(видео) Кой е Робърт Франсис Превост, избран за папа Лъв Четиринадесети

Робърт Франсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, в щата Илинойс. Баща му Луис Мариус Превост е служил в американските военноморски сили и е ветеран от Втората световна война, а след това е бил училищен директор. Той е бил от френски и италиански произход. Майка му Милдред Мартинес е била библиотекарка от испанско потекло. Превост има двама братя, предава БТА.

Във Ватикана Превост беше префект на Дикастерията за епископите и ръководител на Папската комисия за Латинска Америка, като на тези постове беше назначен от папа Франциск.

Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна, белязана от поредица от политически кризи, се казва в биографична справка на сайта на Кардиналската колегия.

Превост учи средно образование в семинария на Августинския орден. Има бакалавърска степен по математика от университета на Виланова в щата Пенсилвания.  После завършва магистратура в теологична академия в родния си град. След което има докторантура по канонично право от папския колеж „Свети Тома Аквински“ в Рим.

Представител е на Августинския орден. Ръкоположен е за свещеник през 1982 г. След това потегля на първа мисия в Перу и прекарва няколко години там. После се връща в Чикаго на различни църковни позиции, след което отново отива в Перу през 1988 г., където този път прекарва 10 години начело на августинска семинария в Трухильо. През 1999 г. се завръща отново в Чикаго и там заема различни висши позиции в местния клон на Августинския орден.

През 2014 г. отива за трети път в Перу, където папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо. Става епископ на Чиклайо през 2015 г. Там е и заместник-председател и член на постоянния съвет на Перуанската епископална конференция до 2023 г.

От 2020 до 2021 г. Превост е апостолически администратор на Калао в Перу. Папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията на епископите през януари 2023 г., което е влиятелна позиция при избора на епископите. През 2023 г. папа Франциск ръкополага Превост за кардинал. Тогава той оглавява и Папската комисия за Латинска Америка.

Превост е дискретен в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.

Превост има репутацията на умерен човек, който може да се превърне в мост между различните гледни точки и разногласията. След смъртта на папа Франциск Превост каза, че има много за вършене в Църквата, припомня Франс прес.

Превост говори свободно испански, португалски, италиански и френски. По време на мисиите в Перу, демонстрира особено внимание към съдбата на имигрантите, отбелязва АНСА. На позицията на префект на Дикастерията за епископите участва в номинирането на стотици прелати и в изграждането на едно поколение от духовници, които са следовници на папа Франциск или на така нареченото берголианско поколение, за което се казва, че е прогресивно.

Превост е против ръкополагането на жени за свещеници. Той е против джендър идеологията, правил е и изказвания срещу хомосексуалния начин на живот и срещу така наречените алтернативни семейства, съставени от еднополови родители и техните осиновени деца. 

Пълен текст на първата реч на новия папа Лъв Четиринадесети: „Нека мирът бъде с вас!“

Лъв Четиринадесети изнесе първата си реч от балкона на базиликата „Свети Петър“ скоро след избора си за нов папа. Агенция Ройтерс представи пълния текст на изказването.

„Нека мирът бъде с вас! Скъпи братя и сестри, това е първото приветствие на възкресения Христос, добрият пастир, който даде живота си за божието стадо. Аз също искам това приветствие на мира да влезе във вашите сърца, да достигне семействата ви, до всички хора, където и да са те, до всички хора, до цялата земя. Нека мирът бъде с вас!

Това е мирът на възкресения Христос - невъоръжен и разоръжаващ мир, скромен и неуморим. Идва от Бог - Бог, който безусловно ни обича всичките. Ние все още чуваме с ушите си онзи слаб, но винаги смел глас на папа Франциск, който благослови Рим!

Папата, който благослови Рим, даде благословията си на света, на целия свят, онази великденска сутрин.

Позволете ми да го последвам със същата благословия: Бог се грижи за нас, Бог обича всички ни, а злото няма да надделее! Всички сме в Божиите ръце. Затова да вървим напред, без страх, единни, ръка за ръка с Бог и помежду ни. Ние сме Христови ученици. Христос върви пред нас. Светът се нуждае от неговата светлина. Човечеството се нуждае от него като мост, който достига Бог и неговата любов.

Помогнете ни, след това помогнете на всеки от нас да гради мостове – с диалог, обединявайки ни всичките да бъдем един народ винаги в мир. Благодаря ти, папа Франциск!

Също искам да благодаря на останалите кардинали, които ме избраха да бъда наследник на (свети) Петър и да говоря с вас като с единна църква, винаги стремяща се към мир, справедливост – винаги опитваща се да работи като мъжете и жените, верни на Исус Христос, без страх, за да  провъзгласяват Евангелието, да бъдат мисионери.

Аз съм августинец, син на свети Августин, който казва: „С вас съм християнин, а за вас епископ“. В този смисъл, ние всички можем да вървим заедно към родината, която Бог подготвя за всички ни.

Специално приветствие за Църквата в Рим! Трябва да открием как да бъдем мисионерска църква, църква, която гради мостове и диалог, винаги открита да приема хората, както на този площад, с отворени ръце – всеки, който се нуждае от нашата благотворителност, нашето присъствие, диалог и любов“, заяви новият папа, който след това продължи с речта си на испански език.

„И, ако ми позволите – дума, приветствие към всички онези, особено към любимата ми епархия Чиклайо в Перу, където вярващите придружиха своя епископ, споделиха своята вяра, дадоха толкова много, за да продължат да вярват. Дадоха толкова много, за да продължат да бъдат вярната църква на Христа“, заяви новият папа, който след това продължи да говори на италиански език.

„Към всички вас, братя и сестри от Рим, от Италия, от целия свят, ние искаме да бъдем синодална църква, църква, която върви, църква, която винаги търси мир, която винаги търси милосърдие, която винаги се стреми да бъде близо, особено до страдащите.

Днес е денят на молебен към Дева Мария от Помпей. Нашата Майка Мария винаги иска да върви с нас, да бъде близо, да ни помага със своето застъпничество и любов. Затова бих искал да се помоля заедно с вас. Нека се помолим заедно за тази нова мисия, за цялата църква, за мир по света и нека поискаме тази специална благодат от Мария, нашата майка“, завърши изказването си новият папа.

БТА

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/пресслужба на Ватикана, официална страница на Радио Ватикана във Фейсбук

Коментари

Още новини