Глобалният политически климат остава напрегнат, обединявайки кризи, дипломатически предизвикателства и военни инициативи. От Украйна до Балтийско море и Словакия, светът се сблъсква с ключови събития, които могат да оформят бъдещето на международните отношения.
Русия настоява за двустранни преговори със САЩ за Украйна
Русия изрази твърдо мнение, че преговорите за уреждане на конфликта в Украйна трябва да се водят изключително с участието на САЩ, без намеса на други западни държави. Секретарят на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев заяви пред „Комсомолская правда“, че „няма за какво да се говори с Лондон и Брюксел“. Това изказване подчертава руската позиция за пряка конфронтация с Вашингтон като основен съперник в геополитическата арена.
Израел и „Хамас“ обсъждат прекратяване на огъня след нови жертви в Газа
Израелски въздушни удари в Газа причиниха смъртта на най-малко 18 души, сред които жени и деца, в контекста на напреднали преговори за прекратяване на огъня. Според източници, близки до преговорите, „Хамас“ е получил проект за споразумение, което може да сложи край на 15-месечния конфликт и да доведе до освобождаване на заложници.
Медицински служители в Газа съобщиха за ужасяващи сцени, включително загубата на живот на бременна жена и нейното неродено бебе. Израелските военни не коментираха директно нападенията, но подчертаха, че действията им са насочени срещу бойци, които често се укриват сред цивилни.
НАТО стартира мисия за защита на критичната инфраструктура в Балтийско море
НАТО обяви новата мисия „Балтийски караул“, целяща защита на ключови подводни инфраструктури в Балтийско море. Генералният секретар на алианса Марк Рюте съобщи за значително увеличаване на военните сили в региона, включително кораби, самолети и морски дронове.
Инициативата е реакция на редица инциденти, при които е била повредена инфраструктура. Последният случай включва подозрения срещу петролен танкер, който е нанесъл щети върху електропровод и комуникационни кабели. Финландските власти вече задържаха кораба.
Словакия на прага на политическа криза
Словашката опозиция обяви, че ще поиска вот на недоверие на правителството на премиера Роберт Фицо. Причината е посещението му в Москва и срещата с руския президент Владимир Путин.
Лидерът на опозиционната партия „Прогресивна Словакия“ Михал Шимечка остро разкритикува Фицо, заявявайки, че той „изоставя Словакия“ и „се кланя на диктатори“. Това развитие поставя страната в центъра на нова вътрешнополитическа турбуленция, която може да има сериозни последици за стабилността на правителството.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресофис на НАТО, Allied Maritime Command, официална страница