На 25 март 1860 г. двадесетина будни старозагорци осъществяват зародилата се през 1858 г. идея да се основе читалище в града ни. През 1883 г. се създава "Ученолюбиво дружество", а през 1900 г. се основава Културно-просветно дружество "Театър", което се обявява за правоприемник на "Ученолюбивото дружество" и на читалището в "Железник". През 1943 г. дружество "Театър" се преименува в Народно читалище "Родина 1860". С историята и дейността на читалище "Родина" са свързани създаването и развитието на Драматичен театър "Гео Милев", на първата извънстолична опера - Държавна опера Стара Загора, на Регионалния исторически музей и Дружеството на писателите в града ни.
Понастоящем дейността на читалището е насочена към развитие и обогатяване на културния живот на Стара Загора и региона. Със своята дейност то се стреми да съхрани и обогати българските народни традиции и обичаи, да бъде средище на духовен живот и материална култура. Нашите цели са да събуждаме и поддържаме интерес към знанието, да приобщаваме преди всичко младите хора към ценностите и постиженията на българската и световна наука, изкуство и култура, да стимулираме и подпомагаме млади дарования.
Днес в Народно читалище "Родина 1860" работят: Библиотека "Родина", 3 школи, 6 художествени колектива за любителско творчество и 5 клуба.
НЧ "Родина" е инициатор и съорганизатор съвместно с Община Стара Загора на интересни прояви, сред които: 1 март - Ден на мартеницата и Старозагорския Зоопарк, Национален конкурс за вокални групи "Хармония", Детско ревю от нетрадиционни материали, Национален театрален уъркшоп на аматьорските трупи в България "Репетиции при отворени врати", Национален младежки конкурс за есе "Моят град", много изложби, любителски театрални представления, младежки вестник "Тийн`с Пейпър", тематични концерти, празници и арт прояви.