F-16 като лакмус за институционален срив
В центъра на последната политическа буря в България се оказа... самолет. Но не какъв да е – първият български F-16 Block 70, символ на прехода към съвместимост с НАТО и модернизация на армията. Самолет, който според президента Румен Радев се е превърнал в жертва на политическа безотговорност. И повод за пореден сблъсък с Бойко Борисов.
„Това, което става с F-16, е олицетворение на цялостното отношение на управлението на Борисов към отбраната“, заяви Радев. Президентът подчерта, че проблемът не е в машината или американската страна, а в решението на кабинета „Борисов“ от 2019 г. драстично да ореже техническия пакет по сделката – нещо, на което той тогава наложи вето.
Спорове за отговорност и техническа поддръжка
Румен Радев отправи по-широка критика – за отсъствие на стратегическа визия в сектора на сигурността, за правене на сделки под външен натиск, за липса на политическа воля. Според него, решенията по отбраната трябва да са продиктувани от национален интерес, не от геополитическо подчинение.
Министър-председателят Росен Желязков и министърът на отбраната Атанас Запрянов отговориха с факти: става дума за гаранционен блок, който вече е заменен. Запрянов дори подчерта, че модернизацията на армията напредва с „невиждани темпове“ – благодарение на ГЕРБ.
Бойко Борисов: „Аз не го произвеждам, питайте Локхийд Мартин“
Борисов от своя страна обвини президента в двуличие, припомняйки, че самият Радев е пилотирал F-16 и го е нарекъл „най-добрият самолет“. Борисов не пропусна да намеси и сагата около договора с турската компания „Боташ“ – сочен от него като истинският проблем, от който президентът искал да отклони вниманието.
Еврозона и уязвимо мнозинство
Темата за евентуалното влизане в еврозоната също беше използвана от Борисов като щит срещу потенциални искания за вот на недоверие. „Ако докараме страната до положителен конвергентен доклад, а някой го събори – нека после обяснява на избирателите си“, предупреди той. Според Борисов, целта е правителството да оцелее поне до 1 януари 2026 г.
Но политическото напрежение в парламента расте. Формациите „Възраждане“, „Величие“ и „Морал, единство, чест“ обмислят поредица от вот на недоверие – от фискална политика до екологични проблеми. Липсата на единен фронт в опозицията обаче прави ефекта им несигурен.
Политически патос и европейски риторики
На 9 май – Деня на Европа – основните политически сили използваха повода, за да демонстрират своята привързаност към европейската идея. ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ подчертаха ролята на България като отговорен член на ЕС, докато президентът предпочете мълчание. Но декларациите звучаха като фонов шум на фона на реалните институционални разломи.
F-16 – метафора на парализата
Символите имат значение. А когато F-16 – най-модерният самолет в българските ВВС – се превръща в метафора на разпадащо се доверие между институциите, това е сигнал. За липса на лидерство, за разминаване между думи и действия, за политическа фрагментация без хоризонт.
България не се нуждае само от нови самолети, а от нова политическа височина. Силна държава не се изгражда с гаранционни замени и декларации. А с ясна посока, воля за реформи и смелост за поемане на отговорност.
Заглалвно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, IAEA Imagebank/архив, European People's Party - EPP Congress 2025