Грузинският премиер Иракли Кобахидзе предложи "рестартиране" за подобряване на отношенията със САЩ, предаде Ройтерс, като се позова на грузинската осведомителна агенция Интерпрес нюз, предава БТА.
Ройтерс отбелязва, че това предложение е отправено, след като Вашингтон спря временно помощ от над 95 милиона долара поради опасения от отстъпление от демокрацията в Грузия.
През пролетта Грузия изпадна в криза около прокарването на закон "за чуждестранните агенти", който днес влезе в сила. Опозицията и Западът смятат за краен закона, който изисква организациите, получаващи повече от 20 % от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние".
"Знаете, че през последните три-четири години много неща се объркаха, така че отношенията ни със САЩ се нуждаят от рестартиране. Ние сме напълно готови за това, най-важното е да планираме следващите стъпки", каза Кобахидзе.
Управляващата партия "Грузинска мечта – Демократична Грузия" твърди, че законът за "чуждестранните агенти" е необходим за защитата на националния суверенитет. Прекратяването на американската помощ, което държавният секретар Антъни Блинкън вчера обяви, е резултат от прегледа на двустранното сътрудничество, представен през май, наред с визовите ограничения срещу някои грузински граждани.
"Антидемократичните действия и лъжливи твърдения на грузинското правителство са несъвместими с нормите за членство в ЕС и НАТО", каза Блинкън и добави, че Вашингтон ще продължи да оказва известна помощ на Грузия, която в миналото е поддържала силни връзки със Запада.
Кобахидзе повтори твърденията на правителството, че подобни ограничения са равносилни на "изнудване" и обсъждането на допълнителни санкции срещу Грузия би имало "обратен ефект".
Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/By Kmu.gov.ua, CC BY 4.0