(обзор) Три стъпки към съдебна реформа: Парламентът одобри ключови законопроекти

На първо четене Народното събрание одобри трите предложени законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които засягат избора на нов главен прокурор и внасят допълнителни гаранции за съдийската независимост. Законопроектите са внесени от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „Има такъв народ“ (ИТН) и „Възраждане“.

Двата законопроекта на ПП-ДБ и ИТН получиха единодушна подкрепа от 222 гласа „за“, докато предложенията на „Възраждане“ бяха приети с 193 гласа „за“, 28 „против“ и без въздържали се. Най-голяма опозиция срещу предложенията на „Възраждане“ оказа парламентарната група на „ДПС-Ново начало“.

Основни акценти от предложенията

Надежда Йорданова от ПП-ДБ подчерта, че техният законопроект предвижда двойни мнозинства при избора на председатели на върховните съдилища и повече прозрачност при процедурата за избор на главен прокурор. Тя изтъкна и необходимостта от минимални стандарти за концепциите на кандидатите за тази позиция, което би подобрило съпоставимостта между тях. Същевременно, проектът предлага забрана за временно изпълняващ длъжността да бъде кандидат за същата позиция.

Цвета Рангелова от „Възраждане“ защити техния законопроект, който включва засилване на публичността относно имущественото състояние на магистратите и техните близки. Рангелова изрази позиция, че предлаганите реформи целят възстановяване на обществения баланс и повишаване на доверието в съдебната система.

Александър Рашев от ИТН акцентира върху структурни промени в прокуратурата и ограничаване на правомощията на главния прокурор. Според него, реформите ще сложат край на порочната практика за командироване на магистрати за незаети длъжности.

Поляризация и дебати

Дебатите в пленарната зала демонстрираха поляризация между парламентарните групи. Представители на ДПС изразиха опасения относно намесата в независимостта на съдебната власт и се противопоставиха на част от предложенията на „Възраждане“. В същото време, депутати от опозицията заявиха, че обществото е загубило доверие в съдебната система и са необходими спешни реформи.

Граждански протест и критики

По време на обсъжданията пред Съдебната палата в София се събраха граждани, организирани от инициативата „Правосъдие за всеки“. Те протестираха срещу единствената кандидатура за главен прокурор – Борислав Сарафов, и настояваха за прекратяване на текущите процедури. Според тях, Висшият съдебен съвет (ВСС) е с изтекъл мандат, което прави решенията му нелегитимни.

Организаторите на протеста призоваха народните представители да проявят решителност и бързина в приемането на съдебните реформи. Те изразиха опасения, че времето до 16 януари, когато е насрочен изборът на нов главен прокурор, не е достатъчно за прилагането на новите правила.

Какво предстои?

С одобрението на законопроектите на първо четене, предстои разглеждането им в детайли между първо и второ четене. Народните представители обещаха корекции за избягване на противоконституционни текстове. Изборът на главен прокурор остава в центъра на общественото внимание, като дебатите по темата вероятно ще продължат с нарастващо напрежение.

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, "Правосъдие за всеки", официлна страница във Фейсбук

Коментари

Още новини