Регулаторите, войната в Украйна и политическите разломи в България

Политическата сцена парламена днес отново е обект на напрежение и сериозни предизвикателства. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа да позволи „упражнения“ върху предложените кандидатури, докато „Продължаваме промяната – Демократична България“ отправи директни обвинения, че контролът върху регулаторите остава в сянката на Делян Пеевски.

Изборът на регулаторите

„Няма да изберем регулатори, но няма да допусна някой да се упражнява по което и да е име“, заяви категорично Бойко Борисов. Думите му дойдоха в отговор на острите критики на Кирил Петков, който заяви, че „всички кандидати са на Пеевски“ и че „изборът за следващите 5-7 години изглежда трагичен“.

Петков конкретизира имената на предложените кандидати – Росен Карадимов, номиниран от „БСП – Обединена левица“ за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), и Пламен Младеновски, изборът на ГЕРБ за ръководител на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ предложиха за шеф на КЗК Иван Стойнев, който е награден с орден от френската държава за принос в конкурентното право. „Как сравняваме човек на Пеевски със съмнително минало с човек, който е международно признат експерт?“, попита Петков. Борисов, от своя страна, контрира, че „ГЕРБ няма да бъде изкупителна жертва“ и че партията му е положила „огромни усилия за установяване на правила“.

Украйна, НАТО и националната сигурност

На фона на вътрешнополитическите битки, „Продължаваме промяната – Демократична България“ излезе с декларация по повод навечерието на третата година от руската инвазия в Украйна. Според Явор Божанков, който представи документа от трибуната на парламента, „Русия цели не само унищожение на Украйна като суверенна държава, но и дестабилизация на ЕС и разрушаване на единството в НАТО“.

Данните са тревожни – 41 хиляди цивилни жертви, 2 милиона деца в нужда от хуманитарна помощ, а руският президент Владимир Путин прави опити да отмени член 5 от договора на НАТО, свързан с колективната отбрана на Източна Европа. Това според Божанков е директна заплаха за България и региона.

„Рисковете пред България се увеличават. На този фон Борисов сменя риториката си със скоростта на светлината, а президентът Радев повтаря едно към едно опорните точки на Кремъл“, коментира още депутатът.

Свободата на майчиния език – геополитика на културно ниво?

На този фон „ДПС – Ново начало“ излезе с декларация по повод Международния ден на майчиния език. Депутатът Хюсеин Хафъзов заяви, че партията му ще продължи „да подкрепя и защитава правото на всеки човек да говори и изучава своя майчин език“. Това послание идва в момент, в който ДПС – в новия си политически облик – се опитва да се дистанцира от своята стара зависимост от ГЕРБ и ДПС на Пеевски, докато продължава да изгражда нова идентичност.

Какво следва?

Българската политика продължава да е разделена между вътрешните борби за власт и нарастващото геополитическо напрежение. От една страна, войната в Украйна създава нови реалности, които изискват категорични позиции и дипломатически решения. 

На този фон остава отворен въпросът: ще има ли реална промяна или поредният политически скандал ще се разпадне в бурята от изказвания, декларации и взаимни обвинения? България, както винаги, остава арена на сблъсък между интереси, идеологии и зависимости – с несигурен изход.

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на ПП ГЕРБ, официална страница

Коментари

Още новини