(разследване на АКФ) Има ли фиктивно плащане с подписа на Каримански: Какво казва съдебната експертиза

След назначаването на Любомир Каримански за член на Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ), от квотата на президента, припомняме разследване на Антикорупционния фонд за него от 2022 година.

Фактите: Липсваща задължителна документация, преводни нареждания без одобрение на надзора на банката и необичайно бързи тегления на каса в извънработно време

Има ли извършени нарушения от Любомир Каримански, кандидат за управител на Българска народна банка в казуса с тегленето на 1 милион лева от нововписан управител на фирма, на която Инвестбанк дължи пари? Въпросът е цифром и словом за малко над милион лева, но всъщност е за много повече нули – БНБ е институция с контрол върху цялата финансова система на Република България и изискванията към управителя са за безупречна професионална репутация. 

Именно поради това решихме да анализираме и публикуваме един важен непубличен документ – копие от счетоводно-банковата експертиза по досъдебно производство 419/2015 г. по описа на Следствен отдел – Софийска градска прокуратура, образувано по повод този казус. Ето какви са установените факти, с акцент на тези, които осветяват действията на Любомир Каримански като един от двамата изпълнителни директори на банката:

Предисторията: 

“ДИГ-94” ЕООД и Инвестбанк имат дългогодишен юридически спор за необезпечена банкова гаранция и впоследствие блокирани сметки на дружеството и съдебни битки. Спорът е от времената преди Каримански да стане изпълнителен директор на Инвестбанк (предишният, според банката, е уволнен и с осъдителна присъда). Към 2015 година сагата е достигнала до осъдително съдебно решение в полза на “ДИГ-94” ЕООД, което подлежи на изпълнение, но банката не изпълнява. “Развръзката” се случва в рамките само на един ден – 13 август 2015 година. В този ден в Търговския регистър е вписан нов управител на “ДИГ-94” ЕООД – Васил Колев, който става известен като “Васко от Модерно предградие”, описан подробно през 2015 г. от статия в “Капитал” и в поредица на e-vestnik с очевиден профил на малоимотен и слабообразован гражданин. В широко известните престъпни схеми по т. нар. „кражба на фирми“ лица с подобен профил са обикновено използвани срещу дребни суми като „бушони“, които чрез неистински документи биват вписани като управители и нови собственици на дружества с много активи и в светкавичен порядък се разпореждат с фирмено имущество или вземания на голяма стойност. В този случай Васил Колев подписва споразумение с изпълнителните директори на банката, които признават задължението, и поне по документи получава парите още в същия ден в брой, с което целият спор приключва. Съмненията около цялата схема обаче са повече от основателни за независимото око. 

Банково-счетоводната експертиза по досъдебното производство е основана на събраната от следователите вътрешнобанкова документация и установява няколко групи нарушения, липси и несъответствия, като:

  • липсваща задължителна документация;
  • преводно нареждане без одобрение на надзора на банката;
  • необичайно големи и бързи тегления на каса в извънработно време;
  • липса на документални доказателства, че банковият клон е разполагал с толкова пари в брой. 

Експертизата има за цел да отговори на общо седем конкретни въпроса на следствието, пет от които имат за цел пряко или непряко да потвърдят или разсеят подозрения за законосъобразността на финансовите транзакции. Цялостното впечатление е, че нито едно от тези подозренията не е разсеяно, а някои дори са увеличени, като например констатираните липси на документи за установяване на наличността в съответния банков клон. 

Фактите и заключенията от експертизата в резюме: 

На 13.08.2015 г. в 17.01 ч. по новооткрита сметка на “ДИГ-94” ЕООД в Инвестбанк постъпват 1 193 322.72 лева и в 17.10 ч. е извършено теглене на каса на 1 183 000 лева в брой от вписания в същия ден като нов управител на дружеството Васил Колев. За това скоростно теглене, заявено и извършено в рамките на деня, е отразено, че Колев е платил над 7 000 лева такса. Липсва час на откриване на сметката в същия ден, но по приложена разпечатка от сайта на Търговския регистър от служителя на банката е с час 13.33 ч. 

Основанието за плащането е “По споразумение от 13.08.2015 г.”. С въпросното споразумение “Инвестбанк” се съгласява да изплати на “ДИГ-94” ЕООД дължимата сума по подлежащи на изпълнение осъдителни съдебни решения, която до момента е отказвала да плати, но решава да го направи веднага именно на нововписания управител. Приложен е протокол от заседание на Управителния съвет на Инвестбанк АД от същата дата, на което е одобрено споразумението. “Към приложените документи липсва правно становище или друг документ от  дирекция “Правна”, на базата на което е взето решението. Липсва решение на Надзорния съвет на Инвестбанк АД, с което взетото решение на УС е потвърдено“ (стр. 19). Това се случва въпреки изричното становище на УС, че предвид сериозността на казуса такова потвърждение следвало да се изиска.

Прочетете цялото разследване на страницата на АКФ

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Народното събрание/архив, страница на БНБ интернет

Коментари

Още новини