Изборът на главен прокурор бе отложен. По план в четвъртък Висшият съдебен съвет (ВСС) трябваше да изслуша единствения кандидат за Борислав Сарафов. Ден по-рано обаче парламентът прие поправки, с които процедурата бе блокирана. И макар че текстовете не са влезли в сила и формално пред съвета нямаше пречка да проведе избора, още в началото на заседанието Георги Кузманов от прокурорската колегия заяви, че не "счита за целесъобразно" процедурата да се проведе и предложи отлагането ѝ. С 18 гласа "за" предложението бе прието. След това представляващият ВСС Боян Магдалинчев коментира, че в "парламента си правят каквото си искат", пише mediapool.bg
Самият Сарафов изобщо не се появи в съвета. До момента той не е коментирал приетите от парламента поправки. Не е подал и заявление, с което да се откаже от участие в процедурата.
Текстовете му позволяват да остане начело на прокуратурата още шест месеца. Вероятно това ще се случи, защото ВСС изобщо не е обсъждал назначаването на друг изпълняващ длъжността. Сарафов би могъл и да се кандидатира отново. Поправките обаче не позволяват на този съвет да проведе нова процедура, тъй като мандатът му е изтекъл. Тоест следващият избор на главен прокурор ще се прави от нов състав на ВСС.
Протест
Преди да започне заседанието на ВСС, което трая само няколко минути, пред сградата бе организиран протест. За разлика от миналия път обаче, когато в подкрепа на Иван Гешев бе събрана шумна масовка, сега недоволството е насочено против кандидата.
Организатое бе гражданското движение БОЕЦ организира протест срещу избора на Сарафов. Недоволни от номинацията му се събраха пред сграда на ВСС часове преди началото на процедурата.
Какво прие парламентът
Според гласуваните окончателно в сряда текстове процедурата, в която участва Сарафов, се прекратява, ако към момента на влизане в сила на поправките тя не е приключила. Иначе казано – след като няма указ от президента Румен Радев, което финалната стъпка от избора. Тъй като няма проведен избор, няма да има и указ. Което означава, че сегашната процедура ще се прекрати автоматично, независимо дали ВСС ще свика последващо заседание, за да решава този въпрос.
Този съвет не може да започне и следващ избор. Според приетите поправки членовете на ВСС с изтекъл мандат, няма да могат да участват. Тъй като това са 22 души, това ще означава, че следващ избор става невъзможен.
Това обаче не пречи на Сарафов да остане начело на държавното обвинение за още шест месеца. Ограничението бе наложено от парламента, но новите текстове действат занапред. Което означава, че срокът тепърва започва да тече.
Освен това няма пречка той да се кандидатира отново. От ПП-ДБ искаха тази възможност да се ликвидира, но не събраха достатъчно подкрепа за такова ограничение.
Правят си каквото си искат
Приетите от парламента поправки са противоконституционни, коментира представляващият ВСС Боян Магдалинчев. Той допълни, че в парламента "правят каквото си искат".
"Не виждате ли, че парламентът каквото си иска, това прави. Решава, че трябва със закон да се забрани участието в една процедура на един кандидат. Аз мисля, че не може със закон да се забранява на някой нещо да прави по този начин, в процедура. Пък какво е решил законодателят, това е негова работа", заяви Магдалинчев.
Към момента не е ясно кога поправките ще бъдат публикувани ще бъдат публикувани в "Държавен вестник". Едва след това би могла да стартира процедура за евентуалното им оспорване пред Конституционния съд. Засега никоя политическа сила не е дала такава заявка, но право на жалба до КС имат и други, сред които и самият главен прокурор.
Малка крачка напред
Приетите от парламента промени са крачка напред, но това е само част от съдебната реформа. Така президентът Румен Радев коментира развтието на драмата с главния прокурор. Държавният глава напомни, че самият той неведнъж е заявявал, че този състав на съдебния съвет не бива да избира следващия шеф на държавното обвинение.
Попитан дали ще подпише указ за обнародването на промените, той каза, че ще се произнесе в срок.
А сега накъде?
За да има нова процедура по избор, парламентът трябва да избере нов състав на ВСС. Сегашният е с изтекъл мандат, но продължава да работи именно зашото политическите партии не са попълнили своята квота. Този ВСС бе напът да постави рекорд, избирайки двама главни прокурори. Същите хора подкрепиха Иван Гешев за поста, а след това в продължение на три години го защитаваха. През лятото на 2023 г. обаче съветът рязко смени позицията си след като ГЕРБ и ДПС дадоха знак, че не желаят Гешев да остане на поста. Той бе уволнен в кратки срокове.
Макар че не може да избере следващ главен прокурор, този съвет може да назначи нов изпълняващ функциите. Това може да е Сарафов или някоя от заместничките му. Наскоро съветът назначи на такава позиция Ваня Стефанова, дългогодишен прокурор, разследвала делото "Костинброд", по което обвиняем бе бъдещият премиер Росен Желязков. Веднага се появиха съмнения, че Стефанова може да е следващият кандидат за шеф на държавното обвинение. Дори да не бъде номинирана тя може да стане изпълняващ функциите.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/официална страница във Фейсбук на Сдружение "БОЕЦ"