Днешният ден в българския парламент разкри динамиката и задкулисните напрежения в управлението, които бяха доминирани от взаимни обвиненияc и тежки думи.
Делян Пеевски, лидерът на „ДПС – Ново начало“, отново привлече вниманието, като обяви намерението си да сезира прокуратурата срещу българския европрокурор Теодора Георгиева за набедяване в престъпление. Според Пеевски обвиненията за натиск, отправени от Георгиева срещу него, са "поръчкови лъжи" и са свързани с лични политически интереси. Той се зарече да търси справедливост и определи ситуацията като опит за дестабилизация.
В същото време, лидерът на парламентарната група на ДПС, Джевдет Чакъров, съобщи, че партията ще проведе среща на колективните си органи във вторник, за да преразгледа подкрепата си към кабинета на премиера Росен Желязков. „Трябва ясно да се заяви дали България ще бъде управлявана от европейските ценности или ще остане заложник на модела „Пеевски“, коментира Чакъров. Така политическата стабилност на страната отново се оказва на ръба, а разклатените отношения между партиите поставят под съмнение бъдещето на правителството.
Междувременно в парламента бяха гласувани значителни кадрови промени. Бившият министър на финансите Симеон Дянков беше избран за председател на Фискалния съвет с подкрепата на широка коалиция, включваща ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“. За председател на Комисията за финансов надзор беше избран Васил Големански, отново с подобна политическа подкрепа. Това консолидиране около ключови фигури показа ясно очертание на ново мнозинство в парламента, което опозицията, в лицето на Кирил Петков от "Продължаваме промяната", определи като „коалиция Ново начало“.
На този фон, президентът Румен Радев остро критикува „архитектите на мнозинството“ Борисов и Пеевски, като ги посочи за основни фактори, от които зависи стабилността на държавата. "Трудно е да се говори за стабилност, когато решенията на властта се взимат от хора, които официално са в опозиция," каза Радев, наричайки ситуацията „шизофренна“.
Парламентарната група „Възраждане“ пък повдигна въпрос за задържането на ръководителката на молдовския автономен район Гагаузия Евгения Гуцул и обвини българските власти в бездействие по отношение на защита на българските граждани и сънародници в чужбина.
Дебатите в парламента завършиха с твърди думи от страна на Кирил Петков, който заяви, че еврозоната е приоритет и че неговата партия ще внесе вот на недоверие веднага след приемането на България в еврозоната, като се противопостави категорично на „стария модел“, който според него отново се завръща с пълна сила.
На този сложен политически фон, за обикновения гражданин остава усещането за несигурност и нестабилност, докато ключовите играчи на политическата сцена продължават да местят фигурите си в една партия шах, чийто край все още не се вижда.
Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/пресцентър на Народното събрание на Република България