Тайван: Между заплахата и готовността
Тайванските въоръжени сили са в повишена готовност след налагането на мащабни въздушни ограничения от Китай, обхващащи части от източните китайски провинции Чжъцзян и Фуцзян. Ограниченията, които ще останат в сила до средата на седмицата, са придружени от засилено присъствие на китайски военноморски и брегови кораби в района, включително около Тайванския пролив, Южнокитайско и Източнокитайско море.
Ситуацията изостри напрежението между Пекин и Тайпе, след като тайванската брегова охрана обвини Китай в действия, които попадат в "сивата зона" между войната и мира. В отговор Тайван започна бойни маневри на стратегически позиции и активизира наблюдението на китайските военни кораби. Според източници от тайванската служба за сигурност, около две трети от близо 90-те китайски плавателни съда в района са военноморски кораби.
Пекин, който продължава да смята Тайван за неотделима част от територията си, нееднократно осъди всякакви международни контакти на Тайван. Това включва неотдавнашното посещение на тайванския президент Уилям Лай в Тихоокеанския регион, определено от Китай като "провокативно". Тайванският министър на отбраната предупреди, че всякакви едностранни и провокативни действия могат да навредят на стабилността в региона, което би се отразило негативно и на глобалната общност.
Тръмп обещава помилване на участници в нападението на Капитолия
Новият президент на САЩ Доналд Тръмп предизвика сериозни полемики с изявлението си, че ще помилва участниците в щурма срещу Капитолия на 6 януари 2021 г. Още в първия си работен ден той планира да разгледа случаите на над 900 души, обвинени в различни нарушения, свързани с нападението. Тръмп определи съдебното преследване на своите поддръжници като "опорочено" и подчерта, че само изключително радикални или опасни действия няма да попаднат под обхвата на помилването.
Това изявление повдига множество въпроси относно въздействието върху правосъдието и политическата обстановка в САЩ. Щурмът на Капитолия остава една от най-противоречивите страници в американската история, а политическата поляризация в страната се засилва.
Американски удари срещу "Ислямска държава" в Сирия
В същото време, американската армия обяви, че въздушни удари, нанесени от нейни части, са поразили над 75 обекта на "Ислямска държава" в централна Сирия. Това е част от усилията на САЩ да предотвратят възраждането на джихадистката групировка в региона. Според Централното командване (СЕНТКОМ), действията са насочени към ограничаване на възможността на "Ислямска държава" да се възползва от нестабилната ситуация в Сирия.
Операцията подчертава ангажимента на САЩ към борбата срещу тероризма, въпреки усложнените обстоятелства в Близкия изток. СЕНТКОМ подчерта, че няма да допусне "Ислямска държава" да възстанови своите мрежи и ресурси.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/canva