На тъмно ли ще бъде решена структурата на бъдещата детска болница?

Проектът за изграждането на Национална детска болница в момента се намира в ключов етап и предстои да се вземе важното решение каква да е нейната структура. Изготвянето на проект за бъдещата структура на болницата беше възложено на международен консултант по договор с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и документът вече е представен на Министерството на здравеопазването. В края на миналата седмица служебният здравен министър Галя Кондева обяви пред депутатите по време на парламентарния контрол, че до 30 юли "трябва да имаме яснота дали приемаме предложения проект за структура на Националната детска болница", пише mediapool.bg

Представители на гражданския сектор в Обществения съвет за Националната детска болница обаче сигнализираха, че Министерството на здравеопазването ги заобикаля, действа непрозрачно и претупва дискусията по този значим въпрос. Те се опасяват освен това, че МЗ може да не се съобрази с някои от препоръките на ЕИБ под предлог, че не пасват на българската здравна система и така да пропуснем шанса да се освободим от редица порочни практики и да ги пренесем в бъдещата Национална детска болница.

Има важни моменти, които отсега трябва да бъдат предвидени и заложени, за да не е бъдещата болница просто една сграда, събрала погрешните модели от сегашната система, казва пред Mediapool Надежда Рангелова-Бояджиева, член на Обществения съвет за детската болница и представител на фондация “За доброто“.

Въпросът за обхвата и капацитета на бъдещата детска болница е ключов, защото на него ще стъпят всички следващи етапи от изграждането на болницата. Ето защо за представителите на гражданския сектор е неприемлив подходът, с който МЗ комуникира този въпрос.

Докладът с проекта за структура на детската болница под формата на машинен превод с обем 120 страници ни беше изпратен в понеделник, 22 юли, по обяд на служебния имейл на Обществения съвет за детската болница, само ден преди насроченото заседание“, разказва Рангелова. Даден е срок до 23 юли за коментари и до 30 юли за окончателно приемане на доклада. Това предизвика остра реакция от страна на гражданската квота в ОС, тъй като МЗ не им е представило оригиналния текст на доклада и поставя нереалистични срокове. Оригиналният доклад им е бил предоставен по-късно слез изразеното недоволство.

На заседанието на следващия ден все пак става ясно, че срокът ще бъде удължен, но става ясно и друго – че Общественият съвет е бил заобиколен в хода на обсъждането на структурата на бъдещата болница.

"Написах писмо до ЕИБ с копие до Здравната инвестиционна компания за детската болница и МЗ и казах, че тази среща, която е предвидена за 30 юли за приемане на доклада е нереален срок и настоявам той да бъде удължен. Всеки от членовете трябва да се запознае с доклада, да се обсъди, да се изготви становище и да се изпрати. Минимумът за това е 7-10 дни. Но по-фрустриращото е, че на заседанието на съвета във вторник предложих на насрочената среща на 30-ти представителите на консултантската компания да презентират доклада със структурата на болницата пред нас и да си зададем въпросите. Оказа се, че на 16 юли е бил предоставен оригиналния доклад на МЗ и е организирана среща, на която вече е имало такова представяне пред МЗ и ЗИК. Изключителен проблем е, че ние като Обществен съвет не сме били поканени и информирани за тази среща. Защото това щеше да спести голяма част от процеса, пред който в момента сме изправени“, коментира Рангелова.

Този начин на комуникация очаквано буди съмнение защо МЗ процедира по този начин. Още повече, че на предходна среща на 27 юни изрично са заявили желание да бъдат включени в този процес и са задавали въпроси по отношение на него.

“Сега от ЕИБ са ми изпратили запис на въпросната среща. Но най-голямото ми притеснение е как ще се премине през този процес, защото в доклада може да има някакви неточности. Изисква се време те да се проучат и дискутират.

Но основната теза на МЗ е, че в доклада има неща, които не съответстват на нашата нормативна уредба. Мога да дам пример. В доклада има въведен термина "дневна болница", което всъщност е т.нар. дневен стационар. Много голяма част от манипулациите и процедурите, през които минават деца с определени диагнози, не налагат престой в болницата. Например дете с онкохематологично заболяване, на което трябва да му бъде направено вливане заради ниски нива на тромбоцити, трябва да престои по нашата клинична пътека в болницата 3 дни. А на Запад това е процедура, която се прави в т.нар. дневен стационар за няколко часа. Това само по себе си като модел не е работещо.

И ние смятаме, че детската болница е повратна точка, в която могат да се променят такива грешни модели поне по отношение на детското здравеопазване. Ние не можем да оправим цялата здравна система, но ето това е нещо, което може да бъде взето предвид като добра практика извън нашите стандарти и да бъде въведено. Ясно е, че някои неща може да се неприложими за нашата система. Но това подлежи на сериозно и задълбочено обсъждане със заинтересованите страни. А не по този начин с нереалистични срокове“, коментира Рангелова.

Тя посочва, че друг много важен въпрос е за правно-организационната форма на бъдещата болница. Трябва да има финансово-икономически анализ и няколко модела на финансиране на тази болница. Как се взима решение за бизнес начинание без да разполагаш с финансова обосновка. Понеже лечебните заведения могат да се финансират основно с клинични пътеки, но и по други модели както са ведомствените болници като ВМА, е редно като се изясни структурата на болницата да се изготвят няколко моделаа на финансиране и да бъде взето максимално информирано решение. Ние постоянно чуваме от педиатри, че детските клинични пътеки са недофинансирани. Че не стигат парите. Тоест, сега е моментът това да се обсъди и обмисли, посочи Рангелова.

Тя отбелязва, че световните тенденции са насочени към по-малка хоспитализация и по-малък болничен престой на децата. Тази постановка обаче е в противоречие с модела на финансиране на нашето детско здравеопазване, при който лекарите виждат издръжката на лечебното заведение в клинични пътеки и броя легла.

“И това е порочен модел. Ще дам пример с диабета. Децата, които влизат в болница струват много на болницата, а доболничната помощ, обучението за хранене и контрол на заболяването, намаляват хоспитализациите и освобождават финансов ресурс, който може да се насочат към друго“, посочва тя.

Днес следобед отново има заседание на Обществения съвет, на което ще бъде обсъждан оригиналния доклад за структурата на болницата.

От Министерството на здравеопазването обясниха за Mediapool, че на този етап документът все още е във фаза "чернова"Предстои да бъде съгласуван с експертните съвети към МЗ по медицински специалности, да бъдат направени бележки и отправени въпроси за доуточняване към консорциума, който го е изготвил.

Поради това на този етап и в този си вид документът няма да бъде публично оповестяван. Това ще се случи когато документът добие окончателен вид.

Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/canva

Коментари

Още новини