През последните дни новината, че администрацията на Джо Байдън е разрешила на Украйна да използва далекобойни американски ракети за удари върху руска територия, разтърси международните медии. Това евентуално решение бележи сериозна ескалация в конфликта, който вече втора година доминира в международния дневен ред. Макар и очаквано в контекста на все по-голямата подкрепа за Украйна, това действие провокира силни реакции както сред съюзниците на САЩ, така и от страна на Русия.
Какво съобщават медиите?
Информацията беше първоначално публикувана от „Ню Йорк Таймс“, която цитира източници от Белия дом. В публикацията се посочва, че решението цели да даде на Украйна възможност да нанася удари по критични руски военни обекти, като по този начин отслаби способността на Москва да поддържа военните си действия. Основната цел, според източници, е да се възпрепятстват бъдещи офанзиви от страна на Русия и Северна Корея, чиито военни подкрепления са засечени в Курска област.
Междувременно „Франс прес“ и „Ройтерс“ потвърдиха, че предоставянето на ракети с далечен обсег ще бъде последвано от допълнителна доставка на боеприпаси и обучение на украинските военни за използването им. Това е значителна стъпка, която демонстрира ангажимента на Вашингтон да осигури на Киев необходимите средства за защита и контраатака.
Мнението на съюзниците на САЩ
Великобритания и Франция също подкрепят решението за предоставяне на оръжия с по-голям обсег, като подчертават, че това е „логична стъпка в отбраната на демократичните ценности“. "Le Figaro" съобщава, че Париж е дал „зелена светлина“ за използването на свои оръжия в рамките на предварително уточнени параметри.
От друга страна, по-умерени съюзници като Италия изразяват загриженост. Италианският министър на отбраната Гуидо Крозето предупреди, че „ескалацията на конфликта може да затвори вратите на дипломацията“, призовавайки към баланс между военната подкрепа и търсенето на мирни решения.
Как реагира Русия?
Кремъл реагира незабавно. Владимир Путин обяви, че действията на САЩ и техните съюзници са „пряка провокация“ и заплаха за националната сигурност на Русия. Президентът предупреди, че използването на далекобойни ракети ще се счита за „червена линия“, чието преминаване може да доведе до по-мащабен конфликт между НАТО и Русия.
Руският външен министър Сергей Лавров добави, че тези действия поставят Русия и САЩ „на ръба на директен военен сблъсък“. Освен това, Кремъл засили пропагандата си в страната, като представи ситуацията като „отчаяна атака на Запада“ срещу суверенитета на Русия.
Потенциални последици и сценарии
Решението на САЩ да разрешат използването на далекобойни ракети срещу Русия носи потенциал за сериозна ескалация на конфликта. Едно от основните опасения е, че Русия може да отговори с удари върху държави-членки на НАТО, което би довело до активиране на чл. 5 от договора на Алианса. В подобен сценарий светът би могъл да бъде изправен пред глобален военен конфликт.
От друга страна, решението може да доведе до стратегически ползи за Украйна, ако тези удари отслабят логистиката и военните способности на Русия. Това би дало на Киев възможност за по-успешна контраофанзива, а евентуалните успехи на бойното поле биха могли да накарат Москва да седне на масата за преговори.
Решението на Вашингтон поставя основите за нов етап в конфликта, който крие както рискове, така и възможности. Докато една част от международната общност го приветства като необходима мярка, други предупреждават за опасностите от ескалация и загуба на контрол върху ситуацията. С всяка следваща стъпка става все по-ясно, че изходът от тази война ще има дълбоки и трайни последици за глобалната сигурност.
Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, by Unknown author - https://sill-www.army.mil, Public Domain