Истанбул: на ръба на решението – война или мир?

Русия и Украйна на прага на преговори: надежда или илюзия?

След месеци на ожесточени бойни действия, поредна нощ на дронови удари и взаимни обвинения, вниманието на света се насочи към Истанбул. В турския мегаполис се очаква да започнат поредните преговори между Русия и Украйна за евентуално прекратяване на войната. Макар че официален начален час все още не е обявен, очакванията растат.

Кремъл потвърди, че късно снощи президентът Владимир Путин е провел среща с най-близките си съветници – от министъра на отбраната Белоусов и началника на Генералния щаб Герасимов до външния министър Лавров и шефовете на руските служби. Темата: подготвителна стратегия за Истанбул.

Война на бойното поле и в залите за преговори

Докато в Истанбул се говори за мир, реалността на терен в Украйна напомня за мащаба на конфликта. През изминалата нощ Русия извърши масирана атака с дронове по село в Сумска област. По информация от украинските власти, са използвани поне десет дрона. Взривове са регистрирани също в Ивано-Франковск и Луцк. Макар и без жертви, щетите по инфраструктурата и психологическото въздействие са значителни.

Украинският представител Андрий Коваленко опроверга руските съобщения за точен час на преговорите, подчертавайки, че няма постигнато споразумение за начало. Въпреки това украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че ще присъства лично в Истанбул. Очаква се и среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

НАТО и Европа: скептицизъм и стратегии за натиск

НАТО също наблюдава ситуацията с повишено внимание. Генералният секретар на алианса Марк Рюте, от Анталия, подчерта: „Сега е ред на Русия да направи следващата стъпка“. Според Рюте Украйна е готова за незабавни преговори и прекратяване на огъня.

Външната министърка на Латвия Байба Браже бе по-категорична – „няма признаци, че Русия иска мир“. Според нея отслабването на военния капацитет на Москва остава най-прекият път към трайно споразумение.

Турция: дипломатическият мост

Истанбул за пореден път се превръща в сцена на потенциален пробив. С дълга история на посредничество, Турция е стратегически позиционирана между Изтока и Запада. Ердоган ще се опита да затвърди ролята си на медиатор. Очакваната съвместна пресконференция със Зеленски ще бъде не само символична, но и лакмус за тона на преговорите.

Вратата е отворена, но пътят остава несигурен

Войната в Украйна навлезе в трета година, а дипломатическите усилия досега бяха епизодични и неуспешни. Преговорите в Истанбул носят потенциал за нова фаза – не толкова с бързи резултати, колкото с отварянето на канал за реален диалог. Дали ще се окажат начало на деескалация или пореден ритуал без съдържание, зависи от политическата воля – и най-вече от действията на Русия.

В свят, в който военните действия и дипломацията често се преплитат, Истанбул е днес не просто град, а възможност. Дали ще бъде използвана – предстои да разберем.

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, Kremlin.ru, CC/архив, President Of Ukraine from Україна - CC/canva

Коментари

Още новини