Разискванията по внесения вот на недоверие за провал на кабинета с министър-председател Росен Желязков в сектор "Външна политика" не очертаха промяна в позициите на парламентарно представените политически сили в подкрепата за управляващото мнозинство. Проектът на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков е по инициатива на парламентарната група на "Възраждане" и е подкрепен от "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Величие". Това са и формациите, които утре се очаква да подкрепят вота на недоверие, планиран да бъде гласуван утре в 13:45 часа, както обяви след края на разискванията председателстващият пленарното заседание Драгомир Стойнев, обобщава БТА.
По време на разискванията, освен от ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ", управляващото мнозинство получи парламентарна подкрепа и от депутатите от "Демокрация, права и свободи" - ДПС. Още вчера от "Демокрация, права и свободи" - ДПС заявиха, че ще изпълнят ангажимента си по споразумението за управление до получаването на конвергентния доклад за членството на България в еврозоната. Именно евроатлантическите ценности и път на развитие бяха в мотивите за подкрепа на правителството и от страна на "ДПС-Ново начало", според които вотът на недоверие обслужва чужда външнополитическа доктрина.
В хода на разискванията представителите на трите политически сили мотивираха искането за вот на недоверие и подкрепата си за мотивите на внесения вот. След разискванията Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане", отбеляза, че всеки вот на недоверие представлява "стрес тест" както за управляващото мнозинство, така и за опозицията. В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че темата "външна политика" не е проблемна за българското правителство. Вотът на недоверие бе коментиран и от вицепрезидента Илияна Йотова, според която "е малко странно", че той е точно за външната политика.
Дебатът в пленарната зала продължи около четири часа, като още в началото депутатите от парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) излязоха и обявиха пред медиите, че няма да участват в този нелеп цирк, който се разиграва в пленарната зала, и в гласуването на вота. В дискусията от ГЕРБ-СДС апелираха към тях да се върнат и да гласуват "против" вота. От ПП-ДБ напомниха, че ще внесат собствени мотиви и нов вот на недоверие към правителството, но в момента, в който България има потвърдена дата за приемането ни в еврозоната.
Повод за внасянето на вота стана случаят със загиналия в Газа български гражданин Марин Маринов. В хода на разискванията външният министър Георг Георгиев заяви, че България продължава да търси и да настоява за истината и че ще бъдем непримирими. Вотът на недоверие за провал във външната политика означава, че вие всъщност изповядвате визията за външна политика, подкрепяте линията, която е поставена, но смятате, че ние като правителство не се справяме добре с нея, така интерпретирам това, което казвате, каза министър Георгиев.
Тома Биков от ГЕРБ-СДС настоя, че този дебат има своята логика, тъй като за вота са се подписали три формации, които често заявявали своята позиция против еврозоната, против членството на България в ЕС. Биков посочи, че в българското общество има групи от хора, които не просто имат известни недоволства от определени политики в ЕС, а са против членството на България в ЕС. Председателят на комисията по външна политика Йорданка Фандъкова (ГЕРБ-СДС) заяви, че правителството е дало всички основания да бъде подкрепено за водената от него външна политика.
Асен Василев от ПП-ДБ заяви, че няма да подкрепят вота на недоверие. Той настоя, че българският национален интерес е България да бъде в ЕС и да бъде част от еврозоната. Колегата му Атанас Атанасов заяви, че отчетливо се вижда, че тези, които защитават мотивите на вота на недоверие, се солидизират с агресора Русия.
Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане", настоя за оставката на правителството и определи като скандална пасивността на правителството при смъртта на българския служител на ООН капитан Марин Маринов в Газа. "Това не е политика на суверенна държава, това е тежко предателство и отказ от отговорност към българските граждани", заяви лидерът на "Възраждане".
Станислав Анастасов от "ДПС – Ново начало" заяви, че вотът на недоверие обслужва чужда външнополитическа доктрина, която не е българската. Той настоя, че от "ДПС – Ново начало" няма как да позволят България да бъде отклонена от евроатлантическия курс и пълноправното членство в НАТО, ЕС и еврозоната.
Депутатът Атанас Атанасов от "БСП – Обединена левица" заяви, че от левицата не могат да си позволят страната да бъде хвърлена в нова политическа криза в името на чужд дневен ред. Ако искаме външната ни политика да бъде само българска, тя може да се прави само от редовен, демократично избран кабинет, не от служебни правителства, от площадна реторика, от националистически призиви, каза той.
Танер Али от парламентарна група "Демокрация, права и свободи" – ДПС заяви, че няма да подкрепят вота на недоверие. "Ние няма да подкрепим този вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, още повече с тези мотиви, в този момент. Правителството може да бъде критикувано за много действия или бездействия, но точно по отношение на позициите на премиера Желязков и комуникациите му в евроатлантически институции, ние го подкрепяме", каза той.
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група "Има Такъв Народ" (ИТН), благодари на "Демокрация, права и свободи" – ДПС за подкрепата за правителството. Той посочи, че вчера те са взели отговорно решение. ПП-ДБ много смело говорят, че след излизането на доклада за еврозоната щели да инициират вот на недоверие при положение, че работата започва оттам - започва подготовката за приемането на еврото. Те саботират собствените си изказвания, каза председателят на парламентарната група на ИТН.
Радостин Василев от парламентарната група МЕЧ отговори на упреците на Тома Биков като каза, че този вот на недоверие няма нищо общо с напускането на ЕС от проруски партии, а има отношение към това на българската външна политика да се сложи гръбнак. Той отговори на Биков като заяви, че партия МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО, и изрази надежда с "Възраждане" и "Величие" да ги обединява абсолютното безприкословно желание ГЕРБ и "придворните му" никога да не управляват България.
Ивелин Михайлов от парламентарна група "Величие" също настоя, че това не е вот на недоверие, който е евроатлантически или проруски, а към хора, които няма как да правят силна външна политика.
Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Народното събрание на Република България