Любими български филми (видео)

Разглеждайки съдържанието на YouTube, решихме да направим и споделим списък с нашите любими български филми, които си заслужава да гледате отново. Ще започнем с творбата на режисьора Методи Андонов „Козият рог“ от 1972 г., с участието на незабравимата Катя Паскалева. Любопитно за този филм е, че е бил на крачка от „Оскар“, изключително добре прието от Американската филмова академия, които поискали от българска страна да бъде изпратено специално копие, но това така и не било направено…

“Козият рог”, 1972 г.

„Козият рог“ е български игрален филм, смятан от мнозина за едно от върховите постижения на българското кино. Режисьор на филма е Методи Андонов, а автор на сценария – Николай Хайтов. В главните роли участват Катя Паскалева (Мария) и Антон Горчев (Караиван). Автор на музиката към филма е Мария Нейкова, като по-късно по текст на Богомил Гудев се ражда популярната песен „Двама“, изпълнявана от Мария Нейкова.

 

„Момчето си отива“, 1972 г.

„Момчето си отива“ е български игрален филм от 1972 г. на режисьора Людмил Кирков, по сценарий на Георги Мишев. Оператор е Георги Русинов. Музиката във филма е композирана от Борис Карадимчев. Репликата на Ран „Една боза от 6 стотинки“ е считана за култова и емблематична за филма от много негови почитатели. Главната роля се изпълнява от Филип Трифонов. Това е една от първите роли на актьора и остава една от най-известните му. Филмът е заснет изцяло във Враца. Песента „Хора и улици“ от филма, в изпълнение на Мими Иванова и Борис Годжунов, остава една от най-популярните песни на българската естрада.

„С деца на море“, 1972 г.

„С деца на море“ е български игрален филм (детски, комедия) от 1972 година на режисьора Димитър Петров, по сценарий на Братя Мормареви. Оператор е Крум Крумов. Музиката във филма е композирана от Петър Ступел. Филмът се състои от две новели.

“Всичко е любов”, 1979 г.

Български игрален филм (драма) на режисьора Борислав Шаралиев, по сценарий на Боян Папазов. Оператор е Стефан Трифонов. Художник – Георги Иванов. Музиката във филма е композирана от Веселин Николов.

“Време разделно”, 1988 г.

„Време разделно“ е български исторически игрален филм от 1988 в 2 части по едноименния роман на Антон Дончев. Режисьор е Людмил Стайков. Оператор е Радослав Спасов. Това е последният филм на Стайков. Филмът разказва за насилственото помохамеданчване на българите християни от долината Елиндения (Илинденя). Целият филм е заснет на място в Родопите в продължение на 16 месеца.

“Вчера”, 1988 г.

„Вчера“ е български игрален филм (драма) от 1987 година на режисьора Иван Андонов, по сценарий на Владо Даверов. Филмът се основава на романа на Владо Даверов „Вчера“. Оператор е Красимир Костов. Музиката във филма е композирана от Кирил Маричков по текст на Владо Даверов.

“Оркестър без име”, 1982 г.

„Оркестър без име“ е сниман от режисьора Людмил Кирков, по сценарий на Станислав Стратиев. Оператор е Виктор Чичов. Музиката във филма е композирана от Борис Карадимчев. Запомнен е с култовите си реплики и песни („Оставаме“ на Маргарита Хранова или „Нашият град“ на Тангра).

“Крадецът на праскови”, 1964 г.

„Крадецът на праскови“ е български игрален филм по сценарий и режисура на Въло Радев. Оператор е Тодор Стоянов. Създаден е по едноименната повест на Емилиян Станев. Музиката във филма е композирана от Симеон Пиронков.

„Да обичаш на инат“, 1986 г.

„Да обичаш на инат“ е български игрален филм (драма) от 1986 година на режисьора Николай Волев, по сценарий на Николай Волев. Сценарият е написан по мотиви от романа „Да се любим на инат“ на Чавдар Шинов. Оператор е Красимир Костов. Музиката във филма е композирана от Иван Стайков. Действието се развива в 128 СОУ „Алберт Айнщайн“.

 

„Таралежите се раждат без бодли“, 1971 г.

„Таралежите се раждат без бодли“ е български игрален филм (семеен, комедия) от 1971 година на режисьора Димитър Петров, по сценарий на Братя Мормареви. Оператор е Крум Крумов. Музиката във филма е композирана от Петър Ступел. Художник на постановката е Костадин Русаков.

„Комбина“, 1982 г.

„Комбина“ е български игрален филм (криминален) от 1982 година на режисьора Никола Рударов, по сценарий на Владимир Ганев. Оператор е Яцек Тодоров. Музиката във филма е композирана от Митко Щерев. След големия успех логично се мисли и за продължение, но това съвпада с процеса за атентата срещу папата, където се лансира т.нар. „българска следа“ и е преценено, че не би било удачно в темата за наркотиците да се намесва името на България. След промените филмът се излъчва поне 1-2 пъти годишно в телевизионния ефир.

„Рицар без броня“, 1966 г.

„Рицар без броня“ е български игрален филм (семеен, драма) от 1965 година на режисьора Борислав Шаралиев, по сценарий на Валери Петров. Оператор е Атанас Тасев. Музиката във филма е композирана от Васил Казанджиев.

„Мъже в командировка“, 1969 г.

„Мъже в командировка“ е български игрален филм (комедия) от 1968 година на режисьорите Гриша Островски и Тодор Стоянов, по сценарий на Любен Станев. Оператор е Тодор Стоянов. Музиката във филма е композирана от Петър Ступел. Филмът се състои от три новели със самостоятелен сюжет – „Пуловерът“, „Гост“ и „Епизодът“. Обединяващата идея е любовта и взаимното уважение между партньорите. Мария Нейкова и Михаил Белчев изпяват песента на Петър Ступел към филма – „Закъснели срещи“, и през 1969 г. печелят за нея Първа награда на „Златния Орфей“.

„Любимец 13“, 1958 г.

„Любимец 13“ е български игрален филм (комедия) от 1958 година на режисьора Владимир Янчев, по негов сценарий в съавторство с Любен Попов. Оператор е Георги Георгиев. Музиката във филма е композирана от Петър Ступел. Художник на постановката е Неделчо Нанев.

"Двойникът", 1979 г.

„Двойникът“ е български игрален филм (комедия) от 1979 година на режисьора Николай Волев, по сценарий на Братя Мормареви. Оператор е Венко Каблешков.

За финал ви предлагаме една класики на руската фантастика: „Сталкер“ на Андрей Тарковский.

 

 

Коментари

Още новини