Как държавата хариза стотици милиони за виртуален тютюн

Около 70 млн. лв. всяка година изсипва държавата да субсидира производството на тютюн. И така вече 14 години. Но има и "хитър" трик. През по-голямата част от това време реално се подпомага отглеждането на виртуален тютюн – и то съвсем законно. Т.е. стотици милиони се разпределят между хора, които от години не са влизали в ниви с тютюн, пише mediapool.bg

Но как се случва това?

Според договореност с ЕК тези помощи да се дават за преориентиране на тютюнопроизводителите към нов поминък, т.е. могат да ги получават хора, които не се занимават вече с тютюн, но и производители, които продължават да го отглеждат!

Получатели на помощта са предимно жители на смесените райони, които традиционно се занимават с тютюн. Същите тези хора са традиционен електорат на ДПС. Фактът, че помощта е съгласувана с ЕС, не бива да заблуждава, че става въпрос за европейски пари. Напротив, това е подпомагане, което от 2010 г. насам надхвърля 1 млрд. лева от националния бюджет и идва от джоба на всички данъкоплатци.

Пари на калпак за старо производство

Схемата става още по-заплетена, защото помощите през по-голямата част от времето се дават със задна дата, за старо производство. Например подпомагане за тютюн в периода 2015 - 2022 година получаваха 42 000 производители. От тях се изискваше само да са обработвали тютюн от 2007 до 2009 година. Това са т.нар. “референтни” години, т.е. пресмяташе се средноаритметичното количество на всеки производител за тези три година и на тази база всеки от тях получаваше субсидия за всяка една от годините от 2015 до 2022 -ра.

Тоест, за производство от 2007-2009 г. се получаваше подпомагане чак до 2022 година! Официалният мотив е, че така хората ще могат да започнат алтернативен поминък и ще имат субсидии за реализирането му.

За настоящия програмен период 2023 - 2027, въпросните "референтни" години са 2016-2018 година. Т.е. отново десетки милиони ще се изплащат за старо производство, със задна дата. За този период ЕК поне настоя получаващите помощта да са фермери, т.е. или да са регистрирани като земеделски производители или да са регистрирани като тютюнопроизводители.

Такова изискване отсъстваше във времето от 2015 до 2022 г.

Големите съмнения за надписани количества

Подпомагането до 2022 г. се случваше на база на количества от 2007 до 2009, но в същото време повече от спорно е дали количества не са надписани, за да се вземат повече пари на калпак. Повод за съмненията е одит на Сметната палата за раздадените помощи за тютюн от 2005 до 2007 г. от вече несъществуващия фонд “Тютюн”.

В доклада се твърди, че от 2005 г. до 2007 г. фондът, който тогава бе ръководен от кадри на ДПС, е изплащал премии за изкупена продукция на нерегистрирани производители. Други от получателите са били добавяни в регистъра за предходната година по предложение на кметовете, които са издавали съответните удостоверения.

Установено бе още, че фондът не е правил почти никакви проверки на тютюнопроизводителите за реално разсадените от тях площи на най-масовия сорт тютюн – "Ориенталски", а също и на "Бърлей".

През 2005 г. не е имало никакъв контрол върху разсадените площи, докато през 2006 и 2007 г. са издадени 24 заповеди за проверки на площите и спазването на квотите за сорта “Вирджиния”. При проверките не са използвани GPS уреди. През 2007 г. например инспекторите отбелязват, че са се ориентирали по километража на автомобилите, с които са обикаляли площите. Така че повече от реална е възможността част от тези 40 000 земеделци, получаващи до 2022 г. подпомагане за тютюни, дори да не са виждали тютюн.

"За мен тези субсидии са една огромна далавера. Политиците, които бяха начело на държавата през всичките тези години - Доган, Пеевски и Бойко Борисов, реално ликвидираха тютюнопроизводството в България. Няма никакво преориентиране, няма никакви алтернативи. Едни хора просто лежат и им дават едни пари", коментира пред Mediapool бивш главен експерт от Министерство на земеделието, пожелал анонимност.

Още през 2014 г. бившият депутат от ДПС и бивш земеделски министър Мехмед Дикме предупреди как се надписват количества и призова ДАНС да направи проверка.

"Едно семейство, което отглежда 2 тона тютюн, например през 2007-а година, е записало, че е произвело тези 2 тона на името на бащата, през 2008-а - на името на майката, през 2009-а - на името на дъщерята и т.н. Понеже те са трима различни субекта, ще получат субсидия за 6 тона, но ще са произвели 2 тона", разказа пред медиите тогава той. От сигналите на Дикме и от проверките не последваха резултати.

Тогава той обясни още, че част от парите отивали не до обикновените хора, а до "бели якички, хубави вратовръзки и скъпи парфюми".

Над 14 години реално няма никаква публичност кой получава милионите за виртуален тютюн, които се отпускат от държавния бюджет и са пари на данъкоплатците. Проверка на Mediapool в секцията на фонд “Земеделие” показа, че там са посочени само правилата за помощта, но не и кой получава субсидиране.  Mediapool поиска от агроведомството и от фонд “Земеделие” списък с имената на фирмите и лицата, получаващи по над 100 000 лв. подпомагане за тютюн, но до редакционното приключване на този матерал отговор няма. Изискахме тази информация и по Закона за достъп до обществена информация.

Социални помощи за милиони

Справка, предоставена на Mediapool от Министерство на земеделието и храните показва, че от 42 000 производители, имащи право на подпомагане през 2022 г., едва 3533-ма са декларирали, че реално отглеждат тютюн. Проста сметка показва, че останалите 38 467 човека са взели субсидии, без да са отглеждали тютюн и никой не знае как реално са се препитавали. Т.е. за тях това подпомагане от държавата направо е било вид социална помощ, защото Министерство на земеделието не изисква доказателства за стартиране на нов поминък.

На въпрос на Mediapool изискват ли от получателите на помощта да доказват преориентиране към нов поминък, от агроведомството се оправдаха, че Брюксел не поставя такова изискване.

"ЕК няма изискване за предоставяне на информация към какви алтернативи се ориентираха тези производители", казаха от земеделското министерство. Самите производители също посочиха пред Mediapool, че агроведомството не им е дало насоки за алтернативен поминък.

"Идеологията на подпомагането за тютюна е преориентиране към други браншове и други производства. Такова подпомагане бе прилагано от 2014 до 2022 г. и сега от 2023 до 2027 година. И тогава, и сега нямаме насоки, към какви точно сектори да се ориентираме", каза пред Mediapool Цветан Филевпредседател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите и на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите.

"Преориентирането обаче не е на всяка цена, а само, ако производителите решат", добави той.

От 2014 г. насам ЕК изисква с всяка година помощта за тютюн, изплащана от българския бюджет, леко да намалява. Данни от агроведомството, предоставени на на Mediapool, показват, че през 2015 г. това подпомагане е било 93 млн. лв., а през 2022 г. е 70.5 млн. лв. Т.е. понижението е с близо 25%.

До 2027 г. това подпомагане трябва да се свие до 47 265 565 лв. (24 166 500,00 евро). Така спадът ще достигне до около 49%, спрямо нивото ѝ през 2015 година. (Виж таблицата по години - б.а.).

Заради политиката да се субсидира “виртуален тютюн” и да се получават субсидии без никакви усилия, на практика засетите площи и произведените количества драстично намаляват. Какво показват числата? През 2007 г. засетите площи с тютюн са близо 30 000 дка., докато през 2020 г. те са намалели с 90% и са едва 3 000 дка. За същия период производството от над 40 000 тона намалява до 5 443 за 2020 г. или с 85%. (виж таблицата по години).

Занапред ще се субсидират 8000 души, но пак срещу 70 млн. лв.

И докато всяка година във времето от 2015 до 2022 г. около 70 млн. лв. са разпределяни на 40 000 души, то от реколта 2023 година, за която влязоха в сила новите правила, само 8 000 производители ще имат право на това подпомагане. Те са могли да докажат, че са имали производство през новите референтни години 2016-2018 г., което дава право на субсидиране от 2023 до 2027 г.

Мистерия обаче е защо и през 2024 г. бяха изплатени 70 млн. лв., като броят на подпомогнатите е спаднал над 4 пъти (от 40 000 на 8000!)?

В официално съобщение на фонд "Земеделие" от март тази година ведомството съобщи, че е превело по банковите сметки на 8104 тютюнопроизводители общо 69 768 665 лева по интервенцията "Преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството".

Засичане на Mediapool в регистъра на тютюнопроизводителите показа, че 7 374 човека твърдят, че произвеждат тютюн. Останалите 730 вземат субсидиите за “виртуален тютюн”, т.е. занимават се с нещо друго. По новите правила на Брюксел това препитание трябва да е отново в земеделието.

На въпрос на Mediapool дали фактът, че този път 70 млн. лв. са поделени не между 40 000 производители, а между 8000 значи, че те са получили на калпак по-високи субсидии, от Министерство на земеделието отговориха витиевато:

"Ставките и начинът на разпределението им между сортовите групи са били предмет на обсъждане на консултативни съвети по тютюна".

Председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филчев смята, че неговият бранш заслужава по-високата субсидия.

"Цялата тютюнева индустрия, която започва от тютюна внася на годишна база 3 млрд. лв. данъци в бюджета. Това е повече от другите сектори с акциз - горива и алкохол. Затова смятам, че българските тютюнопроизводители заслужават тези субсидии", посочи той пред Mediapool. Реално обаче става въпрос за платени акцизи, които се плащат не от индустрията, а от всеки, който си купи кутия цигари.

Може да въртиш къща за гости и да ти плащат за "виртуален тютюн"

И новите правила на субсидиране позволяват някой производител да е собственик на къща за гости, например, и да получава субсидии за тютюн. В Родопите инвестициите в къщи за гости са предпочитани и могат да осигурят алтернативна заетост.

"Сегашните правила позволяват да получаваш подпомагане за тютюн и реално да имаш къща за гости", потвърди и Цветан Филев пред Mediapool. Причината е, че и за двете се изисква фермерът да е регистриран като земеделски производител.

Изграждането на къщи за гости се финансираше и по европрограмата за развитие на селските райони, но бе прекратено след огромен скандал. Например, оказа се, че половината от къщите за гости в село Борино са на роднини на бившия председател на ПГ на ДПС - Мустафа Карадайъ.

За програмата, през която се финансираха къщите за гости през този период отговаряше Атидже Вели, която в последствие стана и евродепутат от ДПС.

3 в 1 - неочаквано добра комбинация

Независимо че агроведомството предоставя тази помощ без да посочва алтернативния поминък, към който да преминават производителите, самият пазар се оказа, че е направил това. Резултатът - някои от производителите вече изкарват тройни субсидии. Новото поприще за част от тютюнопроизводителите се оказва зърното.

А това означава, че те реално са двойно или дори тройно финансирани - хем получават субсидии за това, че като зърнопроизводители обработват земята, хем получават т.нар. “украинска помощ” за щетите в зърнопроизводството от войната, хем получават субсидии за виртуален тютюн.

"Едрите тютюнопроизводители, които обработваха по 1500 - 2000 дка, предимно сорт “Вирджиния” в областите Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, Ямбол и др. преминаха към зърнопроизводството", разказа още Цветан Филчев.

Тютюнопроизводители от Добрич, Търговище, Силистра, Русе са се отказали от част от тютюна и са го заменили с плодни градини или зърнени култури.

"Например, ако стопанин има 100 дка, то сега 30 дка от тях са тютюн, а останалите например са житни култури", разказа още Филев. Той уточни, че това е т.нар. "интегрирано" или смесено земеделие, което се поощрява от ЕК.

Алтернативен поминък, по думите на Филев, не могат да намерят хората от Източните Родопи, защото по думите му там не виреело друго освен тютюн. Думите му се потвърждават и от отговорите на агроведомството до Mediapool.

"Въпреки правените опити за диверсификация и пренасочване към други производства – шафранов минзухар, билки и други диворастящи видове, практически почти няма други култури, ĸoито да използват в тaĸaвa виcoĸa cтeпeн бeднитe, пecъĸливo-чaĸълecти пoчви, paзпoлoжeни въpxy нaĸлoнeни тepeни.

Липсата на възможности за напояване поради специфичните условия и природни фактори, ограничава и затруднява ефективното земеделско производство. Maлĸитe пapчeтa зeмя, paзпoлoжeни пo cĸлoнoвeтe нa плaнинитe, въpxy ĸoитo се отглежда тютюн, oблaгopoдeни oт чoвeшĸия труд, и в paзмep на xиляди декари винаги са били под потенциална заплаха да пpeминaт oт oбpaбoтвaeмa в ĸaтeгopиятa "нeoбpaбoтвaeмa зeмя…Ocигypявaнeтo нa достатъчно препитание и заетост e вaжнo ycлoвиe зa cъxpaнявaнe нa чacт oт нaceлeниeтo в пoлyплaнинcĸи и плaнинcĸи райони", посочват от агроведомството.

Заглавно изображение: колажа на iskrata.bg/canva

Коментари

Още новини