Положителни сигнали след преговорите в Рияд

Споразумението за слагане на край на войната в Украйна трябва да бъде приемливо за всички страни в конфликта, заяви Марко Рубио

Споразумението за слагане на край на войната в Украйна трябва да бъде приемливо за всички страни, включително Украйна, Русия и Европа, заяви днес американският държавен секретар Марко Рубио след разговорите между САЩ и Русия в Саудитска Арабия, в които участва и руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс, предава БТА.

Той уточни, че никой няма да бъде пренебрегнат, а Европейският съюз ще бъде включен в преговорите на някакъв етап.

„Всички замесени в конфликта в Украйна трябва да бъдат съгласни с решението за края му. Целта на преговорите за слагане на край на войната в Украйна е да бъде постигнат справедлив, дълготраен и устойчив мир“, отбеляза Рубио.

Той съобщи, че в Рияд е постигнато съгласие с Москва в четири области.

„Следващите стъпки включват установяване на жизнеспособни дипломатически мисии между САЩ и Русия“, каза Рубио.

Американският държавен секретар уточни, че ще бъдат назначени екипи, които да възстановят функционалността на посолствата в Москва и Вашингтон.

„Все още има работа за вършене. Днешната среща беше първата стъпка от дълго и трудно пътуване“, подчерта Рубио и заяви, че Москва е проявила желание да се ангажира със сериозен процес.

Споразумяхме се да оформим процес по решаване на конфликта в Украйна, каза Лавров след руско-американските преговори

Лавров благодари на Саудитска Арабия за възможността Вашингтон и Москва да водят преговори. 

"Преговорите бяха полезни, чувахме какво казва другата страна и се вслушвахме внимателно в него", каза руският министър и добави, че двете държави са се споразумели да назначат свои пратеници съответно в Русия и САЩ възможно най-скоро.

По думите му Вашингтон и Москва са се съгласили също да "премахнат бариерите за дипломатическите си мисии и да създадат условия за възстановяването на сътрудничеството" между двете страни.

"Имаше и силен интерес от премахване на бариерите пред икономическото сътрудничество", заяви още Лавров. "Демонстрирахме двустранен интерес за намиране на решения", добави той.

Руският външен министър подчерта, че Москва е обяснила на американската делегация, че разширяването на НАТО е пряка заплаха за Русия. Освен това, той заяви, че нападението на Украйна срещу Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) само доказва, че действията на украинския президент Володимир Зеленски и екипа му трябва да бъдат "контролирани".

Сергей Лавров заяви още, че членството на Украйна в НАТО е неприемливо, точно каквото е и разполагането на войски на НАТО в страната, било то и под чужд флаг.

"Обяснихме на колегите ни, че президентът Путин многократно е подчертал, че разширяването на НАТО, и по-точно приемането на Украйна в алианса, е пряка заплаха за интересите на Руската Федерация, пряка заплаха за суверенитета ни", каза той.

"Разяснихме, че присъствието на въоръжени сили от страните от НАТО, но под друг флаг, например под флага на ЕС или друг национален флаг, не променя нищо и, естествено, е неприемливо за нас", уточни Лавров.

По отношение на коментарите на Зеленски за руско-американските преговори Лавров заяви, че "няма нужда да се навлиза в подробности и руският президент Владимир Путин вече се е изказал по въпроса".

"Мога да кажа, че днешните преговори не бяха неуспешни", каза руският първи дипломат.

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/пресслужба на Държавния департамент, официална страница (Official State Department photo by Freddie Everett)

Коментари

Още новини