(обзор) СЕНКИ ОТ МИНАЛОТО: Разкази за Мирински, обвинения и призиви за разум

Народното събрание все по-често става сцена на остри реплики, публични обвинения и сенки от миналото, които заплашват да разфокусират дневния ред. Името на Иван Мирински – досега непознат за широката публика – за кратко се превърна в епицентър на политическа буря, разтърсила връзките между управляващи, опозиция и едно ново парламентарно статукво.

Един архитект в сянка?

По време на изявление пред медиите, съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков направи тежки твърдения: Иван Мирински, според него, е „архитектът на Южен поток“, ходел е „много пъти до Москва“, за да договаря проекта, и е натрупал „стотици милиони още по времето на второто и третото правителство на Борисов“. Петков го сравни с Петьо Еврото – известен символ на скритото влияние в съдебната система – но в строителния сектор.

Петков също така съобщи, че съпартиецът му и министър Андрей Цеков е получил закана – по думите му, от анонимен източник – че ако продължава да „осветлява“ темата с Мирински, ще има „големи проблеми“. Срещата, според него, е била извън парламента, а човекът, отправил посланието, не се е представил.

Реакцията: категорично отричане

„Тези теми не съществуват“, отсече Делян Пеевски – съпредседател на ДПС и влиятелна фигура в 49-тия парламент. По неговите думи, „всички тези хора са измислица“ на ПП-ДБ, които според него действат в „отчаяние“. Пеевски настоя, че става дума за опит за отклоняване на вниманието от действията на Асен Василев и партията на Петков, като заяви: „Подмяната свърши, олигархията свърши, време е тези шеги и закачки да свършат.“

На въпрос дали е комуникирал с Андрей Цеков, Пеевски отговори уклончиво, като акцентира, че „времето на глупостите е свършило“ и страната трябва да се съсредоточи върху реална работа в полза на гражданите.

Познато име с непозната роля?

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, от своя страна, внесе успокоение в разгорещения дебат. Той заяви, че познава Иван Мирински от времето, когато двамата са присъствали на откриването на Северната тангента, но подчерта, че по време на управленията на ГЕРБ „не е имало данни за негови нередности“. Борисов също така отрече твърденията, че Мирински е пътувал до Москва във връзка с Южен поток, като ги определи като непознати за него.

На въпрос за връзката между Андрей Цеков и Пеевски, Борисов призна, че самият Пеевски е довел Цеков в кабинета му. Той оправда срещите с аргумента, че Пеевски е част от политическата „сглобка“, гласувала кабинета. „Не е странно да се разговаря с депутати, които участват в управляващото мнозинство“, заяви Борисов, допълвайки, че отношенията му с Пеевски са „работни“.

Фон: договори, енергетика и пари

На този фон темата за договорите с турската енергийна компания „Боташ“ също се завърна на дневен ред. Бойко Борисов посочи, че Делян Добрев и Жечо Станков правят опити да спасят над половин милиард лева, вложени в проекта. Според него „предоговарянето в момента е опит да загубим по-малко“.

Изказванията съвпаднаха с коментарите на президента Румен Радев за „емисари във Вашингтон“ – в контекста на външната енергийна политика на страната. 

Политическият климат и днес показва, че сенките от миналото трудно се забравят, но въпросът остава: ще се остави ли дневният ред да бъде определян от сензации, или ще надделее нуждата от конкретни действия в настоящето? Времето ще покаже – но за момента, всяко изречение, всяка дума и всяко име, споменато в кулоарите, е политическа валута със сериозна цена.

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Народното събрание на Република България

Коментари

Още новини