИМАТ 

Тръмп многократно се зарече да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата – международна договореност за ограничаване на емисиите на парникови газове. Тръмп отмени ангажиментите на САЩ по това споразумение през първия си мандат, но през 2021 г. президентът демократ Джо Байдън отново присъедини страната към спогодбата. 

ПРОТИВОРАКЕТНА ОТБРАНА 

Тръмп обеща да изгради най-съвременно "силово поле" за противоракетна отбрана около САЩ. Той не е навлизал в подробности, само посочи, че водеща роля в този процес ще играят Космическите сили – военно подразделение, създадено от неговото правителство.

В програмата на Републиканската партия силовото поле е наречено "Железен купол" – подобно на едноименната израелска противоракетна система.

ТРЕТА СВЕТОВНА ВОЙНА 

Тръмп често предупреждаваше, че ако не спечели изборите, ще има Трета световна война. Тази линия зае централно място в опорните точки от речите му през последните месеци на предизборната кампания. 

"Казвам ви го и съм правил много предсказания, но това не е предсказание, защото е прекалено лошо. Не искам това да бъде предсказание. Вървим към територията на Третата световна война", каза Тръмп в началото на септември на предизборно събитие, организирано от телевизия "Фокс нюз". 

Когато прави това предсказание, бившият президент често свързва руската инвазия в Украйна, конфликта между Израел и "Хамас" и продължаващото напрежение между Тайпе и Пекин. 

(БТА)

(Превод от английски език: Николай Велев)

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, By Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America - Donald Trump, CC BY-SA 2.0

Коментари

Още новини