(обзор) Г-20, Тръмп, Китай и изолираната Европа

Международните дипломатически срещи често са сцена на внимателно балансирани изявления, но последната среща на външните министри на Г-20 в Южна Африка разкри дълбоките разломи между глобалните сили по въпроса за войната в Украйна. Докато Китай застана зад стремежа на Доналд Тръмп към мирно споразумение с Русия, европейските съюзници на САЩ изразиха тревога, че подобен ход може да остави Украйна в изолация.

Китай застава зад Тръмп – какво означава това?

„Китай подкрепя всички усилия, водещи до мир (в Украйна), включително скорошното единодушие, постигнато между САЩ и Русия“, заяви китайският външен министър Ван И. Тези думи показват, че Пекин иска да гарантира своето участие в каквото и да било споразумение между Вашингтон и Москва. Анализатори твърдят, че Китай се стреми да предотврати изолирането на Русия, която досега разчиташе на икономическата и дипломатическата подкрепа на Пекин.

Експертите виждат в тази позиция знак, че Китай търси роля в бъдещото възстановяване и политическото уреждане на конфликта, като се позиционира като ключов фактор в новата архитектура на сигурност в Европа.

Европейските съюзници – между тревога и дипломатическа съпротива

Докато Пекин подкрепя дипломатическите ходове на Тръмп, европейските лидери са видимо обезпокоени. Германският канцлер Олаф Шолц, британският премиер Киър Стармър и австралийският външен министър Пени Уонг осъдиха хода на САЩ да водят разговори с Русия, без да включват Украйна.

„Ако поднесем всичко на агресора, това изпраща сигнал към всички агресори в света, че могат да направят същото“, заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Кая Калас. Тя допълни, че е „грешка да се пренебрегва ролята на Киев в мирните преговори“.

Според американския държавен секретар Марко Рубио, който участва в разговорите с руския външен министър Сергей Лавров в Саудитска Арабия, потенциална среща между Тръмп и Путин ще зависи от „напредъка в прекратяването на войната“. Въпросът, който тревожи съюзниците на САЩ, е какви отстъпки ще бъдат направени в името на този мир.

Зеленски – изолиран, но борбен

Украинският президент Володимир Зеленски не беше поканен на разговорите в Саудитска Арабия, което породи въпроси за статута на Украйна в тези дипломатически маневри. На фона на тези събития, Тръмп разпали допълнително напрежение, като публично нарече Зеленски „диктатор, управляващ без избори“. В отговор украинският президент заяви, че „САЩ не могат да преговарят за мир без Украйна“ и предупреди, че договорка между Вашингтон и Москва без Киев ще бъде „историческа грешка“.

Макрон влиза в играта – европейската позиция се консолидира

Френският президент Еманюел Макрон, който предстои да се срещне с Тръмп в Белия дом, заяви, че ще настоява Вашингтон да действа заедно със своите европейски съюзници. Той подчерта, че „проявата на слабост пред Путин ще затрудни работата на САЩ с Китай и Иран“.

Франция, която традиционно заема центристка позиция в отношенията между Запада и Москва, се стреми да изгради общ фронт в ЕС срещу едностранните решения на Тръмп. В този контекст, срещата Макрон-Тръмп може да се окаже решаваща за бъдещето на западната стратегия спрямо войната в Украйна.

Какво следва?

Събитията от последната седмица очертаха ясни разделения в глобалната дипломация. Китай се позиционира като потенциален медиатор, Русия затвърждава териториалните си претенции, а САЩ лавират между стремежа към мир и необходимостта да не загубят подкрепата на европейските си съюзници.

Големият въпрос остава дали новата стратегия на Тръмп ще доведе до реален мир, или ще открие нови фронтове на напрежение в трансатлантическите отношения. Възможно ли е Европа да бъде изправена пред дипломатическа дилема, в която ще трябва да избира между стратегическото си партньорство със САЩ и защитата на Украйна? Отговорът на този въпрос ще определи политическата карта на Европа през следващите месеци.

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, 15th BRICS SUMMIT - 13YAN_5368, Public Domain

Коментари

Още новини