В последните месеци Нова Зеландия бе разтърсена от разкрития за мащабни злоупотреби в държавни и религиозни социални институции. Премиерът Кристофър Лъксън изрази дълбоко съжаление и пое ангажимент за реформи, които да предотвратят подобни случаи в бъдеще.
Разкритията в Нова Зеландия
През юли 2024 г. Кралската анкетна комисия публикува доклад, разкриващ, че около 200 000 деца, млади хора и уязвими възрастни са били малтретирани в държавни и религиозни социални заведения в периода от 1950 до 2019 г. Това означава, че почти едно от всеки три деца и уязвими възрастни в грижи са преживели някаква форма на злоупотреба.
Докладът описва случаи на изнасилване, стерилизация и електрошокова терапия, като пикът на тези злоупотреби е през 70-те години на миналия век. Особено уязвими са били представителите на маорската общност и хората с умствени или физически увреждания. Много от жертвите са починали, без да получат справедливост.
Реакцията на премиера Кристофър Лъксън
Премиерът Лъксън заяви:
Това е мрачен и тъжен ден в историята на Нова Зеландия като общество и като държава. Трябваше да се справим по-добре и аз съм решен да го направим.
Той обеща официално извинение на 12 ноември и подчерта необходимостта от създаване на нови механизми за защита на уязвимите групи.
Ситуацията в България
Подобни проблеми не са чужди и на България. През декември 2020 г. Европейският комитет за предотвратяване на изтезанията публикува доклад, в който се посочва, че психично болните в България са изоставени и малтретирани. Докладът разкрива случаи на физическо малтретиране, унизително отношение и дори използване на вериги за ограничаване на движението на пациентите.
През февруари 2024 г. омбудсманът на Република България представи годишен доклад, в който се посочват нарушения на правата, мизерия и липса на медицинска грижа в психиатрични болници, затвори и детски интернати. Докладът подчертава необходимостта от спешни реформи и подобряване на условията в тези институции.
Необходимост от глобални реформи
Разкритията в Нова Зеландия подчертават спешната необходимост от реформи в системите за социални грижи и психично здраве. Международни организации като Съвета на Европа и ООН призовават за спазване на човешките права и осигуряване на достойни условия за уязвимите групи.
Разкритията за злоупотреби в социалните институции в Нова Зеландия са тревожен сигнал за необходимостта от спешни и дълбоки реформи. Защитата на най-уязвимите членове на обществото трябва да бъде приоритет, а правителствата са длъжни да осигурят безопасна и подкрепяща среда за всички.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/canva