Саботажите срещу критичната подводна инфраструктура налагат засилване на военноморското сътрудничество, каза адмирал Емил Ефтимов в Брюксел

Инцидентите в морските пространства и саботажите срещу критичната подводна инфраструктура налагат засилване на военноморското сътрудничество и повишаване на морската ситуационна осведоменост. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов по време на заседанието на Военния комитет на НАТО в Брюксел, Белгия, цитиран от пресцентъра на Министерството на отбраната, пише БТА.

Възможен подход за справянето с това предизвикателство е създаването на функция по военноморското сътрудничество и контрол на корабоплаването в Черно море, добави Ефтимов. По думите му това ще допълни способностите по морската ситуационна осведоменост на НАТО, осигурявайки информация за ранно предупреждение и за подпомагане на процеса по вземане на решение по време на криза. Тази функция би била ефективно решение, което ще допринесе за повишаването на устойчивостта на критичната подводна инфраструктура, каза Ефтимов.

Генералният секретар на Алианса Марк Рюте приветства началниците на отбраната на държавите членки и сподели вижданията си по ключови за съюза въпроси включително инвазията на Русия в Украйна. Той представи анализ на ситуацията в евроатлантическата зона и очерта приоритетните области, в които ще бъде търсена военна експертиза за подпомагане вземането на важни политически решения за бъдещето на Алианса.

Началниците на отбраната дискутираха представената от Върховния командващ на Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Кристофър Каволи оценка за готовността на Алианса за отговор, състоянието на мисиите и операциите, плановете за възпиране и отбрана, както и програмите за провеждане на учения. Дискутирана е необходимостта от целенасочено надграждане на оперативната съвместимост между съюзниците и бъдещите дейности на Алианса за постигането на многодомейнова оперативна съвместимост. 

Акцент на заседанието беше и разширяването на военното сътрудничество и партньорствата в условията на нарастваща нестабилност в глобален мащаб, пише в съобщението. Отделни сесии бяха посветени на дискусии и анализ на текущото състояние и бъдещото развитие на сътрудничеството със страните партньори от Европа, Индийско-тихоокеанския регион, Средиземноморския диалог, оперативните партньори и взаимодействието с Европейския съюз. Отчетен бе приносът на страните партньори към трите основни задачи, мисиите и операциите на Алианса. Началниците на отбраната обсъдиха и обстановката в Украйна и механизмите за оказването на подкрепа на украинските въоръжени сили. 

Заседанието бе последно за настоящия председател на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер. Адмирал Ефтимов, в качеството си на доайен на Военния комитет, направи обръщение от името на всички началници на отбраната към адмирал Бауер. Българският началник на отбраната отбеляза основните постижения, които Военният комитет на НАТО постигна под ръководството на адмирал Бауер и подчерта неговата ключова роля при предоставянето на военни препоръки за вземането на решение от политическото ръководство на Алианса. Адмирал Ефтимов приветства новия председател на Военния комитет адмирал Джузепе Каво Драгоне и изрази увереност, че той ще продължи да развива и надгражда постигнатото досега. 

В рамките на събитието адмирал Ефтимов проведе двустранна среща с началника на отбраната на Франция генерал Тиери Буркар, с когото обсъди въпроси, свързани с двустранното военно сътрудничество.

Министрите на отбраната на НАТО ще се опитат да постигнат споразумение за нови цели за способностите няколко седмици преди срещата на лидерите в Хага на 24-26 юни, заяви преди дни Роб Бауер в интервю за Ройтерс.

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/пресцентър на Министерство на отбраната на Република България

Коментари

Още новини