"Нали знаеш, че те похарчиха и тебе"

Репликата е от запис на разговор от 16 май 2023 г., за който се твърди, че е между тогавашния главен прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов. Проведен е в инфарктния за Гешев момент, когато политическото статукво, което го бе инсталирало на поста, реши да го детронира чрез лоялното му мнозинство във Висшия съдебен съвет и с помощта на Сарафов, който впоследствие бе сложен за временен главен прокурор, пише в свой материал mediapool.bg

Репликата "Нали знаеш, че те похарчиха и тебе", е отправена от Гешев към Сарафов. А отговорът е: "И мене. И така. Да сме живи и здрави. Важното е да си гледаме децата".

В следващата година и половина обаче нещата се развиха благоприятно за Сарафов и той очаквано се оказа единствен кандидат за нов главен прокурор. Силно компрометираният състав на Висшия съдебен съвет, при това с отдавна изтекъл мандат, реши да проведе избора и насрочи гласуването за 16 януари 2025 г.

Обратен завой

Но на 7 януари всичко се обърна наопаки. Борислав Сарафов, смятан за сигурен нов главен прокурор, вече изглежда похарчен. След като изигра ключова роля за свалянето на станалия изведнъж неудобен Иван Гешев и за награда зае поста му (като начало временно), на финалната права е напът да бъде дисквалифициран.

Само 9 дни преди планирания от ВСС избор на Сарафов за нов главен прокурор, правната комисия в Народното събрание единодушно подкрепи на първо четене законодателството, което би блокирало избора му, а освен това ще го свали от сегашния временен пост на изпълняващ функциите главен прокурор.

Предложението бе подкрепено от всички присъстващи в комисията депутати. Рая Назарян, която трябваше да изговори позицията на най-голямата група в парламента, тази на ГЕРБ, обяви, че решението е политическо, а не юридическо.

Единствена в защита на Сарафов се изказа министърът на правосъдието Мария Павлова, която е прокурор и за кратко беше заместничка на Сарафов.

За да се осъществи планът за осуетяването на избора на Сарафов, парламентът трябва да действа бързо. Промените в законодателството трябва да бъдат одобрени за една седмица, за да са факт преди насрочени за 16 януари избор на Борислав Сарафов.

Този развой на събитията в последния момент показва, че вероятно и за политиците, избрали Сарафов за бъдещ главен прокурор, посещенията му в "Осемте джуджета", семейните му приятели и бизнесът на роднините му вече причиняват прекалено голяма публична щета.

Кой е следващият

Евентуалното му елиминиране като кандидат обаче въобще не означава, че най-накрая ще бъде избран независим главен прокурор. Политическите играчи, които в момента контролират прокуратурата и ключови съдилища, със сигурност са набелязали подходящи кандидати, които ще им служат по същия начин, но не са публично компрометирани със снимки с издирвани лица пред ноторно известни ресторанти. Още преди нова година неофициално се разпространяваше мълвата, че кандидатурата на Сарафов за главен прокурор в последния момент ще бъде подменена с тази на заместничката му Елена Каракашева.

Иначе проблемите на независимостта на съдебната система трябва да се решават не с персонални промени, а с устойчиво и принципно законодателство. Въпрос, който обсъждаме от години и който катурна не едно и две правителства. 

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Прокуратурата на Република България/архив, интернет

Коментари

Още новини