Конституционен печат върху победата
С решението си от 22 май Конституционният съд на Румъния официално валидира победата на независимия кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан на повторните президентски избори, с което отваря пътя му към встъпване в длъжност. Със събрани 53,60% от гласовете срещу 46,40% за опонента му Джордже Симион, Дан триумфира в политическа надпревара, белязана от обвинения, напрежение и външнополитически отгласи.
Сесиите на съда приключиха с тържествена церемония в присъствието на временния президент Илие Боложан и новоизбрания държавен глава. В следващите 24 часа парламентарните камари трябва да свикат съвместно заседание, на което Дан да положи клетва.
Избори под съмнение: руската сянка и международният хор
Вотът от май бе организиран повторно, след като миналогодишният бе отменен заради съмнения за руска намеса в полза на крайно-десния кандидат Калин Джорджеску. Това постави Румъния в центъра на европейските дебати за уязвимостта на демокрациите към чуждестранно влияние. Новите избори бяха следени отблизо не само от Букурещ, но и от Брюксел и Вашингтон.
Загубилият кандидат Джордже Симион — лидер на популистката и евроскептична партия АУР — не прие резултата и обвини четири държави: Франция, Полша, Молдова и Испания във „външна намеса“. В жалбата си до Конституционния съд той посочи, че публични изказвания на лидери като Макрон, Туск, Санду и Нунес Фейхоо са нарушили суверенитета на Румъния. Съдът единодушно отхвърли иска като неоснователен.
Симион определи това като „държавен преврат“ и се закани да продължи борбата си. В реториката му се вписаха и твърденията на основателя на Telegram Павел Дуров за предполагаема френска намеса — нещо, което службите в Париж категорично отхвърлиха.
ЕС и НАТО: Тиха подкрепа
Изборната победа на Никушор Дан бе приветствана в европейски столици. Според дипломатически източници в Брюксел резултатите се разглеждат като стабилизиращ фактор в момент, в който Източна Европа е под натиска на руската война в Украйна. Дан се очаква да засили проевропейския курс на страната и да работи за по-тясна интеграция с НАТО.
От ЕС вече бе даден сигнал за ускорена координация с новата президентска администрация в Букурещ, особено по отношение на сигурността, енергийната свързаност и борбата с дезинформацията.
Следващите ходове на Дан: балансиране между институции и улицата
Като независим кандидат с подкрепа от умерените и технократски среди, Никушор Дан ще трябва да лавира между институционалните реалности на румънската политика и очакванията на гражданите за прозрачно и реформаторско управление. Очаква се новият президент да се фокусира върху укрепването на правовата държава, дигитализацията и борбата с корупцията.
Въпреки това, опозицията, начело със Симион, няма да стои встрани. Напрежението остава високо, а съвсем реална е опасността от радикализация на част от обществото в контекста на недоволство, икономически предизвикателства и продължаваща война в съседна Украйна.
Съдбата на румънската демокрация вече е в ръцете на новия президент. Но тя ще зависи не само от неговата визия, а и от способността му да възстанови доверието в институциите — и да го защити от външни сили и вътрешни бури.
Заглавно изображение: колаж на iskrata.bg/архив, AUR Alianța pentru Unirea Românilor - George Simion versus Nicușor Dan 8.5.2025 (9), CC0/canva