Над половин милион деца могат да бъдат засегнати от промени, които се отнасят до споделеното родителство. Това каза социологът д-р Дона Пикард на пресконференция на тема „Задължително споделено родителство – опасен експеримент с децата на България“, предава БТА.
Акцент бе поставен на законопроектите, свързани с въвеждането на автоматичното споделено родителство. При тези условия децата ще прекарват равно количество време при двамата си родители след раздяла.
Никой не е против споделеното родителство като такова, посочи адв. Райна Аврамова и го определи като най-добрата форма за отглеждане на едно дете. Адвокат Аврамова подчерта, че тези законопроекти целят регламентиране на споделеното родителство при случаи на конфликт в семейството
Когато родителите нямат конфликт помежду си, ще могат да постигнат споразумение за това кой да упражнява родителски права, посочи Аврамова. Съдът казва, че ако и двамата родители желаят, може да бъде постановено споделено родителство, обясни тя и допълни, че опит за оборване на тази презумпция би довело повече конфликтни ситуации, от които децата страдат пряко.
Тези проектозакони изглежда са изградени на база на отделни конкретни случаи, коментира д-р Дона Пикард и добави, че приемането им би оказало влияние на всички деца, отгледани в семейства с един родител. Дори и при случаите, когато има съдебно решение, при влизане в сила на законопроектите, решенията ще могат да бъдат преразгледани, каза още Пикард. Така ще имаме над половин милион деца, които потенциално да бъдат засегнати, каза още тя и подчерта, че подобно действие носи след себе си социална и институционална тежест.
Пикард обясни още, че презумпцията за споделено родителство би била успешна при условие на благоприятна социо-културна среда, в която децата да растат защитени.