В динамиката на политическите преговори за избора на председател на 51-вото Народно събрание лидерът на ГЕРБ, Бойко Борисов, заяви увереност, че следващата седмица ще има избран председател. Той потвърди номинацията на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС за този пост, като напомни, че в демокрацията победителите на изборите предлагат председател на парламента.
Борисов категорично отхвърли идеята за временен председател, предложена от "Има такъв народ" в лицето на най-възрастния народен представител Силви Кирилов, заявявайки, че "когато спечелят избори, тогава могат да предложат председател".
По въпроса за политическите разговори Борисов разясни, че е подписал и изпратил необходимите документи за законодателни обсъждания, като акцентира върху необходимостта от юридическа преценка на исканията, поставени от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ). Според него, без задълбочен юридически анализ, необмислени инициативи могат да доведат до хаос.
Той подчерта, че изборите имат за цел съставяне на правителство, като отбеляза: „В Европа и демократичните държави това е принцип – партията или коалицията с най-голяма подкрепа поема управлението“.
Относно "санитарния кордон" около ДПС, Борисов уточни, че през годините не е работил с тази партия, а позицията на ГЕРБ спрямо "Възраждане" е обусловена от техните действия, като например демонстративното седене по време на европейския химн.
Междувременно Надежда Йорданова от ПП-ДБ заяви пред журналисти, че е възможно да има лидерска среща, ако Борисов действително е приел условията на "санитарния кордон". Йорданова отбеляза, че политическите решения трябва да предшестват експертните обсъждания, като настоя за необходимостта от политически диалог на лидерско ниво.
Разговор между Рая Назарян и Йорданова, по инициатива на кандидатката за председател на парламента, е имало, стана ясно от изявлението на Йорданова. Според Йорданова, без лидерско съгласие експертните срещи биха били трудно продуктивни.
С напредването на времето става ясно, че политическите преговори ще играят ключова роля за бъдещата стабилност на Народното събрание и правителството. Борисов изрази надежда, че процесът ще придобие логика и яснота още следващата седмица, оставяйки вратата отворена за бъдещи компромиси и решения.
Междувременно политическото напрежение в Народното събрание продължи да расте, след като депутатите отново не успяха да изберат председател на 51-вото Народно събрание. Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков изразиха остри взаимни критики, изразяващи дълбоката политическа поляризация в страната.
Пеевски: "Това е жалка гледка и срам за България"
Делян Пеевски заяви пред журналисти, че невъзможността на депутатите да излъчат председател е показател за неспособността на този парламент да формира правителство. Той критикува президента Румен Радев, обвинявайки го за "три години разграбване на държавата" и "пълна подмяна". Според Пеевски, народните представители трябва да се „отрезвят“ и да започнат да работят, като добави, че ако това не се случи, е време за нови избори.
„Трябва да има отчетливо доверие към някого, защото никой не го е получил сега. Надявам се следващият път да има истинско ново начало за държавата“, допълни той.
Петков: "Пеевски е господин 'Никой'"
Кирил Петков отговори на Пеевски с остър тон, заявявайки, че лидерът на "ДПС-Ново начало" не е толкова силен и страшен, колкото изглежда. „Ако хората спрат да се страхуват от него, той е господин 'Никой'“, каза Петков. Той обвини Пеевски, че е купил 200 хиляди гласа, и настоя за създаване на "санитарен кордон" около "ДПС-Ново начало".
Петков подчерта, че коалицията му няма да отстъпи от декларацията си, с която отказва да легитимира партия, която според тях е използвала манипулативни практики за изборните резултати. Той заяви, че без правосъдие държавата не може да продължи напред и предупреди, че цялата политическа система не трябва да става заложник на подобни действия.
Политическата криза – отражение на липсата на доверие
Разменените реплики между двамата политици и провалът на парламента да избере председател подчертават дълбоките разделения и кризата на доверие в българската политика. Въпросът остава отворен – дали настоящият парламент ще успее да намери общ път напред, или ще бъде необходим нов вот, за да се излъчи стабилно правителство и да се преодолее политическата парализа.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на "Продължаваме промяната", официална страница/архив, By European People's Party - EPP Summit, Sibiu, May 2019, CC/архив, пресцентър на ДПС/архив, пресцунтър на Народното събрание на Република България