Петима големи режисьори в зимното издание на Европейско кино за учащи

ПЕТИМА ГОЛЕМИ РЕЖИСЬОРИ В ЗИМНОТО ИЗДАНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКО КИНО ЗА УЧАЩИ

Началото е на 1 март, а входът за петте филма е свободен за ученици и студенти           

Томас Винтерберг, Данис Танович, Кшищоф Зануси, Никита Михалков и Джафар Панахи са петте имена включени в зимното издание на образователната програма ЕВРОПЕЙСКО КИНО ЗА УЧАЩИ в Дома на киното.

Откриването е на 1 март от 18:00 с филма ПРАЗНЕНСТВО на Томас Винтерберг от 1998 г. Авторският сценарий на Винтерберг представя един семеен празник – 60-годишнината на главата на семейството Хелге. Във фамилната къща са дошли децата му – собственикът на ресторант Кристиан, сестра му Хелене и най-малкият брат Михаел. На трапезата гневният Кристиан уж вдига тост, но вместо това произнася стряскаща реч...

ЦИРК КОЛУМБИЯ на босненския режисьор и носител на Оскар за „Ничия земя“ Данис Танович ще бъде представен на 4 март от 18:00. Историята започва с предаването на властта от комунистите и Дивко Бунтич, който пристига в малкия град на своето детство, за да заживее отново в родния си дом. След 20 години изгнаничество в Германия той се завръща с лъскавия си червен мерцедес, младата и секси приятелка Азра, черния котарак Бони, който му носи щастие, и пълен джоб със западногермански марки. Дивко използва парите и връзките си да изгони от дома съпругата си Луция, но в същото време се опитва да се сближи наново с 20-годишния си син Мартин.

Полският режисьор Кшищоф Зануси присъства в програмата с филма ЖИВОТЪТ КАТО СМЪРТОНОСНА БОЛЕСТ, ПРЕДАВАНА ПО ПОЛОВ ПЪТ от 2000 г. с прожекция на 8 март от 18:00. Заглавието му е взето от надпис на стена близо до дома на режисьора. Сюжетът се върти около лекар, който след сблъсъка си с неизлечима болест преосмисля живота си. Пред лицето на неизбежната смърт той започва да си задава въпроси за убежденията, които е следвал винаги, и с чувството на някаква фаталистка освободеност започва да експериментира както със своя, така и с чуждия живот.

НЕЗАВЪРШЕНА ПИЕСА ЗА МЕХАНИЧНО ПИАНО, шедьовърът на Никита Михалков от 1977 г., пък ни връща в зората на 20-и век. Семейство и приятели се събират в провинциалното имение на генералската вдовица Анна Петровна. София, новата съпруга на доведения син на Анна, разпознава Миша, шурей на един от обожателите на вдовицата. Преди години те са имали романтична връзка и сега тя не може да повярва, че той се е задоволил с невзрачна съпруга и работа като учител... Прожекцията е на 10 март от 18:00.

Финалът е на 12 март от 18:00 с прожекция на ТРИ ЛИЦА на иранския режисьор Джафар Панахи. Известната актриса Беназ Джафари вижда видео апела на едно момиче от провинцията, което има нужда от помощ – семейството ѝ не приема тя да учи актьорско майсторство в Театралната академия в Техеран. Беназ прекъсва снимките на новия си филм и се свързва с режисьора Джафар Панахи, за да може с негова помощ да реши проблема на младото момиче. Джафари и Панахи пътуват до северозападната част на страната, където ги очакват забавни срещи с очарователните местни хора от планинското градче, в което живее момичето.

Прожекциите са специална част от юбилейната програма на 25-ия София Филм Фест, а ученици и студенти могат да гледат при вход свободен с покана от касата на Дома на киното. Във връзка с намаления капацитет молим за разбирането на всички желаещи да присъстват.

Част от филмите ще са придружени със специални видеообръщения от техните автори, а филмите на Михалков и Зануси ще бъдат с дигитално реставрирана версия.

Проектът е подкрепен от „Програма култура“ на Столична община.

Коментари

Още новини