Еманюел Макрон представи вчера Франция като сигурен и надежден приятел на Виетнам – страна уязвима към нарастващата конфронтация между САЩ и Китай - където френският президент произнесе реч, насочена към спечелване на страните от Югоизточна Азия, които посещава тази седмица, предаде АФП и БТА.
„В лицето на Франция имате познат, сигурен и надежден приятел [...] и в днешната епоха това само по себе си има голямо значение“, заяви френският президент по време на среща с То Лам, генерален секретар на Виетнамската комунистическа партия и най-влиятелната политическа фигура във Виетнам.
Париж защитава в региона своята стратегия, наречена „трети път“, базирана на „ред, основан на правото“, подчерта той, на фона на американска търговска ескалация, която премахна предпазните механизми на световната търговия. Той се надява да срещне разбиране у виетнамските ръководители, изправени между заплахата от 46% мито върху износа към САЩ и нежеланието на Китай – техен дългогодишен съюзник – да преговаря с Белия дом.
Колониалното минало, често болезнено, е създало мостове между Париж и Ханой, но търговският обмен между двете страни остава ограничен въпреки силния растеж на Виетнам през последните години, дължащ се основно на износ на текстил и електроника, допълва АФП.
В търсене на достъп до тази нововъзникваща икономика, Еманюел Макрон сключи договори за близо девет милиарда евро, които се очаква да отворят „още по-амбициозна страница“ в историята на двустранните отношения, с приближаване в сферите на „отбраната, аеронавтиката, железопътния транспорт“, изброи той.
Първа стъпка беше направена в ключовия сектор на ядрената енергетика в момент, когато Виетнам, зависим от изкопаеми горива, търси начини да отговори на нарастващите нужди на своите 100 милиона жители и същевременно да изпълни обещанията си в сферата на екологията, допълни АФП.
Двете страни се споразумяха да засилят сътрудничеството в областта на енергийния преход, а Франция да подкрепи Виетнам в рамките на Партньорството за справедлив енергиен преход ; също така се ангажираха да разширят сътрудничеството в областта на ядрената енергетика, обучението на кадри и използването на атомната енергия за мирни цели, включително в сектора на здравеопазването, съобщи Виетнамската новинарска агенция (ВНА).
Нискотарифната авиокомпания "Виетджет Еър" (Vietjet Air) направи поръчка за 20 широкофюзелажни самолета Airbus A330-900, а дружеството за морски транспорт CMA CGM ще инвестира 600 милиона долара съвместно с местна компания в изграждането на ново дълбоководно пристанище в Хайфонг.
„Еърбъс“ е основният доставчик на самолети за Виетнам, но тъй като икономиката на страната е силно зависима от износа от САЩ, виетнамски официални лица сигнализираха за възможното закупуване на поне 250 самолета „Боинг“ от националния превозвач „Виетнам Еърлайнс“ (Vietnam Airlines) и от конкурента „Виетджет“ с цел да се намали огромният търговски излишък на страната със САЩ и така да бъдат удовлетворени исканията на президента Доналд Тръмп, отбелязва Ройтерс.
Пристигнал в неделя вечер в Ханой със съпругата си Брижит Макрон, Еманюел Макрон ще продължи обиколката си до петък в Индонезия и Сингапур. Тази сутрин има разговори с виетнамски студенти, преди да отлети следобед за Джакарта.
Вчера той се срещна с То Лам, когото беше приел в Париж през октомври. Двамата обядваха в Храма на литературата – паметник, посветен на Конфуций и символ на виетнамската култура – и присъстваха на представление с традиционна музика и танци.
То Лам е критикуван от правозащитни групи заради мащабната репресивна кампания срещу всички критични гласове. Организацията "Хюман Райтс Уоч" е документирала над 170 политически затворници в страната, включително блогъри и екоактивисти. Френският президент не коментира тези въпроси публично.
Макрон разговаря и с виетнамския президент Лъонг Къонг, който заяви, че отбранителното сътрудничество включва "обмен на информация по стратегически въпроси" и по-силно взаимодействие в отбранителната индустрия, киберсигурността и борбата срещу тероризма.
Същевременно, в защита на „суверенитета на държавите“, Макрон отправи послание и към Пекин, чиито териториални претенции в региона стават все по-агресивни, отбеляза Асошиейтед Прес. Китай и Виетнам отдавна имат морско споразумение, регулиращо Тонкинския залив, но в Южнокитайско море имат конкурентни претенции за островите Спратли и Параселските острови.
Ханой прие през 2023 и 2024 г. американския президент Джо Байдън, китайския лидер Си Цзинпин и руския президент Владимир Путин – всички дошли с намерението да ухажват тази динамична икономика, поставена обаче в деликатно дипломатическо положение – нестабилен баланс, описван от комунистическата партия като „бамбукова дипломация“.
Наскоро Виетнам засили контактите си с Белия дом и семейството на Тръмп, за да избегне прилагането на 46% мита, които биха сринали икономиката му, силно зависима от износа.
След като Елисейският дворец заяви, че ще използва обиколката, за да покаже как Русия също „дестабилизира“ Азия, Макрон отправи критика към Владимир Путин, обвинявайки го, че е „излъгал“ относно желанието си за мир. Той призова Доналд Тръмп да „приведе в действия“ и да наложи „масови санкции“ в отговор на „гнева си“ срещу руския президент, когото американският лидер нарече „напълно луд“ след новите мащабни нападения на Москва срещу Украйна.
Визитата на Макрон ще бъде запомнена и с куриозна случка при пристигането на френския президент. Камерата на Асошиейтед Прес засне как съпругата му Брижит Макрон го блъска при отварянето на вратата на президентския самолет на летището в Ханой. Макрон омаловажи станалото и каза, че двамата са се шегували и не е имало между тях семейна кавга.
Виетнам и Франция установяват дипломатически отношения на равнище посланици на 12 април 1973 година. Наред с двустранни визити, срещи и контакти между високопоставени лидери, двете страни поддържат и редица редовни механизми за обмен на различни равнища в сферите на политиката, икономиката и отбраната.
Сътрудничеството в областта на икономиката и търговията е основен стълб на двустранните отношения. В момента Франция е петият по големина търговски партньор на Виетнам и освен това е една от страните членки на ЕС, които отпускат на Ханой най-много средства по програмата Официална помощ за развитие (Official Development Assistance). През 2022 г. двустранният търговски стокообмен достигна 5,33 млрд. долара, през 2023 г. - 4,8 млрд. долара, през 2024 г. - 5,42 млрд. долара, а през първите четири месеца на 2025 г. - 1,79 млрд. долара, отбеляза ВНА.
Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, U.S. Army/by Sgt. David Resnick - Public Domain