(обзор) Тръмп настоява за увеличаване на военните разходи на НАТО до 5% от БВП. Реалистична ли е тази цел?

В началото на 2025 г. новоизбраният президент на САЩ, Доналд Тръмп, отправи призив към страните членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това предложение предизвика широки дискусии и различни реакции сред съюзниците в Алианса.

Настоящото състояние на военните разходи в НАТО

До момента целта, поставена пред страните членки на НАТО, е да отделят минимум 2% от своя БВП за отбрана. Въпреки това, не всички държави успяват да постигнат този праг. Според данни от 2023 г., 11 от 31 страни членки са достигнали или надхвърлили тази цел, като Полша, САЩ и Гърция са сред водещите с най-високи разходи за отбрана. България, например, е отделила 1,84% от своя БВП за отбрана през 2023 г.

Реакции на предложението на Тръмп

Призивът на Тръмп за увеличаване на военните разходи до 5% от БВП бе посрещнат с различни реакции. Полша изрази подкрепа за тази инициатива, като министърът на отбраната Владислав Косиняк-Камиш заяви, че страната му може да бъде "трансатлантическата връзка" за изпълнението на тази цел в Европа. Полша вече е сред водещите в НАТО по отношение на военните разходи, отделяйки 4,7% от БВП за отбрана през 2024 г.

От друга страна, страни като Италия и Испания, които отделят под 2% от БВП за отбрана, изразиха загриженост относно възможността за постигане на толкова високи нива на разходи. Италианският премиер Джорджа Мелони призна необходимостта от по-големи разходи за отбрана, но посочи, че дълговото бреме на страната затруднява подобни увеличения.

Позицията на НАТО и генералния секретар Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО, Марк Рюте, също подчерта необходимостта от увеличаване на военните разходи, като заяви, че те трябва да бъдат "много повече от 2%". Той призова за "военновременно мислене" и подчерта, че без силна отбрана няма трайна сигурност.

Предизвикателства пред изпълнението на целта от 5%

Увеличаването на военните разходи до 5% от БВП представлява сериозно предизвикателство за много страни членки на НАТО. Финансовите ограничения, политическите съображения и общественото мнение са фактори, които затрудняват постигането на тази цел. Много държави вече изразиха опасения относно възможността за такова драстично увеличение на разходите, особено в контекста на икономическите предизвикателства, пред които са изправени.

Призивът на Доналд Тръмп за увеличаване на военните разходи на страните от НАТО до 5% от БВП предизвика значителни дискусии и разделение сред съюзниците. Докато някои държави, като Полша, изразяват готовност да подкрепят тази инициатива, други срещат сериозни предизвикателства при изпълнението ѝ. Въпросът остава дали подобно увеличение е реалистично и необходимо за гарантиране на сигурността в настоящия глобален контекст.

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Министерство на отбраната на Република България

Коментари

Още новини