Европейската комисия представи годишния доклад за върховенството на закона в ЕС. Каква е оценката за България?

Европейската комисия (ЕК) публикува годишния си доклад за върховенството на закона в Европейския съюз, който включва оценки и препоръки за всяка държава членка. В доклада се подчертават промените в Конституцията на България, насочени към укрепване на независимостта на Висшия съдебен съвет. Въпреки това, в документа се посочват и предизвикателства пред качеството на законотворческия процес в страната. Новите конституционни промени в България ограничават правомощията на президента при назначаването на служебни правителства и разширяват възможностите за отправяне на питания до Конституционния съд.

Докладът отбелязва, че доверието в съдебната система в България, Хърватия и Полша е под 30 процента. България е започнала преразглеждане на стратегията си за борба с корупцията и е разделила комисията за борба с корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. В страната, както и в Малта, са необходими допълнителни усилия за постигане на окончателни присъди по случаи на корупция на високи управленски нива.

ЕК отчита създаването на работна група в България за изготвяне на правила за поведение на участниците в управлението. Въпросът с независимостта на регулаторите остава за решаване не само в България, но и в Унгария, Словения, Хърватия и Полша. Препоръките за прозрачност на медийната собственост, дадени по-рано, все още не са изпълнени в България, Чехия, Франция, Нидерландия и Кипър.

Докладът отбелязва, че България, Австрия и Словения са предприели положителни стъпки за прозрачност на държавната реклама в медиите. В някои държави, включително България, се обсъждат мерки за повишаване на независимостта на обществените медии.

ЕК посочва известен напредък в България по изпълнение на препоръките от миналата година, но липсва значителен напредък по ключови въпроси като разследванията и присъдите по дела за корупция на високо равнище. ЕК препоръчва България да предприеме законови промени за избягване на дългосрочно командироване на съдии, да подобри работата на Инспектората към ВСС и да продължи усилията за прозрачност при държавната реклама.

ЕК препоръча конституционни промени в България поради трайни проблеми

Заместник-председателят на Европейската комисия, Вера Йоурова, заяви, че препоръките за конституционни промени в България са свързани с трайни проблеми в страната. На пресконференция при представянето на годишния доклад за върховенството на закона, Йоурова подчерта, че ЕС наблюдава нестабилна обстановка в България и затова препоръчва обмисляне на конституционни промени.

Докладът на ЕК, съдържащ над 1000 страници, за първи път включва оценки за Албания, Сърбия, Северна Македония и Черна гора, които се стремят към присъединяване към ЕС. Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс добави, че докладът не е оптимистичен или песимистичен, а отчита волята на много държави в ЕС да подобрят върховенството на закона. На места се наблюдават трайни проблеми, затова ЕС разполага с наказателни процедури и възможности за натиск чрез европейския бюджет.

В заключение, ЕК препоръчва на България промени в Конституцията поради наблюдаваните трайни проблеми, подчертавайки необходимостта от подобряване на върховенството на закона в страната.

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/пресслужба на ЕК, Jennifer Jacquemart, EC - Audiovisual Service 2024

Коментари

Още новини