Ситуацията в 51-вото Народно събрание на България продължава да демонстрира дълбокия политически разкол и сложните зависимости между партиите. Вече десет опита за избор на председател на парламента завършиха без успех, а напрежението между основните политически играчи ескалира. Лидери и представители на различни политически формации направиха редица остри коментари, хвърляйки светлина върху нови и стари зависимости, както и върху стратегиите за овладяване на кризата.
"Санитарен кордон" и растящата подкрепа за "Възраждане"
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изтъкна два ключови извода от настоящата политическа криза: "санитарният кордон" около коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и растящата подкрепа за неговата партия. Той определи липсата на председател на парламента като доказателство за видими зависимости между различните политически сили.
„Много маски паднаха през последните седмици,“ заяви Костадинов, визирайки неформалните коалиции и изненадващите гласувания, включително подкрепата от „ДПС - Ново начало“ за кандидата на левицата Наталия Киселова. Според него тези събития разкриват зависимостите в парламента, които до този момент са оставали прикрити.
"БСП-Ново начало" и „взривените преговори“
Ново име се появи в политическия спектър - "БСП-Ново начало", което събра подкрепа за кандидатурата на Наталия Киселова. Въпреки това, председателят на "БСП-Обединена левица" Атанас Зафиров категорично отрече, че партията му е търсила подкрепа от „ДПС - Ново начало“. Зафиров определи действията на ПП-ДБ като опит за „взривяване на преговорите“, които бяха насочени към избора на председател.
Според Зафиров левицата е спазила принципите на етичност, последователност и държавническо поведение, но ограниченията във времето и новите условия, поставени от различните партии, са затруднили процеса. Въпреки готовността за подписване на санитарния кордон, липсата на координация и последващата подкрепа от страна на „ДПС - Ново начало“ задълбочиха разделението.
Разнопосочни позиции и нови съмнения
Други партии също изразиха своите опасения и критики. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" (ИТН) определи Наталия Киселова като „кандидата на Пеевски“ и заяви, че единственият независим кандидат остава доц. Силви Кирилов. Според Балабанов подкрепата за Киселова доказва влиянието на „дългата ръка на ДПС“ върху левицата.
Депутатът Джевдет Чакъров от „Алианс за права и свободи“ (АПС) също критикува БСП, като заяви, че те са избрали „зависимостите пред държавността“. Той подчерта важността на избора на председател и настоя за публичност и прозрачност в преговорите.
Изводи и въпросителни
Последните събития в парламента показват не само сложността на политическите зависимости, но и неспособността на партиите да намерят общ език в критичен за страната момент. „Санитарният кордон“, макар и привидно инструмент за изолиране на определени влияния, създава нови противоречия и утежнява преговорния процес.
Това, което остава на преден план, е необходимостта от яснота, координация и поемане на отговорност от политическите лидери. Как ще се развие политическата криза в 51-вото Народно събрание и дали ще бъде намерен изход, остава въпрос с повишена трудност.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Народното събрание на Република България