"Дезинформацията е сравнима с конвенциалната война". МО призова за способности срещу външното влияние

Близо три години след началото на войната на Русия срещу Украйна служебният министър на отбраната Атанас Запрянов обяви, че са необходими "законодателни решения за успешно изграждане на национални способности и общодържавна институционална рамка за противодействие на дезинформацията и на външното враждебно влияние", пише в свой матеиал mediapool.bg

В отговор на парламентарен въпрос от Ивайло Мирчев от "Демократична България"  Запрянов посочва, че "дезинформацията представлява за страната и обществото ни заплаха, сравнима със заплахата от конвенционална война".

В обясненията му обаче има малко конкретна информация и става ясно, че МО се бори с хибридните заплахи основно чрез Военния телевизионен канал и вестник "Българска армия", които обаче имат много ограничено влияние.

Румънската следа

Мирчев иска да разбере какви мерки са предприети, след като разследване на "Български елфи" са установили, че платформа, базирана в Пловдив и собственост на грузинец, който живее у нас, е участвала в популяризирането на проруския кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску. Той спечели първия тур на изборите, който бе анулиран от съда в Румъния.

Запрянов не коментира по същество румънския казус и отговаря по общо на въпроса.

Въпреки че България ясно е идентифицирала този проблем, все още редовно става мишена на подобни атаки и е разпозната като едно от най-слабите места в НАТО.

Визията на МО

Военният министър отново припомня, че дезинформацията е основен инструмент на хибридната война на Русия против България, насочен към манипулиране на общественото мнение.

"Когнитивната война цели да подкопае критичното мислене на гражданите, да засилва разделенията в обществото, да разклаща доверието в институциите и да въздейства върху процесите на вземане на решения", обяснява служебният министър.

Той отбелязва, че националното противодействие трябва да бъде координирано на междуведомствено равнище, а борбата с дезинформацията да се утвърди като стратегически приоритет за всички държавни институции и за цялото общество.

"Необходима е институционална рамка за ефективни правителствени стратегически комуникации с хората. За целта следва да бъде определена водещата национална институция и да се насърчава устойчиво междуведомствено и обществено сътрудничество", обяснява министърът.

МО е редовна мишена

Запрянов посочва е отговора, че често пъти обект на дезинформация са членството на България в НАТО и ЕС, стратегическото ни партньорство със САЩ, дейността на Българската армия и подкрепата ни за Украйна, която е в наш стратегически интерес.

Бившият военен министър Тодоро Тагарев отдаде на хибридната война дори отлива от военна служба.

"Ярък пример за една от най-абсурдните руски хибридни лъжи са слуховете за предстоящо изпращане на български военнослужещи на фронта в Украйна. Немалко хора се подвеждат от подобни манипулации и това е едно от конкретните направления за нашата работа, насочена към повишаване на обществената устойчивост против дезинформацията. Трябва да признаем, че проблемът с незаетите вакантни длъжности във въоръжените сили днес се дължи също и на подобни лъжи“, обяснява от своя страна Атанас Запрянов.

Друг пример на дезинформация е внушението, че изграждането на инфраструктурата във войскови район Кабиле, Ямбол, не е в интерес на българската държава и армия, а е само в интерес на НАТО, което настройва част от местното население срещу инициативата.

Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, пресцентър на Министерство на отбраната на Република България, официална страница

Коментари

Още новини